Auditori secinājuši, ka bijušā Lielvārdes mēra parakstītajam vekselim nav juridiska spēka

Šobrīd atzinumā, ko Lielvārdes novada pašvaldība saņēmusi no SIA "Deloitte Latvia", teikts, ka Jāņa Āboliņa (Vidzemes partija) vienpersoniski parakstītais dokuments nav uzskatāms par saistošu, atklājis pašvaldības priekšsēdētājs Imants Balodis (Vienotība).

Balodis gan uzsvēris, ka vekselim nav juridiskā spēka, ja neuzrodas jauni fakti vai pierādījumi. Risku vai nu nav, vai arī tie ir ļoti minimāli.

Atzinums ir pārsūtīts gan Finanšu ministrijai, gan Valsts kontrolei. Vēl notiks atsevišķas tikšanās gan ar valsts iestāžu, gan ar auditoru kompānijas pārstāvjiem. Tajā pašā laikā pašvaldībai gribētos ticēt, ka vairāk nekā pusgadu ieilgušais process būs noslēdzies un tā varēs turpināt darbus, kā arī vairāk pievērsties citām, ne mazāk svarīgām novada aktualitātēm.

"Nu jau vairāk nekā pusgadu gan publiskajā telpā, gan arī pie mums, Lielvārdes novadā, viens no apspriestākajiem jautājumiem ir bijušā domes priekšsēdētāja Jāņa Āboliņa vienpersoniski parakstītais vekselis. Nenoliedzami, tas ir kavējis mūsu darbu. Nepārtraukti esam centušies rast sadarbības iespējas ar valsts un tiesībsargājošajām iestādēm, sazinoties gan klātienē, gan elektroniski, gan telefoniski, lai risinātu šo jautājumu. Tāpat visu šo laika posmu mēs nevarējām saņemt kredītus Eiropas Savienības fondu projektu realizēšanai, kā arī izsniegt galvojumus pašvaldības kapitālsabiedrībai SIA "Lielvārdes Remte", kā rezultātā tika kavēta novada attīstība," atzinis Balodis.

Priekšsēdētājs atgādina, ka jūlija sākumā pašvaldībā bija ieradušies Valsts kases, Finanšu ministrijas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji, lai pārrunātu iespējamos situācijas risinājumus. Sēdes noslēgumā domes deputāti lēma piešķirt finansējumu no pašvaldības rezerves fonda līdz 10 000 eiro, lai slēgtu līgumu ar starptautisku auditoru kompāniju, kas izvērtētu iepriekšējā domes priekšsēdētāja rīcības tiesiskumu, kā arī sniegtu savus priekšlikumus iespējamiem risinājumiem.

"Darbs pie audita nav bijis viegls - šāds gadījums Latvijā ir pirmo reizi, turklāt te iesaistītas starptautiskas kompānijas. Līdz ar to situācija jāpēta ne tikai valsts, bet arī starptautiskā līmenī," atzinis priekšsēdētājs.

"Cerībā, ka būsim tikuši ārā no "vekseļa bedres", vēlos teikt, ka šis ir bijis liels pārbaudījums mums visiem. Runas par mums šī jautājuma dēļ ir piepildījušas publisko telpu un raisījušas neuzticību. Kā, piemēram, iepriekš Jānis Āboliņš bija norādījis, ka pašvaldība pieļāvusi kļūdu, iekļaujot informāciju par vekseli publiskajā gada pārskatā, līdz ar to daļa vainas par šo jāuzņemas visiem, kas pie tā strādājuši. Šeit vēlamies atzīmēt, ka gan Valsts kontrole, gan arī SIA "Auditorfirma Šķibele un Partneri" iepriekš norādīja, ka šādu informāciju nevaram neiekļaut publiskajā pārskatā. Lai gan Āboliņš vekseli parakstījis vienpersoniski, konkrētajā laika posmā viņš bijis Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs. Tas nozīmē, ka nevaram pilnībā norobežoties no darbībām, ko viņš veicis pašvaldības vārdā," bilst Balodis.

Janvāra sākumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sāka resorisko pārbaudi, kas turpinās joprojām. KNAB pārstāvji gan vēl līdz šim nav bijuši pašvaldībā, lai klātienē veiktu pārbaudes, taču ir pieprasīta informācija par Āboliņa parakstītajiem dokumentiem.

"Arī mēs paši vairākkārt esam sazinājušies ar biroju, lai noskaidrotu, kā sokas ar lietas izmeklēšanu. Tomēr līdz šim esam tikai saņēmuši atbildi, ka ir sākta un turpinās resoriskā pārbaude. Tajā pašā laikā saprotam, ka šis jautājums ir pietiekami sarežģīts, tāpēc šīs lietas izskatīšana varētu prasīt vairāk laika, nekā mums gribētos," piebilda priekšsēdētājs.

Kas attiecas uz pašvaldības darbu, Balodis min, ka darāmā netrūkst.

"Šoreiz tas lielā mērā būs saistīts ne vien ar projektu turpināšanu, bet arī ar reputācijas atjaunošanu. Tā ir manāmi iedragāta un nākotnē var ietekmēt mūsu sadarbības iespējas ar potenciālajiem partneriem," nobeigumā piebilst priekšsēdētājs.

Kā ziņots, pērn decembra sākumā tapa zināms, ka bijušais Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Āboliņš Valsts kasē iesniedzis iesniegumu, kam pievienots vekselis par 200 miljoniem eiro.

Ņemot vērā minēto, Lielvārdes novada dome anulēja Āboliņa paraksta tiesības un nolēma tiesībsargājošajām iestādēm lūgt izvērtēt bijušā domes priekšsēdētāja rīcību. Savukārt pats Āboliņš atkāpās no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti