Dienas ziņas

Eiropas Komisija svin Latvijai 100

Dienas ziņas

Žagarkalnā atsedz sniega krājumus

Pasākums sabiedrības saliedēšanai

Aucē biedrība vēlas panākt cilvēku ar īpašām vajadzībām integrēšanos sabiedrībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Cilvēki ar īpašām vajadzībām varētu pilnvērtīgi dzīvot bez mākslīgas integrēšanas sabiedrībā, ja vien sabiedrība atmestu stereotipus un kļūtu draudzīgāka, uzskata aucenieki, kuri, sagaidot Starptautisko invalīdu dienu, rīkoja pasākumu sabiedrības saliedēšanai.      

Pēc veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas datiem, Auces novadā ir vairāk nekā 750 cilvēku ar īpašām vajadzībām. Aucenieki neesot mājās sēdētāji un labprāt  piedalās novada aktivitātēs, tomēr šķērslis pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā ir gan daudzviet nepārdomāta infrastruktūras izbūve, gan sabiedrības attieksme.

Biedrības “Auces novada sociālo inovāciju parks” valdes priekšsēdētājs Ivars Rozentāls atzina, ka “tā vēl joprojām ir liela problēma”.

“Protams, situācija uzlabojas, bet joprojām mēs dzīvojam tādā aizspriedumu pasaulē, kad sabiedrība nevar tā pieņemt cilvēkus ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem,” sacīja Rozentāls.

Teju katrs no Auces Kultūras namā uzrunātajiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām esot sastapies ar augstprātīgu vai pat nievājošu attieksmi. Pavisam citādas sajūtas gan varot gūt ārzemēs.

“Es ļoti, ļoti daudz ceļoju un gribu visiem iestāstīt, ka vajag redzēt pasauli. Piemēram, ārzemēs, kad es aizbraucu, man visur paver durvis un visi paprasa, vai jums nav, omīt, kādas problēmas,” stāstīja Bēnes pagasta iedzīvotāja Dzidra Strazdiņa.

Tie, kuri sadraudzējušies ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, atzīst, ka ieguvumu esot daudz.

“Piemēram, mana kaimiņiene ir ļoti darbīga un vēl vairāk var izdarīt nekā es kādreiz,” stāstīja Bēnes pagasta iedzīvotāja Ina Trakšāle.

Īpaši svarīga iekļaušanās vienaudžu sabiedrībā ir bērniem, no kuriem daudzi ir ļoti talantīgi.

Starptautiskajai invalīdu dienai veltītajā pasākumā par šo cilvēku talantiem un prasmēm stāsta izveidotā izstāde, bet par sabiedrības saliedēšanu rūpējas mākslinieks Jānis Anmanis.

“Ikviens cilvēciņš, tā ir vērtība Latvijai. Viņš  var vispār nekustēt, bet, ja viņam ir vismaz viens pirkstiņš, viņš var piedurties pie datora. Tagad ir tehnikas, un viņš var salikt skaņas un  radīt mūziku,” sacīja Jānis Anmanis.

Interese par to, kā dzīvo un ko domā cilvēki, kuriem citkārt šķietami vienkāršas lietas prasa daudz lielāku piepūli, gan šoreiz bija niecīga. Tomēr jaunizveidotās biedrības ''Auces novada sociālo inovāciju parks'' vadītājs, kurš arī pats ir cilvēks ar īpašām vajadzībām, ir apņēmības pilns darīt tik daudz un tik ilgi, kamēr nevis cilvēki ar īpašām vajadzībām integrēsies sabiedrībā, bet sabiedrība tos integrēs savā kopienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti