Atzīmē Starptautisko dienu vardarbības pret sievietēm izskaušanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Otrdien Latvijā un pasaulē atzīmēs Starptautisko dienu vardarbības pret sievietēm izskaušanai, informēja resursu centra sievietēm "Marta" politikas koordinatore.

2014.gada pavasarī Eiropas Savienības (ES) Pamattiesību aģentūra publicēja pirmo nopietno pētījumu "Vardarbība pret sievietēm: ES mēroga apsekojums", kas aptvēra vardarbības apmērus un veidus. Klātienē tika aptaujātas 42 000 sievietes no 18 līdz 74 gadu vecumam 28 Eiropas valstīs, tai skaitā 1513 sievietes Latvijā.

Pētījuma rezultāti atklāj, ka no 15 gadu vecuma 33% sieviešu ES, bet 39% Latvijā ir cietušas no fiziskas vai seksuālas vardarbības. Latvijā katru dienu no partnera vai dzīvesbiedra vardarbības ģimenē cieš vismaz 115 sievietes.

Resursu centrs sievietēm „Marta” novērtē, ka beidzot no 2015.gada Latvijā būs pieejami valsts apmaksāti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi vardarbībā cietušām personām. Līdz šim Latvija saskaņā ar Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta datiem bija tikai 25.vietā 27 ES valstu vidū attiecībā uz krīzes un atbalsta centru pieejamību vardarbībā cietušām sievietēm (Ziņojums "Atskats uz Pekinas Platformas ieviešanu Eiropas Savienībā. Vardarbība pret sievietēm. Cietušo atbalsts" 2012).

Rehabilitācijas pakalpojumu izmaksas ir augstas, jo tās iekļauj tiešās pakalpojumu izmaksas, kas nodrošina cietušo sieviešu un viņu bērnu rehabilitāciju, kā arī tiesvedību un uzvedības korekciju varmākām. Netiešās izmaksas veido darbaspējas un produktivitātes zaudēšana, kā arī upuru smagais psiholoģiskais stāvoklis.

Eksperti atzīst, ka efektīvai rīcībpolitikai, kura balstīta aktuālos pētījumu rezultātos un kuru īsteno pietiekoši finansētas institūcijas, ir izšķirošā nozīme vardarbības novēršanai un atbalsta sniegšanai upuriem.

Šogad spēkā stājās arī Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu (Stambulas konvencija), kura uzsver, ka vardarbība pret sievietēm ir cilvēktiesību pārkāpums un diskriminācijas forma. Tas nozīmē, ka konvencijas dalībvalstis ir atbildīgas, ja tās atbilstoši nereaģē uz šādu vardarbību. Latvijai ir jāpievienojas Stambulas konvencijai, izstrādājot tās prasībām atbilstošus grozījumus normatīvajos aktos un rīcībpolitiku. Līdzās pagaidu aizsardzībai no vardarbības, sociālās rehabilitācijas nodrošināšana vardarbības upuriem un varmākām būs nozīmīgs solis šajā procesā.

Starptautiskajā vardarbības pret sievieti novēršanas dienā, Labklājības ministrija (LM) aicina pievērst uzmanību vardarbības pret sievietēm arvien pieaugošajai izplatībai, kas būtiski ietekmē valsts un sabiedrības labklājību. Šo vēsti LM un labklājības ministrs Uldis Augulis aicinājis nest sabiedrībā populāriem cilvēkiem - Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim, TV sejai Renāram Zeltiņam un bokserim Mairim Briedim.

"Apvienoto Nāciju Organizācija ir pasludinājusi 25.novembri par dienu pret vardarbību pret sievietēm. Kā liecina pētījumi, arī Latvijā vardarbība pret sievietēm, īpaši no partneru un citu ģimenes locekļu puses, ir ļoti aktuāls un sāpīgs jautājums, kuram jāpievērš sabiedrības uzmanība. Īpaši vīriešu uzmanība. Tādēļ aicinu Latvijas vīriešus šodien piespraust balto lentīti pie apģērba, demonstrējot savu attieksmi un simbolizējot savu atbalstu vardarbības novēršanai pret sievieti," aicina labklājības ministrs Uldis Augulis.

Vardarbības pret sievieti izskaušanas dienas simbols ir baltā lentīte - kustība, kas visā pasaulē apvieno vīriešus, kuri iestājas pret vīriešu vardarbību pret sievietēm.

Atbalstot šo kustību, labklājības ministrs Uldis Augulis ir izvirzījis trīs kandidātus baltās lentītes vēstnieka nominācijai Latvijā. Tie ir sabiedrībā atpazīstami vīrieši, kuri kā viedokļu līderi ir spējuši ar savu darbu, rīcību un attieksmi pret sabiedrībā aktuāliem jautājumiem uzrunāt cilvēkus.

Pirmo reizi 1991.gadā Kanādā kāda vīriešu grupa nolēma nēsāt balto lentīti, kas piesprausta pie apģērba, demonstrējot vīriešu nosodījumu vardarbībai pret sievietēm. Jau pēc 6 mēnešiem 100 000 vīriešu atbalstīja šo kustību, nēsājot baltās lentītes, kā arī iesaistījās diskusijās par vīriešu veiktās vardarbības problēmu. Tāpat nodibināta arī nevalstiskā Balto lentīšu organizācija.

Pašlaik Balto lentīšu kampaņa ir kļuvusi starptautiska un tiek īstenota visos kontinentos. Eiropā lielākās kampaņas notiek Austrijā, Norvēģijā Somijā, arī Lietuvā. 2006.gada septembrī pirmo reizi arī daudzi Latvijas vīrieši iesaistījās akcijā un piesprauda balto lentīti, lai paustu savu noliedzošo attieksmi pret vardarbību pret sievietēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti