Dienas ziņas

Ventspilī sākas Latvijas čempionāts burāšanā

Dienas ziņas

Latvijā noslīkuši jau 59 cilvēki

Atzīmē Neretas slimnīcas 70. gadskārtu

Atzīmē Neretas slimnīcas 70. gadskārtu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Neretas slimnīcai, kuru tāpat kā ambulanci savulaik izveidojis dakteris Rūdolfs Celms, šogad aprit septiņdesmitā gadskārta. Jau 11 gadus slimnīcas vietā ir sociālās aprūpes centrs, bet kādreizējie mediķi, no kuriem daudziem tā bijusi pirmā un arī pēdējā darba vieta, reizi desmit gados atkal pulcējās kopā, lai kopīgi pārlapotu medicīnas vēsturi Neretā.   

Pirmās lappuses medicīnas vēsturē Neretā ierakstītas jau 19. gadsimtā, kad ilgāku vai īsāku laika periodu pagastā dzīvojuši un strādājuši 14 ārsti. Latvijas pirmās neatkarības laikā pagastā ierīko arī aptieku un darbojas Rozentāla drogu veikals. Laikā, kad tiek izveidots Neretas rajons, Nereta iegūst arī savu slimnīcu.

“Tas ir 1950. gads, un Rūdolfs Celms ir tas, kurš faktiski šo slimnīcu ierīko. Un ne tikai slimnīcu, bet sākotnēji arī ambulanci,” stāstīja biedrības “Jēkabpils mantojums” vadītājs Jānis Zeps.

Jaunizveidotā slimnīca sākumā atrodas ambulances ēkā, un tajā ir tikai desmit gultasvietas, bet vēlāk tā pārceļas uz citu ēku un paplašinās. Neretas slimnīcā tolaik strādājuši izcili ārsti, kuri savu karjeru uzsākuši jau brīvvalsts laikā.

“Faktiski padomju varas sākumā administratīvos amatos nonāk varai uzticami cilvēki, un šie cilvēki, kuri brīvvalsts gados ir strādājuši kādos nozīmīgos amatos, tiek pazemināti amatā un nonāk provincē,” stāstīja Zeps.

Šogad Neretas slimnīcai, kas kā Aizkraukles slimnīcas filiāle tika slēgta 2009. gadā, apritētu 70. gadskārta. Daudziem - nu jau pensionētajiem mediķiem - tā bijusi pirmā un arī pēdējā darba vieta.

“Nekāda lielā izvēle man nestāvēja priekšā. Toreiz, kad es beidzu studijas, bija vissavienības sadale, un bija vai nu Habarovska, vai Nereta. Tad es skrēju kartē skatīties, kur tāda Nereta atrodas. Sākumā domāju - nostrādāšu tos trīs obligātos gadus, bet tā paliku, ka iesēdos līdz šim brīdim,” stāstīja pensionēta ķirurģe Zinta Kamola.

“Bija visas nodaļas. Sāku dzemdību nodaļā strādāt par vecmāti, tad operāciju blokā nebija māsiņas, pastrādāju kādu laiku, ķirurģijas nodaļa bija, bērnu nodaļa,” atcerējās pensionēta vecmāte Inta Zeltiņa.

Tagad slimnīcas ēkā jau vienpadsmit gadus darbojas sociālās aprūpes centrs. Neretā joprojām ir neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde un ģimenes ārsta prakse. Pagaidām divas reizes nedēļā no galvaspilsētas ierodas arī zobārsts. Un, lai gan nepieciešamība būtu arī pēc sociālajām gultām un paliatīvās aprūpes, uz plašāku pakalpojumu pieejamību neretieši vairs necer.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti