Dienas ziņas

Saslimstība ar Covid-19 nedaudz mazinās

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atzīmē Latvijas «de iure» atzīšanas 100. gadadienu

Atzīmē Latvijas de iure atzīšanas 100. gadadienu

Šajā dienā pirms 100 gadiem Sabiedroto valstu Augstākas padomes prezidents Aristīds Briāns paziņo – Latvijas valsts atzīta de iure. Pieminot šo vēsturisko notikumu, otrdien pie Rīgas pils pacēlās mūsu valsts neatkarību todien atzinušo valstu karogi, tika teiktas runas un saņemti apsveikumi.

Todien skanēja arī baznīcu zvani, kas šodien visā Latvijā un visu lielāko konfesiju baznīcās skanēja atkal.

Par godu šim notikumam rīkoti arī vairāki svinīgi pasākumi, kā arī saņemti sveicieni  no valstīm, kuras pirmās atzina Latvijas valstiskumu.

Tas bija milzīgs Latvijas diplomātu panākums. Starptautisku atzīšanu Latvija centās panākt kopš valsts proklamēšanas brīža de facto 1918. gadā 18.novembrī. Cīņa par atzīšanu bija smaga un brīžiem zuda ticība, ka tas izdosies.

“Tieši 25.–26. janvārī, kad Parīzē notiek konference, Meierovicam pienāk ziņas, ka ir atteikts, pienāk telefona zvani pārstāvniecībā, ka ir atteikta atzīšana, iespējams, vispār jautājums netiks skatīts. [..] Pēc tam atkal zvans, nē, varbūt tas arī nebūs un tā tālāk. Tad viens kļūdains zvans, kurš saka, neatzina. Pat Meierovics šinī brīdī, kā es jau teicu, gatavojas pirkt biļeti atpakaļceļam, domāt, kā nokļūt atpakaļ Rīgā, un tad pienāk zvans, telefona zvans jau bija negaidīti, ka jūs esat atzīti,” par tās dienas notikumiem saka Latvijas Universitātes profesors Ēriks Jēkabsons.

Valsts starptautiskā atzīšana jaunajai Latvijas valstij bija nozīmīgs panākums un ļāva kļūt par pilnvērtīgu spēlētāju pasaules politikā. Tas ir ļoti būtisks notikums Latvijas vēsturē, kura svaru tikai tagad atkal sākam apzināties, uzsvēra vēsturnieks Ēriks Jēkabsons

Latvijā pirms simts gadiem šo ziņu sagaidīja ar gavilēm. Daudzās pilsētās skolās pārtrauca stundas, iestādēs – darbu, ielās spēlēja orķestri un plīvoja Latvijas karogi.

"Šodien mēs atzīmējam to, ka pirms 100 gadiem Latvijas valsts tika starptautiski atzīta un mēs kļuvām par pilntiesīgu starptautiskās valstu kopienas locekli. Toreiz pasaule bija pavisam cita kā šodien. Toreiz mūsu izaicinājumi bija pavisam citi kā šodien," uzrunā Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure simtgadē pauda Valsts prezidents Egils Levits.

"Taču mūsu valsts ir tā pati. Mūsu nācija ir tā pati. Mēs kā latviešu nācija, kā Latvijas valsts, soļojot cauri laikam, pastāvīgi risinām tos uzdevumus, kurus mums uzdod pasaule un kurus mēs uzdodam pasaulei. Un, raugoties uz šo gadsimtu kopumā kā uz vienu veselumu, mēs ar lepnumu varam teikt – jā, šos uzdevumus paveicām godam. Un tā būs arī turpmāk. Arī pateicoties mūsu profesionālajiem, dedzīgajiem diplomātiem," pauda Levits.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt