Panorāma

Svecīšu siena krastmalā

Panorāma

Piemiņas stēlas Valkā

Godasardzei - 25

Atzīmē Brīvības pieminekļa goda sardzes atjaunošanas 25. gadskārtu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Godinot Latvijas brīvības cīnītājus, pie Brīvības pieminekļa sestdien notika svinīgā godasardzes maiņa. Sestdien apritēja tieši 25 gadi kopš atjaunoja šo valstiskuma simbolu un valsts vizītkarti.

Godasardze pie Brīvības pieminekļa pirmo reizi nostājās 1935.gadā un karavīri šo pienākumu pildīja līdz Latvijas okupācijai 1940.gadā. Svinīgo sardzi atjaunoja 1992.gadā, kad toreizējais aizsardzības ministrs Tālavs Jundzis deva pavēli izveidot Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona Godasardzes rotu. Pirmie karavīri pie pieminekļa atkal nostājās 1992.gada 11. novembrī. 

Tā bija neaizmirstama diena. Laukums bija ļaužu pārpilns. Vēsturisko brīdi gribēja redzēt daudzi, atceras bijušie godasardzes karavīri Andis Dauga un Andris Pāže. Todien maiņai bija norīkoti trīs pāri.  Kā stāsta Pāže un Dauga, viņi bija otrajā pārī, kas nomainīja pirmos kareivjus - Edgaru Vilmani un Raiti Valaini.

Pāže atzīst, ka toreiz galvenais bijis nepieļaut nekādas kļūdas un sinhroni uzkāpt uz pirmā pakāpiena. Pēc tam, kad tas tiek izdarīts, tālāk jau tehnikas jautājums, viss bijis atstrādāts līdz automātismam.

Tagad sardzē stāv profesionālā militāra dienesta karavīri. Toreiz, pirms 25 gadiem, godasardze bija obligātā dienesta pirmā iesaukuma karavīri. Godasardzei gatavojās apmēram četrus mēnešus - trenēja soļa garumu, augstumu, tempu. Dauga atceras, ka pirmais nosacījums bija augums, kā arī vajadzēja būt līdzsvarotiem, noturīgiem.

Treniņi kareivjiem nepatika, bet patika pienākums. Arī toreiz miera stājā bija jāstāv stunda. Visgrūtāk bija sliktos laika apstākļos. Tad vēl neskatījās, kāda ir temperatūra, līst vai snieg.  

Dauga saka, ka tagad godasardze stāv uz gumijas paklājiņa, kādu tolaik nebija. "Stāvējām ar zābakiem, un  pēc stundas, kad atnāca maiņa, kājas bija jāatlauž, bija piesalušas klāt," viņš saka. "Tantes gāja garām un skatījās, ka puikas nosaluši, adīja cimdus, zeķes.. Aizsardzības ministrijā bija štābs, kur bija liels grozs pilns ar tādām adītām mantām. Forši, patīkami, ka cilvēki novērtē."

Pēc obligātā dienesta beigām abi militāro karjeru neturpināja. Pāže strādāja Valsts policijā, tagad ir pulkvežleitnants un vada Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem. Savukārt Dauga ir uzņēmējs. Ja iznākt būt Rīgā un iet garām piemineklim, viņi vienmēr vērojot maiņu, taču tikai no attāluma, lai lieki neapgrūtinātu sardzi.

Tagad godasardzei ir apsardze, bet viņiem nebija. Lai arī kas apkārt notika, pienākums bija jāizpilda. Godasardzes karavīri nedrīkst atbildēt uz ziņkārīgo jautājumiem un pat smaidīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti