Atzīmē 75. gadadienu, kopš nacistiskās Vācijas okupācijas apstākļos pieprasīja atjaunot demokrātisku Latvijas Republiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Svētdien, 17.martā, tiek atzīmēta Latvijas Centrālās padomes Memoranda parakstīšanas septiņdesmit piektā gadadiena.

1944.gada 17.martā Latvijas Centrālo padomi vadīja profesors Konstantīns Čakste. Memorandu parakstīja 188 organizācijas biedri, ar savu parakstu apliecinot prasību atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti.

Šim notikumam par godu Rīgā svētdien notiks vairāki pasākumi. Latvijas Kara muzejā plkst. 15.30 notiks Latvijas Centrālās padomes tematikai veltītas ekskursijas. Savukārt plkst. 18.00 pie Brīvības pieminekļa notiks piemiņas pasākums, kurā tiks iedegtas sveces, pieminot vēsturiski nozīmīgā dokumenta parakstītājus un nacionālās pretošanās kustības dalībniekus.

Latvijas Vēstures institūta direktors Guntis Zemītis
00:00 / 01:19
Lejuplādēt

Pasākuma dalībniekus uzrunās Latvijas Vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, kurš skaidro šī notikuma nozīmi: „Latvijas Centrālā padome, kuru izveidoja vācu okupācijas apstākļos1943.gada 30.augustā, apvienoja sevī tos politiķus, inteliģentus, kuri pārstāvēja to Latvijas Republiku, kura tika izveidota un dibināta 1918.gadā un kas balstījās uz 1922.gada Latvijas pieņemto Satversmi. Šinī organizācijā bija apvienoti četri lielāko Saeimā pārstāvēto politisko partiju pārstāvji, un viņi uzskatīja, ka ir pietiekošs pamats, ka viņi aicina atjaunot Latvijas Republiku, demokrātisku republiku, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmi. Un 17.martā 188 cilvēki parakstīja (bet memorandā ir minēti 189 cilvēki) memorandu, kas formāli bija adresēts ģenerālim Bangerskim, latviešu leģiona ģenerālinspektoram, bet faktiski Rietumeiropas valdībām, ar apliecinājumu tam, ka Latvijā pastāv spēki, kas ir gatavi atjaunot Latvijas Demokrātisko Republiku.

Šis bija tāds ļoti pārliecinošs aicinājums, apliecinājums tam, ka Latvija ir gatava atjaunot demokrātisku republiku, kas nav saistīta ne ar nacistisko Vāciju, ne ar Padomju Savienību.

Iestājas gan pret nacistiskās Vācijas okupāciju, gan pret padomju okupāciju.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti