Atvieglo iespējas labdarībai ziedot dzīvnieku izcelsmes pārtiku

Mazumtirgotājiem atvieglota iespēja ziedot labdarībai arī dzīvnieku izcelsmes pārtiku derīguma termiņa ietvaros. Jaunie noteikumi pieņemti, lai mazinātu pārtikas izšķērdēšanu, kas ir viena no Latvijas un Eiropas Savienības aktualitātēm. Latvijas Samariešu apvienība vērtē, ka atvieglotā kārtība ļaus papildināt pārtikas pakas ar svarīgu produktu grupu. Tikmēr tirgotāji atzīst, ka jāmaina arī citi birokrātiski pārtikas ziedošanas šķēršļi.

Lai samazinātu pārtikas izšķērdēšanu, mazumtirgotāji varēs atvieglotā kārtībā labdarībai ziedot gaļu un gaļas produktus, zivis, piena produktus un olas. Zemkopības ministrija norāda, ka patlaban dzīvnieku izcelsmes produktu grupā uzņēmēji maz izmanto ziedošanas iespēju tieši birokrātiska procesa dēļ. 

Dzīvnieku izcelsmes pārtikas ziedošana kļūst vienkāršākaSintija Ambote

  Jaunie noteikumi ļauj mazumtirdzniecības uzņēmumiem bez uzņēmuma īpaša statusa atzīšanas ziedot dzīvnieku izcelsmes pārtiku. Latvijas Samariešu apvienības projekta "Paēdušai Latvijai" vadītāja Agita Kraukle vērtē, ka pieņemtie noteikumi ļaus papildināt pārtikas pakas ar svarīgu produktu grupu. Kopš aizvadītā gada citās produktu grupās, kā bakaleja, organizācijai tiek ziedoti ap 30 kilogramiem pārtikas nedēļā.

  Kraukle uzsvēra, ka tā ir uzņēmuma brīva izvēle. "Ja tirgotājs uzskata ka pārtiku vieglāk ir izmest, tad, protams, viņš to dara. Taču kopumā, manuprāt, pārtikas atkritumu apjoms Latvijā nav tik liels, mēs tomēr ļoti skatāmies, ko pasūtam, ko pārdodam," teica Kraukle. "Šis ir vēl viens veids, kā mēs varam piesaistīt ziedojumus un padarīt pārtikas paku labāku, un arī zupas virtuves varēs savas maltītes padarīt lielākas un garšīgākas. Taču par ziedoto produktu apjoma pieaugumu mēs esošajos apstākļos neko nevaram prognozēt."

  Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs gan norāda, ka valdībā apstiprinātie

  noteikumi joprojām uzliek pienākumu tirgotājam, kas ziedo pārtikas atkritumus, nodrošināt to izsekojamību līdz gala patērētājam, kas uzņēmējus attur no ziedošanas.

  "Mēs nevaram katru ziedojuma saņēmēju reģistrēt un izsekot, kā viņš tālāk izmanto," teica Danusēvičs. "Piemēram, ja mēs ziedojam kādai labdarības biedrībai, kā Pestīšanas armija, tad pēc tam mums no viņiem ir jādabū saraksts ar cilvēkiem, kas tos produktus ir patērējuši. Tas, mūsuprāt, ir absurds. Iepriekš mēs nedrīkstējām atvieglotā kārtā ziedot gaļu, bija ierobežots saraksts, pamatā bakalejas prece – maize, putraimi, kafija. Tagad ir papildināts ar šo, bet, tā kā tie ir paaugstināta riska produkti, tad lēmums pieņemts šāds. Mēs nezinām, kā to pildīt, un tā mums ir lieka birokrātija."

  Dzīvnieku produkciju ziedot var tikai tās derīguma termiņa ietvaros, kā arī ļauts produktu sasaldēt. Šo pārtiku no mazumtirdzniecības uzņēmumiem varēs saņemt tikai labdarības organizācijas – biedrības un nodibinājumi, kā arī reliģiskās organizācijas un to iestādes, kas nodarbojas ar labdarību un ir reģistrētas Pārtikas un veterinārajā dienestā kā pārtikas aprites uzņēmumi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti