Panorāma

Aktīvi talko nepulcējoties

Panorāma

Tukumā izmeklē, iespējams, homofobisku uzbrukumu

Pēc smaga Covid-19 atveseļošanās var ilgt pusgadu

Atveseļošanās pēc smagas Covid-19 izslimošanas var ilgt pat pusgadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pacienti, kuriem slimības gaita ir smaga, kļūst par ilgi aprūpējamiem pacientiem. Piemēram, Biķernieku slimnīcas Rehabilitācijas nodaļā šobrīd sastopami pacienti, kuri slimnīcā tika ievesti februārī. Pēc vairākām nedēļām intensīvajā terapijā un pēcāk nodaļā viņi joprojām ir skābekļa atkarīgi un bez specifiskas aparatūras uz mājām nav izrakstāmi.

Annu Cīruli ieveda slimnīcā pašā februāra sākumā. Tagad aiz loga ir pavasaris, bet par mājās tikšanu var joprojām sapņot. Anna vēl nevar iztikt bez papildu skābekļa.

Izglāba no viņpasaules

“Es biju tas cilvēks, kas principā neticēja, ka ir tāds kovids. Un tā skeptiski skatījos ziņas, domāju, ka nav taisnība. Bet vienu dienu man pacēlās temperatūra. Padzēru paracetamolu. Tad man pazuda oža, garša, smarža, septiņas dienas ārstējos pati,” stāsta Anna.

Visa šī pašārstēšanās beidzās ar bezsamaņu, neatliekamo palīdzību un caurulīti kaklā. Annas plaušas bija skāris abpusējs plaušu karsonis.

“Es biju komā. Piecas nedēļas pavadīju intensīvās terapijas nodaļā. Principā mani izglāba no viņpasaules. Es esmu ļoti pateicīga visiem Gaiļezera ārstiem un medmāsām.”

Visas vietas aizņemtas

Anna turpina atlabt rehabilitācijas nodaļā. Klepus lēkmes joprojām ir biedējošas.

Covid-19 pacientus, kuru slimības gaita bijusi smaga, ārstē ilgi, dažkārt par mēnešiem ilgi. Tas ir ilgāk nekā citu slimību pacientiem.

Šajā rehabilitācijas nodaļā ir 25 gultas vietas un tās gandrīz vienmēr ir pilnas.

“Tie visi ir pacienti, kuriem nepieciešama 24 stundu aprūpe, bez asistēšanas viņi nevar, viņi nevar bez skābekļa,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) Rehabilitācijas klīnikas vadītāja Illa Mihejeva.

Trūkst skābekļa aparātu

Jautājums par skābekļa aparātu nodrošinājumu ārstiem burtiski aizsit elpu. Jo daudzi pacienti no slimnīcas varētu doties mājup ātrāk, ja vien viņi viegli un ātri varētu noīrēt skābekļa koncentratoru. Līdz šim cilvēki par to maksāja īri – ap 50 eiro mēnesī. Tagad, pēc pārslimotā kovida, dubultojies pacientu skaits, kam nepieciešami šie aparāti. To trūkst. Nopirkt var, bet tas ir dārgi – aparāta cena var sasniegt 1000 eiro.

“Ja valstī ir aparāti, bet nevar atrast veidu, kā par tiem samaksāt, un ja valsts nevar atrast sistēmu, kā par to samaksāt, cilvēki slimnīcā ir daudz ilgāk,” secina RAKUS galvenais speciālists rehabilitācijā Aivars Vētra.

Šonedēļ atbildīgā Saeimas komisija lika ministrijām nedēļas laikā nākt klajā ar konkrētu plānu, kā nodrošināt Covid-19 pacientus ar skābekļa iekārtām mājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti