Panorāma

Mājas vizīšu skaits pieaug; grūti izsaukt ārstu

Panorāma

Nesaskaņas par ebreju kopienas īpašumu atdošanu

RTU atvērs savu vidusskolu

Atvērs vidusskolu apdāvinātiem jauniešiem eksaktajās zinātnēs

Joprojām vairākums jauniešu pēc skolas izvēlas studēt sociālās, nevis eksaktās zinātnes. Valsts pat palielinājusi budžeta vietu skaitu eksakto zinātņu programmās. Taču tam ir mazs efekts, ja nav cilvēku, kas tās aizpilda. Intereses trūkums un pārāk vājas skolā iegūtās zināšanas ir divi galvenie iemesli, kādēļ tā notiek. Tāpēc Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sākusi ambiciozu projektu – šoruden tiks atklāta RTU Inženierzinātņu vidusskola.

Rīgas Tehniskā universitāte jau šobrīd cenšas iesaistīt skolas vecuma bērnus uz zinātni balstītās aktivitātēs. Niklāvs kopš septembra apmeklē Bērnu un jauniešu universitātes nodarbības. Šeit viņš var apmierināt interesi par fiziku. "Vienkārši man tagad manā skolā 7.klasē vēl nemāca fiziku. Par dabaszinātni jā, bet par fiziku un ķīmiju man nemāca. (..) Man internetā rādīja vairākus interesantus eksperimentus, un es domāju – šī ir lieliska ideja! Sāku lasīt grāmatas, skatījos vēl interneta video. Tad es dzirdēju par šo un atnācu," stāsta 7.klases skolnieks Niklāvs Raudseps.

Tieši šādus jauniešus, kuriem patiesi interesē eksaktās zinātnes, RTU šoruden cer ieraudzīt savā vidusskolā. "Mums jābūt ir gatavam uz aprīli, jo aprīlī ir atvērto durvju diena, kad interesenti varēs nākt, iepazīties ar skolu, ko mēs piedāvājam," saka RTU inženierzinātņu vidusskolas direktores vietnieks mācību darbā Māris Purviņš.

Šeit pasniegs un mācīsies labākie no labākajiem. Šī būs elitāra skola - elitāra no zināšanu, nevis audzēkņu turīguma viedokļa - tā skolas būtību skaidro jaunās mācību iestādes informātikas pasniedzējs un mācību pārzinis Māris Purviņš .

"Mums skolai ir nopietni atbalstītāji. Mēs spēsim nodrošināt arī bērniem no trūcīgām ģimenēm palīdzību, atbalstu. Viņi būs paēduši, viņiem būs pieejama dienesta viesnīca, iespējams, transporta kompensācija un kaut kādā mērā pat stipendija. Lai arī talantīgie bērni no laukiem [varētu mācīties], kuriem finansiāli ģimenes nespēj nodrošināt nokļūšanu un uzturēšanos Rīgā, mēs to spēsim nodrošināt. Galvenais, lai bērns ir talantīgs," saka Purviņš.

Divi galvenie kritēriji tikšanai šajā skolā būs teicamas sekmes un iniciatīva iesaistīties aktivitātēs ārpus stundu laika.

Un darīt būs ko, sola Purviņš. "Tas ir tas, ko sniedz RTU resursi. Ko citās skolās nebūs iespējams dabūt – robotikas, elektronikas pulciņi, pasniedzēji, kas ir ekselenta iespēja apdāvinātiem skolēniem – izmantot pasniedzējus, profesorus, doktorus," uzsver Purviņš.

Atsevišķas tēmas eksaktajos priekšmetos nāks pasniegt RTU mācībspēki, un arī pastāvīgo skolotāju komandu patlaban rūpīgi atlasa konkursa kārtībā. Skolas projektu attīstīs pakāpeniski. "Mēs palaidīsim šajā gadā desmito klasi, ar domu, ka trīs gadu laikā mums būs iespēja pilnībā nokomplektēt visas trīs vidusskolas klases. Mēs šī projekta īstenošanas gaitā lemsim arī atkarībā no pieprasījuma par paralēlklašu izveidi. Konceptuāli mēs redzam, ka tie varētu būt 150 skolēni, kas varētu pāris gados sākt mācīties šajā skolā un apgūt inženierzinātnes padziļināti," skaidro RTU inženierzinātņu vidusskolas valdes loceklis Artūrs Zeps.

Kad skola būs pilnībā aprīkota, tajā būs izcilas laboratorijas. Taču eksaktās zināšanas neatstāšot ēnā pārējos priekšmetus. Vidusskola pildīs valsts standartus. Bez iestājpārbaudījumiem skolā varēs tikt jaunieši ar izcilām līdzšinējām atzīmēm un eksakto zinātņu valsts olimpiāžu laureāti, pārējiem būs jāiztur konkurss. Pieteikšanās sāksies aprīlī. Studēšana RTU pēc skolas absolvēšanas nebūs obligāts nosacījums, taču – ja jaunietis izvēlēsies šo ceļu, paredzēti  bonusi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti