Dienas ziņas

Austrumu slimnīcā gads aizvadīts ar peļņu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sākas sarakstu iesniegšana 14. Saeimas vēlēšanām

«Attīstībai/Par!» pirmā iesniegusi deputātu kandidātu sarakstu 14. Saeimas vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) trešdien Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) kā pirmā iesniegusi deputātu kandidātu sarakstu un priekšvēlēšanu programmu 14. Saeimas vēlēšanām, liecina CVK mājaslapā publiskotā informācija. 

Pārbaudot iesniegtos dokumentus, CVK konstatējusi, ka visa nepieciešamā informācija norādīta korekti, un iesniegumu pieņēmusi.

Kandidātu saraksts pieteikts visos piecos Saeimas vēlēšanu apgabalos – Rīgā, Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē, un tajā iekļauti 115 deputātu kandidāti – 75 vīrieši un 40 sievietes.

Sākas sarakstu iesniegšana 14. Saeimas vēlēšanām
00:00 / 03:42
Lejuplādēt

gaidīts, AP Rīgas vēlēšanu apgabala saraksta līdere 14. Saeimas vēlēšanās būs Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja Marija Golubeva, partiju apvienības saraksta priekšgalā Vidzemē būs aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Zemgales apgabala saraksta līderis – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs, Kurzemes vēlēšanu apgabalā ar pirmo numuru – iekšlietu ministrs, ģenerālis Kristaps Eklons, Latgales apgabalā – Saeimas deputāts Juris Pūce.

Tikmēr ar otro kārtas numuru Rīgā startēs veselības ministrs Daniels Pavļuts, Vidzemē – Valsts prezidenta padomniece Ieva Ilvesa, Kurzemē – Liepājas domes deputāte Dace Bluķe, Latgalē – Daugavpils domes deputāts Jānis Lāčplēsis, bet Zemgalē – Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis. 

Rīgas vēlēšanu apgabalā iekļauti 39 kandidāti, Vidzemes apgabalā – 29, Latgales apgabalā – 16, Kurzemes apgabalā – 15, bet Zemgales apgabalā iekļauti 16 kandidāti. 

AP iesniegusi arī priekšvēlēšanu programmu "Droši kopā!", kuras virsmērķis, ņemot vērā ģeopolitisko apstākļus Eiropā, ir  droša brīvība Latvijai – nacionālā, ekonomiskā un sociālā drošība, saglabājot cilvēka cieņu, tiesības un brīvības.

Apvienības "Attīstībai/Par!" līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts komentēja:

"Mēs protams priecātos par vēlētāju atbalstu, kurš būt tikpat liels vai lielāks nekā pirms četriem gadiem. Es ceru – mūsu vēlētājiem ir pamats vērtēt, ka esam pildījuši savus solījumus."

Pie sarakstu iesniegšanas kandidātiem jānorāda, vai viņi ir sadarbojušies ar PSRS specdienestiem. "Attīstībai/Par!" sarakstā startējošais ārsts Anatolijs Danilāns norādījis, ka padomju laikā sadarbojies ar Valsts drošības komisiju jeb čeku. Iepriekš Latvijas Televīzijai viņš atzinis sadarbību. Danilāns stāstīja, ka viņa tēvs bija strādājis vācu policijā par rakstvedi un viņu krievi ņēma ciet: "Lai kaut ko tur varētu darīt, es piekritu viņiem pastāstīt. Es biju ārsts Preiļos un braukāju pa ārzemēm. Viņus interesēja, vai negrib kāds braukt prom. Tur mana atbilde bija ļoti vienkārša – "nav neviena, kas grib braukt prom, visi grib palikt jaukajā Padomju Savienībā". Ar to tā mana saruna beidzās."

CVK paskaidroja – šī sadarbība neliegs Danilānam kandidēt vēlēšanās, jo viņš bijis VDK ārštata ziņotājs. Aizliegums attiecas tikai uz PSRS specdienestu štata darbiniekiem. Tādēļ kandidātu sarakstus pārbauda arī Latvijas attiecīgie dienesti.

Drošības jautājums ir galvenais, ko uzsvērs visu kandidātu partijas, sacīja politisko notikumu komentētājs Māris Zanders. Viņš norādīja, ka sabiedrību bez inflācijas, enerģētikas un, potenciāli, kovida cits nekas neinteresē. "Laukums ir šaurāks. Mīcīšanās būs ļoti šaurā pleķītī."

Arī politologs Juris Rozenvalds norādīja, ka lieli pārsteigumi vēlēšanās nav gaidāmi: "Tās būs diezgan parastas vēlēšanas, kas aizritēs, visdrīzāk, tajā pašā gultnē kā iepriekšējās. Tādā nozīmē, ka būs sarkanās līnijas, kas ar ko nesadarbosies. Tas rezultātā novedīs pie diezgan prognozējama rezultāta, proti, pie diezgan ierobežota skaita sarakstu iespējas veidot valdību."

Zandera neizpratni vēl raisīja "Attīstībai/Par!" sarakstā iekļautais aktieris Andris Lielais, gastroenterologs Danilāns un citi sabiedrībā, ne politikā atpazīstami cilvēki. Komentētājs teica, ka politiskās partijas, tāpat kā citus gadus, arī šogad iekļauj sarakstos sabiedrībā zināmus cilvēkus.

KONTEKSTS:

2022. gada 1. oktobrī Latvijā notiks kārtējās – 14. Saeimas – vēlēšanas, kurās uz nākamajiem četriem gadiem būs jāievēlē 100 parlamenta deputāti. Balsstiesības Saeimas vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma, savukārt kandidēt Saeimas vēlēšanās drīkst Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā vecāki par 21 gadu.

No 13. jūlija Centrālā vēlēšanu komisija sākusi pieņemt partiju deputātu kandidātu sarakstus. Tos varēs iesniegt līdz 2. augustam. Saeimas vēlēšanām drīkst drīkst startēt tikai partijas, kuras dibinātas ne vēlāk kā gadu pirms vēlēšanām un kurās ir ne mazāk kā 500 biedru.

Pirms četriem gadiem, 13. Saeimas vēlēšanās startēja 16 saraksti. Šogad kandidātu aktivitāte varētu būt līdzīga. CVK informēja, ka interesi iesniegt sarakstus izrādījuši 14 politisko spēku pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti