«Attīstībai/Par!» atsauc ebreju īpašumu restitūciju likumprojektu

Partija "Attīstībai/Par!" ceturtdien, 20. jūnijā, nolēma atsaukt rosināto likumprojektu par restitūciju Latvijas ebreju kopienai saistībā ar holokausta un komunistiskā totalitārā režīma laikā nelikumīgi atsavināto nekustamo īpašumu, kas paredzēja izmaksāt kompensāciju 40 miljonu eiro apmērā.

Partijas līderis Daniels Pavļuts norādīja, ka partija vēlas atsaukt likumprojektu, lai dotu iespēju par to Saeimā diskutēt plašāk, kā arī ņemot vērā deputātu iebildumus par to, ka nav notikušas sarunas par iniciatīvu. "Šodien nav gatavības par to balsot," pauda Pavļuts.

«Attīstībai/Par!» atsauc ebreju īpašumu restitūciju likumprojektuElla Semjonova

  Politiskā spēka piedāvājums paredzēja minēto summu izmaksāt pa daļām desmit gadu laikā, sākot no 2021. gada un pabeidzot 2030. gadā. Atlīdzinājums tiktu izmaksāts Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fondam. Piešķirtos līdzekļus fonds drīkstētu izmantot tikai tādu pasākumu un projektu finansēšanai, kuri saistīti ar reliģiju, kultūru, izglītību, zinātni, veselības aprūpi, vēsturi, sportu, labdarību, Latvijas ebreju kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošanu un saglabāšanu, Latvijas sabiedrības integrācijas, vienotības un pilsoniskās sabiedrības attīstības veicināšanu, ebreju kopienas un fonda īpašuma apsaimniekošanu, kā arī sociālās un materiālās palīdzības sniegšanai tiem Latvijas teritorijā holokaustā cietušajiem, kuri dzīvo ārpus Latvijas.

  Tāpat likumprojektā bija paredzēts noteikt, ka šis atlīdzinājums būtu galīgs, tā apmērs nav maināms un līdz ar to tiktu izbeigtas jebkādas citas prasījuma tiesības par Latvijas ebreju kopienai atsavināto nekustamo īpašumu.

  «Attīstībai/Par!» atsauc ebreju īpašumu restitūciju likumprojektuElla Semjonova

   Koalīcijas partijām šajā jautājumā bija atšķirīgas nostājas, taču tas bija atrunāts jau valdības veidošanas laikā. Latvijas ebreju kopiena vēl pirms priekšlikuma publiskošanas izplatīja paziņojumu, kurā ieceri vērtēja atzinīgi. Viņš atgādināja, ka šāda atlīdzinājuma iniciatīva ir bijusi Latvijas sabiedriskajā dienaskārtībā jau ilgāku laiku un "līdz ar šādu iniciatīvu Latvija vai Latvijas iedzīvotāji nekādā veidā netiek atzīti par atbildīgiem holokausta noziegumos - Latvija Otrā pasaules kara laikā bija okupēta un nevarēja aizstāvēt savus pilsoņus neatkarīgi no nacionalitātes".

   2 komentāri
   Artūrs Bondars
   Īpašumi un manta būtu jāatgriež vai jāizmaksā kompensācija visām sabiedrības grupām, organizācijām un uzņēmumiem, to tiesiskajiem mantiniekiem, kas okupāciju rezultātā tos ir zaudējuši un kuriem līdz šim brīdim restitūcija vēl nav veikta. Par to vienreiz jāveic nopietns apkopojošs izpētes darbs, kārtīgi jāizdiskutē un jānoslēdz šī lieta par visām reizēm. Jau tā pat tas tiek muļļāts jau tuvu 30-mit gadu.
   Anonīms lietotājs 22614
   Vai vēlaties zemes gabalu uz Mēness? Tuvākajās desmitgadēs tur būs internets, pēc 100 gadiem - arī ūdens. Tad īpašuma vērtība strauji celsies. Nepalaidiet garām savu iespēju!
   Pievienot komentāru
   Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti