«Attīstībai/Par!» aicinās koalīciju meklēt risinājumu situācijai ar LTV valdi

“Attīstībai/Par!” tuvākajā koalīcijas sadarbības padomes sēdē rosinās izvērtēt pieejamos tiesiskos līdzekļus, lai juridiski korekti atrisinātu radušos situāciju ar Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļu atlasi, ko organizēja Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP), teikts politiskā spēka paziņojumā medijiem.

“Pienākums rīkoties tiesiski attiecas arī uz neatkarīgām valsts iestādēm. NEPLP īpašais statuss nedod indulgenci NEPLP ignorēt likumu. Mēs jau janvārī brīdinājām padomi, ka iestāde atlasi uz LTV valdes locekļu amatiem rīko neatbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumam un NEPLP saistošajām Vadlīnijām kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu kandidātu atlasei un izvērtēšanai. Diemžēl NEPLP apzināti izvēlējās ignorēt ieteikumu rīkoties tiesiski.

Svarīgi piebilst, ka tagad runa nav par politisku iejaukšanos, bet to, ka kompetentajām iestādēm ir jāpārliecinās, ka atlases process ir atbildis likuma burtam un būtībai,” uzsvēra “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

“Attīstībai/Par!” norādīja, ka, piemēram, atlases komisijā bija obligāti jāpiesaista Politikas koordinācijas centra pārstāvji un neatkarīgi eksperti, kā noteikts Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā.

“Rīkotā konkursa iznākums liek secināt, ka, visticamāk, juridiski un tiesiski korekta procesa gadījumā arī atlases rezultāts būtu citādāks,” teikts politiskā spēka paziņojumā.

“Attīstībai/Par!” cer uz visu koalīcijas partiju atsaucību, lai iespējami ātri atrisinātu radušos situāciju un LTV valdes locekļi tiktu atlasīti likumam un vadlīnijām atbilstošā veidā.

Šī ir situācija, kad ikvienam jādomā valstiski, nevis kādu šauru interešu pavadā.

Politiskais spēks arī uzskata, ka radusies situācija pamato nepieciešamību ātrāk izstrādāt jaunu Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu. Tajā efektīvāk būtu jāregulē jomas, kurās konstatētas problēmas kopš iepriekšējā likuma stāšanās spēkā 2010. gadā, tai skaitā, NEPLP darbība.

NEPLP: Politiķi neietekmēs sabiedriskā medija LTV valdes izvēli

Tikmēr NEPLP ceturtdien, vēl pirms “Attīstībai/Par!” iniciatīvas, nāca klajā ar paziņojumu, kurā, reaģējot uz iepriekš izskanējušajiem aicinājumiem rīkot jaunu konkursu uz LTV valdi, norādīja, ka NEPLP šādu politiskās varas iejaukšanos neatkarīgas autonomas institūcijas lēmumā par sabiedriskā medija vadības atlases procesu, kategoriski nosoda.

LTV valdes konkursa rezultāti ir saistoši, un tie netiks pārskatīti, paziņoja NEPLP.

NEPLP norādīja, ka konkursa komisija tika paplašināta, jo agrāk tie bija trīs NEPLP locekļi, divi eksperti un viens izpildvaras pārstāvis. Šai konkursā tie bija pieci NEPLP locekļi, kā arī trīs neatkarīgi eksperti ar padomdevēju tiesībām  – NEPLP Sabiedriskās konsultatīvās padomes vadītāja, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja un LTV arodbiedrības valdes priekšsēdētāja.

Tāpat konkursa norise tika nošķirta no izpildvaras, neiekļaujot konkursa komisijā Pārresoru koordinācijas centra pārstāvi.

Jau konkursu 1. kārtā no dalības konkursā tika izslēgti tie kandidāti, kam nav likumā noteiktās piecu gadu pieredzes mediju jomā vai uzņēmumu vadībā. Tāda prakse ir bijusi visos sabiedrisko mediju valdes locekļu atlases procesos, tālākajā atlases procesā vērtējot  pieredzes kvalitāti.

NEPLP arī atgādināja, ka saskaņā ar likumu tā ir neatkarīga institūcija, kas ieceļ un atceļ sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valdes,  izraugoties viņus atklātā konkursā, kura nolikumu apstiprina NEPLP. 

 “Politisko partiju “Jaunā Vienotība” un Jaunā konservatīvā partija uzsāktās bezprecedenta politiskā spiediena kampaņas ļoti atgādina Ungārijas un Polijas izvēlēto ceļu uz tiešu sabiedrisko mediju pakļaušanu politiskai kontrolei, izdarot rupju politisko spiedienu uz sabiedriskā medija valdi un neatkarīgu regulatoru. Par esošo situāciju esam informējuši gan Eiropas Raidorganizāciju asociāciju (EBU), gan Eiropas Audiovizuālo pakalpojumu regulatoru grupu (ERGA),” uzsvēra NEPLP priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš.

KONTEKSTS:

NEPLP pagājušajā nedēļā nolēma LTV valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināt Eināru Gielu, bet valdes locekļa amatā digitālās attīstības un satura jautājumos – Evu Juhņēviču.

Eva Juhņēviča bija XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore, strādājusi Jūrmalas domē kā mārketinga nodaļas vadītāja, SIA “McCANN Rīga” direktore.    

Einārs Giels ir biznesa konsultants, lektors biznesa augstskolā “Turība”, lektors Latvijas Jūras akadēmijā, AS “Olainfarm” mārketinga tirgus datu analītiķis.

Pēc viņu iecelšanas radās bažas par jauno valdes locekļu pieredzes trūkumu medijos un izpratni par sabiedrisko mediju darbu, tāpēc NEPLP aicināta rīkot jaunu konkursu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt