Dienas ziņas

Cēsu Profesionālā vidusskola mācību gadu sāk jaunās telpās

Dienas ziņas

Pirmajā sporta stundā – kopā ar olimpiešiem

Attīra piesārņoto Karostas kanālu

Attīra vienu no piesārņotākajām vietām - no Karostas kanāla izceļ pat vecu auto un zvejas laivu

Kopš šī gada jūnija Karostas kanāla grunts attīrīšanas laikā no kanāla izcelti jau aptuveni 600 lieli priekšmeti. Kanāls atzīts par vienu no vēsturiski visvairāk piesārņotajām teritorijām Latvijā, un tā attīrīšana mazinās piesārņojuma risku Baltijas jūrā. 

Patlaban Kohēzijas fonda atbalstītie darbi ir aptuveni pusē, taču Liepājas ostas vadība nezina, vai nākotnē izdosies iegūt līdzekļus to pilnīgai pabeigšanai.  

Karostas kanālu  izveidoja militārām vajadzībām 20.gadsimta sākumā. Līdz 1994.gadam tajā atradās Krievijas Federācijas militāro zemūdeņu bāze, un vēlākie pētījumi apliecinājuši, ka kanāls piesārņots šīs bāzes darbības rezultātā.

Ienākot lielākam kuģim un tā dzenskrūvēm sakuļot ūdeni, no kanāla dzelmes arī mūsdienās paceļas padomju laikos nogremdēti ķīmiskie atkritumi. Tieši tāpēc Liepājas pilsētas un ostas vadība ir gandarīta, ka ar piesaistīto Kohēzijas fonda naudu - vairāk nekā sešiem miljoniem eiro - beidzot sākušies kanāla attīrīšanas darbi.

No kanāla dzelmes izcelta veca zvejas laiva, deviņdesmito gadu automašīna, tāpat daudzi betona bluķi, metāla caurules un citi - kopskaitā 600 lielizmēra priekšmeti.

Pilnsabiedrības “GTL GT Inspekt” darbu vadītājs Rolands Zelts stāsta, ka “80% no visa darba ir izdarīti, nezinu, cik priekšmetu vēl būs, bet pēc iespējas izcelsim visu”.

Septembrī varētu sākties darbs arī pie kanāla gultnes attīrīšanas no piesārņotajām dūņām, kur, kā izteikušies speciālisti, varot atrast visus Mendeļejeva tabulas ķīmiskos elementus. Attīrīšana gan noritēs tikai pilotprojektā paredzēto 10 hektāru platībā. Visa kanāla gultnes attīrīšanai  pagaidām naudas nav.

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Investīciju un mārketinga daļas vadītājs Ivo Koliņš skaidro, ka, “ņemot vērā mūsu pieredzi ES fondu apguvē, tuvojoties perioda beigām, nauda mēdz parādīties - mums jābūt gatavībā”.

Gaidot naudu tālākiem darbiem, pastāv risks, ka attīrītie 10 hektāri atkal piesērē ar piesārņotajām nogulām, tomēr darbu veicēji neuzskata, ka nauda šobrīd tiek tērēta veltīgi.

“Mēs jau dodam slēdzienu, kā attīrīt visu Karostu ar pēc iespējas mazāku kaitējumu apkārtējai videi un pēc iespējas mazākiem līdzekļiem,” norāda SIA “Riga rent” projektu vadītājs Jānis Purakalns.

Gan izceltie priekšmeti, gan piesārņotās dūņas utilizēs ar rievsienām ierobežotā teritorijā Karostā, uzraugot, lai nenotiek apkārtējās vides piesārņošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti