Dienas ziņas

Ukraina turpina centienus atbrīvot okupētās teritorijas

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Atteikšanās no laika maiņas pagaidām nenotiks

Atteikšanās no laika maiņas pagaidām nenotiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vasaras laiks Latvijā šogad beigsies šā gada 30. oktobrī plkst. 4.00, un kārtējo reizi pulksteni griezīsim par stundu atpakaļ. Vēl pirms dažiem gadiem Eiropas Komisija izteica priekšlikumu visām Eiropas valstīm vienlaikus atteikties no laika maiņas, taču valstis pie vienota redzējuma tā arī nav nonākušas.

Vienots laiks Eiropas Savienībā ir svarīgs, lai vienoti darbotos, piemēram, finanšu sektors – bankas un darījumu biržās, kā arī starptautiskais transports. 

"Tas būtiskākais ir satiksmes joma. Piemēram, avioreisi, vilcieni, autobusi, sevišķi starptautiskie, arī nacionālie. Tā sistēma smalki iestrādāti, seko līdzi visam, kas kontrolē šo laika pāreju," stāstīja Ekonomikas ministrijas pārstāvis Normunds Freibergs.

Transporta uzņēmumā "VTU Valmiera" vērtēja, ka vietējo pārvadātāju ikdienu laika maiņa būtiski neietekmē, jo mūsdienās lielākajā daļā iekārtu un pulksteņu laika pāreja notiek automātiski. Uzņēmuma pārstāve Anda Liepiņa norādīja: "No pasažieriem arī neko tā neesam izjutuši, jo gan jau paši apzinās, ja pulkstenis nav pārgriezts, tad autobuss ir nokavēts. Bet  rudenī tā nevajadzētu būt." 

Eiropas Savienība bija iecerējusi atteikties no laika maiņas jau 2021. gadā, bet atcelt ko gadiem tik ierastu nav nemaz tik vienkārši. Dalībvalstu viedokļi par šo jautājumu krasi atšķiras, un nav izdevies panākt vienotu regulējumu. Jautājums arī pazudis no dienaskārtības kovida pandēmijas dēļ. Pašlaik daudz aktuālāka ir energokrīze un karš Ukrainā. 

"Eiropas Parlaments ir nobalsojis, ka no tā ir jāiet projām. Eiropas Savienības padome, kurā piedalās mūsu valdības un Ekonomikas ministrijas, nespēj ne par ko vienoties. Līdz ar to mēs joprojām dzīvojam, un, kā zināms, nākamo sezonu un nākamo gadu arī grozīsim pulksteņus," skaidroja Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs ("Attīstībai/Par!").

Latvijas valsts nostāja paredz nākotnē atteikties no laika maiņas, piekrītot saglabāt vasaras laiku. Taču ar vairākiem nosacījumiem. 

"Sistēmai jābūt vienotai, un tai skaitā par tuvākajām kaimiņvalstīm. Teiksim, Lietuva, Igaunija, Somija, arī Polija. Kopējā līmenī būtu labi tāds ļoti detalizēts izvērtējums par ieguvumiem un zaudējumiem," stāstīja Ekonomikas ministrijas pārstāvis Freibergs.

Atteikties no pulksteņa griešanas jau nākamgad iecerēts Amerikas Savienotajās Valstīs. Tur kā vienu no argumentiem min laika maiņas negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti