Panorāma

Latvija ziedos vakcīnas ar drīzu derīguma termiņu

Panorāma

«Skultes pārvadu» sola pabeigt laikā

Deputāti kompensācijās saņēmuši 200 000 eiro

Attālinātā darba laikā Saeimas deputāti transporta un mājokļa kompensācijās saņēmuši jau vairāk nekā 200 000 eiro

Attālinātā darba laikā kompensācijās Saeimas deputāti saņēmuši jau vairāk nekā 200 000 eiro. Deputāti jau ilgāk nekā gadu strādā attālināti. Parlamentārieši gan akcentējuši, ka arī šajā laikā dodas uz Saeimu, tāpēc daļa no viņiem turpina saņemt kompensācijas par transportu un dzīvokļiem. 

Deputāti par savu darbu saņem algu. Taču viņiem ir tiesības saņemt arī kompensāciju par ceļa izdevumiem vai dzīvokļa īri. Kompensācijas apmērs ir atkarīgs no dzīvesvietas – jo tālāk no Rīgas parlamentārietis dzīvo, jo lielāka kompensācija viņam pienākas. 

Šādas kompensācijas ir ieviestas, lai nodrošinātu vienlīdzību starp deputātiem no reģioniem un viņu Rīgas kolēģiem.

Lielākās kompensācijas jūnijā saņēmuši galvenokārt opozīcijas deputāti. 

Saeimas deputāts Jānis Vucāns no Zaļo un Zemnieku savienības skaidroja: “Tas ir tāpēc, lai tie deputāti, kas ievēlēti no reģioniem, lai viņi varētu ar tādu pašu intensitāti piedalīties darbā, jo izbraukāt katru dienu 200 kilometrus uz vienu un uz otru pusi nav iespējams.”

Covid-19 pandēmija lika daudziem mainīt darba formātu – arī Saeima jau ilgi strādā attālināti. Pirmā attālinātā parlamenta sēde, izmantojot e-Saeimas platformu, notika pērn 26. maijā. Šajā laikā parlamentāriešiem turpināja izmaksāt transporta un dzīvokļu kompensācijas. Kopš iepriekšējā gada oktobra kompensāciju apmērs samazinājies, bet lielākā kompensācija bija augustā.

Ne visi deputāti ir pieteikušies uz kompensācijām, viņi parasti arī nesaņem visu iespējamo kompensācijas apmēru, kas viņiem varētu pienākties.

Parlamentārieši skaidrojuši, ka šajā laikā, kamēr darbs notiek attālināti, liela daļa no viņiem turpina doties uz Saeimu. Arī parlamenta sēdēs deputāti lielākoties piedaloties no saviem kabinetiem Saeimā, taču nepulcējās vienā lielā zālē, ņemot vērā epidemioloģiskos ierobežojumus.

“Tā situācija varētu būt atšķirīga, jo ir deputāti, kuriem darba pienākumi vairāk liek būt šeit uz vietas, klātienē. Arī ārpolitiskie sakari nav apstājušies,” pauda Vucāns.

Tikmēr “Jaunās Vienotības” deputāts Ainars Latkovskis atzīmēja: “Ja ir vēlme kādam pārbaudīt, tad Saeimā, ieejot katrā no ēkām, ir caurlaižu sistēma, kur elektroniski tiek reģistrēts, kurš šajā dienā un cikos ierodas darbā.”

Tāpat būtisks aspekts ir arī tas, ka daudziem noslēgti dzīvokļu īres līgumi, ko nevar pēkšņi pārtraukt uz kādu laiku.

Parlamentārietis Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”): “Ja deputāts neizmanto transportu, tad skaidrs, ka viņš nepieprasa kompensāciju. Ar dzīvokļiem, nekustamo īpašumu, ko deputāti īrē, ir sarežģītāk, jo līgumi noslēgti uz četriem gadiem, biežāk uz ilgāku posmu un neviens nekustamā īpašuma saimnieks nedos iespēju uz 3-4 mēnešiem deputātiem nemaksāt vai izbraukt no šiem dzīvokļiem.” 

Kompensāciju izmaksa arī tiek pārbaudīta. Piemēram, pašlaik notiek tiesvedība lietā, kurā Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (“Jaunā Vienotība”) apsūdzēts par transporta un dzīvojamo telpu īres kompensāciju izkrāpšanu. Adamovičs apsūdzībai nepiekrīt.

“Kompensāciju naudas izmantošanas atbilstībai ļoti sīki seko līdzi Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojs [KNAB], mēs esam pieredzējuši vairākus gadījumus, kad ir pieķerti deputāti, kas, iespējams, nelietderīgi izmantojuši kompensācijas. Domāju, ka KNAB turpina šo lietu vētīšanu,” pauda Jaunās konservatīvās partijas deputāts Krišjānis Feldmans. 

Jau vairākkārt ir rosinātas diskusijas par šīm deputātu kompensācijām. Saeimai šogad arī nodota iedzīvotāju iniciatīva par parlamentāriešu transporta kompensāciju aizstāšanu ar sabiedriskā transporta biļetēm. Taču pagaidām politiķi nesteidz šo sistēmu mainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti