Atšķirīgi vērtē personisko un ekonomisko brīvību Latvijā

Latvijā pastāv dažādi brīvības līmeņi attiecībā uz personīgo brīvību un ekonomisko brīvību, liecina divu dažādu pētnieku grupu veidotais pētījums par brīvības līmeni pasaulē, raksta lsm.lv.ru

Kamēr pētījumā "Human Freeddom Index", kur skatīta cilvēku personīgās brīvības līmenis, Latvija ir novērtēta visai augstu, tikmēr ekonomiskā brīvībā, kas skatīta "Economic Freedom Index", ir novērtēta labi, taču ne ļoti augstu.

Katona institūta veidotajā "Human Freedom Index", ko šis ASV esošais institūts ir veidojis kopā ar virkni Eiropas partneru, tika vērtēta personīgā, pilsoniskā un ekonomiskā, kā arī cita veida brīvības. Kopumā pētnieki vētīja 152 valstis.

Brīvību līmeņi tiek analizēti 12 kategorijās jeb laukos: likumos, drošības jautājumos, pārvietošanās iespējās un brīvībās, tiesībās uz īpašumu, finanšu resursu pieejamībā un citos apsvērumos. Katrā no šajiem laukiem brīvība tika novērtēta skalā no 0 līdz 10, un augstākais novērtējums nozīmē maksimālu jeb pilnīgu brīvību.
Latvija šajā rādītājā saņēma atzīmi 8,1 un ieņēma 21 jau minēto 152 valstu vidū. Vietu zemāk ar atzīmi 8,07 ir Slovākija, savukārt vietu augstāk ar atzīmi 8,14 ir Japāna. Vidējais rādītājs pasaulē ir 6,96. Pārējās abas Baltijas valstis apsteidz Latviju.

Pirmajā vietā šajā sarakstā ir Honkonga ar atzīmi 9,04, otrā - Šveice - 8,8, trešā ir Somija - 8,63. Visas ES valstis ir TOP-50 valstu vidū.

Neskaitot Baltijas valstis, tikai Gruzija ar rādītāju 7,5 ieņēma 48.vietu. Savukārt Moldova atzīta kā 64. brīvību visvairāk nodrošinošā valsts, Ukraina - 74, Krievija - 111.

Ekonomiskās brīvības indeksā, ko iepriekš bija publicējis Vašingtonā bāzētais centrs "Heritage Foundation", vērtē tikai uzņēmējdarbības brīvību un vērtē to skalā no 0 līdz 100.

Šajā sistēmā Latvija ir ierindota kā "relatīvi brīva valsts" un dodot 69,7 balles un 36.vietu. Vietu augstāk ir Botsvāna, savukārt vietu zemāk - Jordānija. Igaunija ir ierindota astotajā vietā, savukārt Lietuva 15. vietā.
Par visbrīvākajām valstīm "Heritage Foundation" atzinis Honkongu, Singapūru, Jaunzēlandi, Austrāliju un Šveici. Savukārt par ekonomiski vismazāk brīvajām nosauktas Kuba un Ziemeļkoreja. Vairākas valstis, piemēram, Afganistāna, Irāka, Lībija, Lihtenšteina, Sudāna, Somālija un Sīrija - šajā pētījumā nav aplūkotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt