Atskats vēsturē: Ko Saeimas izmeklēšanas komisijās vētījuši deputāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Publiski saukta vienkārši par “oligarhu sarunu” vai “Rīdzenes sarunu” komisiju oficiāli darbu sākusī komisija saucama “Parlamentārās izmeklēšanas komisija par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” Tā ir jau ceturtā parlamentārās izmeklēšanas komisija, ko dibina šī Saeima – tik daudz to nav bijis kopš 7. Saeimas laikiem.

Visvairāk parlamentāro izmeklēšanas komisiju bija piektajā, sestajā un septītajā Saeimas sasaukumā – katrā pa piecām.

Piektajā Saeimas sasaukumā īpaši pētīja totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanu un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra darbību, privatizāciju un PSRS un VDK īpašumu pārņemšanu 1991.gadā. Arī par 1992.gadā lauksaimniecībai piešķirto un valdības garantēto ārvalstu kredītu izlietojumu,  “Lattelekom” izveidošanu un arī finanšu krīzi komercbankās un valsts finanšu sistēmas stabilitāti.  

Sestā Saeima veidoja parlamentārās izmeklēšanas komisijas “Bankas Baltija” lietā,  Nacionālās radio un televīzijas padomes darbības vētīšanai, par bēdīgi slavenajiem “G24” kredītiem, arī par “Unibankas” un “Krājbankas” privatizācijas lietderību. Tāpat tika skaidrots tā dēvēto ”Latvenergo” trīs miljonu likteni.

Piecas komisijas arī septītajā Saeimā. Viena pētīja valdības slēgto jumta līgumu ar konsorciju “Tilts Communication” par “Lattelekom” darbību, cita – valsts amatpersonu saistību ar pedofilijas lietu, arī  par “Latvijas kuģniecības” privatizāciju  un amatpersonu iesaisti kontrabandas darījumos. Parlamentārieši pētīja arī savulaik Augstākās Padomes pilnvarotā deputāta Pētera Simsona un PSRS VDK pārstāvju parakstīto slepeno protokolu.

Astotā sasaukuma Saeimā parlamentārās izmeklēšanas komisiju veidoja tikai viena iemesla dēļ – lai pārbaudītu  Einara Repšes finansiālo darbību.

Devītajā Saeimā arī  bija viena – par iespējamu pretlikumīgu un neētisku rīcību tieslietu sistēmā.

Desmitajā Saeima, kas strādāja vien gadu un tad tika atlaista, speciālā komisijā pētīja  “Parex Bankas” pārņemšanu.

Bet iepriekšējā – 11. Sasaukuma Saeima – bija izveidojusi divas parlamentārās izmeklēšanas komisijas: atkal par “Krājbanku” un tās nonākšanu līdz bankrotam un par Ķemeru sanatorijas privatizāciju.

Savukārt 12.sasukuma Saeimā darbojušās parlamentārās izmeklēšanas komisijas Zolitūdes traģēdijas un bankas “Citadele” akciju pārdošanas lietā, kā arī plašu publicitāti ieguvusī Pretkorupcijas komisija. To vadīja deputāts Veiko Spolītis, un komisija savu darbu beidza bez galaziņojuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti