Panorāma

Jaunais poligons būs meža masīvos Sēlijā

Panorāma

Panorāma

Epidurālā anestēzija – vai visām dzemdētājām apmaksāta?

Atsāpināšana dzemdībās joprojām nav pieejama visām sievietēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Epidurālā anestēzija jeb atsāpināšana dzemdībās joprojām nav pieejama visām sievietēm.

Plašu rezonansi tviterī nesen izsauca kāds stāsts par aicinājumu palīdzēt apmaksāt rēķinu par atsāpināšanu dzemdībās kādai sievietei no Ukrainas. Nacionālais veselības dienests (NVD) steidzās atbildēt, ka šis ir valsts apmaksāts pakalpojums un tāpēc konkrēto gadījumu dienests lūgs ārstniecības iestādei paskaidrot. Vēl diskusijās iesaistījās arī veselības ministrs, atbildot, ka šogad rasta papildu nauda atsāpināšanas apmaksai. Tas izraisīja sabiedrības dusmas.

Sieviete atbildēja: "Muļķības! Nekas nav apmaksāts! 285 eiro, un man uz rokas ir līgums. Rīgas Dzemdību nams."

NVD atzina – lai gan šogad atsāpināšanai valsts budžetā patiesi atvēlēti vairāk nekā 1,3 miljoni eiro, pagaidām arī anesteziologu trūkuma dēļ nevar apņemties šo procedūru bez maksas nodrošināt pilnīgi visām grūtniecēm.

"Vispirms mēs tāpēc paplašinājām šīs vadlīnijas ar indikācijām, kādas iepriekš nebija stingri noteiktas. Iepriekš tas tiešām bija vairāk tikai ārstu kompetencē – izvērtēt katru gadījumu individuāli. Dzemdības ir sāpīgs process. Tā tas ir. Tā tas ir bijis vienmēr," stāstīja NVD Pakalpojumu attīstības nodaļas vadītāja Anete Baškevica.

Rīgas Dzemdību namā pērn pieaudzis dzemdību skaits, un šī ir vieta, kur pasaulē nāk katrs trešais Latvijā dzimušais mazulis. Maksas pakalpojumu cenrādī lasāms, ka atsāpināšana pēc pacientes vēlēšanās izmaksā 285 eiro. 

No šādas summas šogad šķīrās vairāk nekā 400 māmiņas. Jo viņām valsts apmaksāta procedūra nepienācās. 

"Ja tu esi tajā mirklī sāpēs un tu zini, ka tu nevari to atļauties finansiāli... Man ir draudzene, kas ir vientuļā māmiņa. Un viņai nebija naudas. Viņai nebija iespējas vienkārši atļauties, un viņai vajadzēja mocīties caur sāpēm. Tādā situācijā man tas liekas muļķīgi, ka cilvēkam ir jāmokās tikai tāpēc, ka viņš finansiāli to nevar atļauties. Tas tomēr ir sāpīgi," stāstīja grūtniece Marta.

Viņa gaida savu otro bērnu. Pirmajā grūtniecībā Marta epidurālo anestēziju nevēlējās, jo tas šķita par dārgu. Tomēr sāpes viņu uzveica, un Marta piekrita samaksāt. Otrajā reizē nauda šim mērķim ir atlikta.

Jūlija ir no Ukrainas un pagaidām domā, ka dzemdībās iztiks bez atsāpināšanas.

"Es esmu par dabiskām dzemdībām. Es ceru, ka varēšu piedzemdēt bez jebkādas iejaukšanās. Pacentīšos to izdarīt saviem spēkiem. Ja nu vienīgi nāksies un ārsti man teiks, ka to vajag. Tad, protams, darīšu visu, ko teiks ārsti. Viņiem labāk zināms," sacīja sieviete.

Gala lēmumu, izvērtējot medicīniskās indikācijas, pieņem ārsts un vecmāte. Šogad paplašināts medicīnisko indikāciju saraksts. Starp medicīniskajām indikācijām minētas, piemēram, sistēmiskas saslimšanas grūtniecības laikā, nekontrolēts, augsts asinsspiediens, cukura vielmaiņas traucējumi, liels liekais svars, daudzaugļu grūtniecība, nedzimušā bērna nāve un vēl citas. Turklāt atsāpināšanu apmaksā arī tad, kad no sāpēm sākas panika, milzīgs uztraukums un bailes. 

"Mums ir indikāciju loks gana plašs. Protams, indikācija – finanšu stāvoklis tur neietilpst. Bet indikācija – ļoti, ļoti sāp – ietilpst. Šajā pusgadā tieši pēc šādiem kritērijiem mēs esam epidurālo analgēziju izmantojuši 34 gadījumos," pastāstīja Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

Ja māmiņai ir aizdomas, ka viņai nepamatoti par šo pakalpojumu nācies samaksāt, tad var vērsties Veselības inspekcijā. Līdz šim šādas sūdzības inspekcija gan neesot saņēmusi. 

KONTEKSTS:

Portālā "Manabalss.lv" pērn tika publicēta iniciatīva par tiesībām epidurālo anestēziju dzemdību laikā bez maksas saņemt visām sievietēm, kuras to vēlas, un dažu dienu laikā tika savākti nepieciešamie 10 000 paraksti. Tika norādīts, ka anesteziologu trūkuma dēļ dažviet Latvijā šo pakalpojumu grūti saņemt pat par maksu. Valdība gan vēlāk piešķīra papildu naudu, lai pakalpojumu padarītu pieejamāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti