Panorāma

Darba attiecības varēs turpināt otro poti saņēmušie

Panorāma

Latvija nosoda Baltkrieviju par operāciju pret ES

Atsāk skolēnu testēšanu pret Covid-19

Atsāk 4.–12. klašu skolēnu Covid-19 testēšanu – process jau ierasts, grūtības nesagādā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tiek atsākta 4. līdz 12. klašu skolnieku Covid-19 testēšana. Nacionālais veselības dienests (NVD) informēja, ka problēmu ar skrīninga nodrošināšanu neesot. Tam piekrīt arī laboratorija. Testēšana jau veikta agrāk, tādēļ gan jaudas, gan iemaņu esot gana. Šis nelielais pārtraukums atsevišķiem pakalpojumu nodrošinātājiem ļāvis palielināt savu darba kapacitāti.

ĪSUMĀ:

  • Šonedēļ atsāka visu skolēnu testēšana, tostarp vecāko klašu audzēkņus, kuri vēl mācās attālināti.
  • Plānots, ka mācību klasēs viņi drīkstēs atgriezties pēc nedēļas.
  • Pagaidām vēl testē tikai skolēnus bez Covid-19 sertifikātiem.
  • Līdz ar antigēnu paštestu ieviešanu tuvākā nākotnē pārbaudīs arī vakcinētos un pārslimojušos.
  • Ar šiem testiem iecerēts pārbaudīt biežāk – pat divas reizes nedēļā.

Atsāk 4.-12. klašu skolnieku Covid-19 testēšanu – process jau ierasts, grūtības nesagādā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pirmdien, 8. novembrī, atsākta 4. līdz 12. klašu skolēnu testēšana. pārbaudot Covid-19 infekcijas klātbūtni. Tas tiek darīts, jo jau 15. novembrī paredzēta šo klašu audzēkņu atgriešanās klātienes mācībās.

Izglītības un zinātnes ministrija atgādināja, ka testēšana skolās notiks visu šo darba nedēļu, izmantojot pūļa jeb kociņu metodi. Tāpat līdzīgi kā iepriekš, ja bērnam nav iespējas nodot testu laikus, to iespējams darīt arī individuāli, iepriekš piesakoties laboratorijā.

Pašlaik dalība izglītības procesā iespējama tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu vai ar negatīvu testa rezultātu.

 

Tātad pašlaik vēl testē tikai skolēnus bez Covid-19 sertifikātiem, bet līdz ar antigēnu paštestu ieviešanu tuvākā nākotnē pārbaudīs arī vakcinētos un Covid-19 pārslimojušos skolēnus. Ar šiem testiem iecerēts pārbaudīt biežāk – pat divas reizes nedēļā.

Tāpēc, ja kāds skolēns, kuram sertifikāta nav, šonedēļ savā izglītības iestādē nodot testu neierodas, viņam analīzes jānodod laboratorijā, iepriekš piesakoties. Tas ir bezmaksas.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Inta Bērziņa atgādināja svarīgāko skolēniem, viņu vecākiem un pedagogiem: "Ja bērnam šonedēļ nav iespējams nekādā veidā nodot testu izglītības iestādes noteiktajā laikā, tad joprojām paliek spēkā iespēja šo testu nodot individuāli, laboratorijā. Mums ir svarīgi atgādināt, ka dalība izglītības procesā, klātienē ir iespējama tikai ar negatīvu testa rezultātu. Tātad skolēniem vidējās un pamata izglītības pakāpē, kā arī pedagogiem un izglītības iestādēs nodarbinātajiem, kuriem ir šis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, šobrīd šis skrīnings netiek organizēts. Tāpat skolām jāatceras, ka testēšana jāveic epidemioloģiski drošos apstākļos."

Tikmēr Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga skaidroja, ka laboratorijas darbu turpina un šobrīd dienests nav saņēmis nevienu ziņu par to, ka noslodzes dēļ kāda laboratorija nevarētu šo pakalpojumu sniegt pilnā apmērā un kārtībā.

Tam piekrīt arī “Centrālās laboratorijas” vadītāja Stella Lapiņa. Viņa skaidro – kārtība jau ir zināma un iegājusies. Turklāt šis pārtraukums ļāvis uzņēmumam palielināt veiktspēju.

“Burtiski pagājušajā nedēļā mēs arī palielinājām mūsu laboratorijas kapacitāti. Mēs iegādājāmies jaunas iekārtas, un tās jau darbojas. Mēs varam veikt vēl vairāk testu, ja būs nepieciešams. Tas arī atvieglo personālam darbu maksimāli, jo tagad tiešām ir iekārtu pietiekami daudz, lai varētu nepieciešamības gadījumā palielināt apjomu diennaktī vēl par 25%. Mēs padomājām uz priekšu nedaudz, jo visu laiku dzīvojām uz tādas kā robežas,” pastāstīja Lapiņa.

Arī skolām atsāktā testēšana ir jau ierasta un milzīgas pārmaiņas nerada, apliecināja Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs, Siguldas Valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns.

“Piemēram, Valsts ģimnāzijas, profesionālās izglītības iestādes, kurās ir tā saucamie lielākie jaunieši, vēl strādā attālināti un skolās ir klusums. Un testēšanu var veikt, jo nav drūzmas, nav šīs 1.–3. klases. Nu, skolās, kurās ir pilna cikla 1.–12. vai arī 1.–6. vai 1.–9. [klases], tur, protams, ir radošāk tam jāpieiet, jo mācās paralēli 1.–3. klases.

Normāla ikdiena. Nav nekā pārdabiska, bet, protams, zināms radošums tajā ir,” piebilda skolas direktors.

Kalvāns gan norādīja, ka skolas ļoti vēlētos lielāku skaidrību par ātro antigēnu testu ieviešanu skolās. Šādi testi esot ļoti nepieciešami bērniem vecumā līdz 12 gadiem. Šobrīd notiekot saskaņošana, bet pilns atbalsts šī risinājuma ieviešanai neesot.

Skolēniem atgriežoties skolās, palielināsies bērnu un viņu vecāku mobilitāti, kas atkal varētu zināmā mērā stimulēt vīrusa izplatību. Un to redzēsim statistikā, norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis.

“To var prognozēt. Ļoti iespējams, ka tā būs. Tieši tāpēc mēs nevaram atslābt un domāt, ka dzīve atgriezīsies vecajās sliedēs. Tā nevar atgriezties vecajās sliedēs, kamēr nav nodrošināts pietiekami drošs vakcinācijas līmenis sabiedrībā,” norādīja Hermanis.

KONTEKSTS:

Covid-19 testēšana tiek veikta, lai 15. novembrī 4. līdz 12. klašu skolēni atgrieztos iespējami drošā skolā klātienē un izvairītos no atkārtotas nepieciešamības doties attālinātās mācībās. Visiem, kuriem ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, skrīninga tests nav jāveic.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti