Dienas notikumu apskats

Ziemeļkoreja militārās programmas varētu likvidēt tuvākā pusgada laikā, uzskata ASV

Dienas notikumu apskats

Deju lieluzveduma «Māras zeme» mēģinājumos maz aizrādījumu un slavē dejotājus

Ātro kredītu devējiem pārmet nepienācīgu klientu pārbaudi, uzņēmumi pārmetumus noraida

Ātro kredītu devēji noraida patērētāju sargu pārmetumus

Latvijā tikai 36% ātro kredītu klienti spēj laikus atdot aizņēmumu, kas paņemts pie nebanku kreditētājiem, intervijā Latvijas Radio norādīja Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa. Savukārt nebanku kreditētāja "4finance" vadītājs Gvido Endlers šos pārmetumus noraida.

Latvijā turpina pieaugt iedzīvotāju ņemto tā saucamo ātro jeb distanču kredītu apmērs, tendenci min Vītoliņa. Nebanku sektora uzraugi uzsver, ka jomā joprojām ir daudz trūkumu, piemēram, nepienācīgi tiek pārbaudīta klienta spēja aizdevumu atdot.

"Šobrīd mums lielākais uzsvars ir bijis uz maksātspējas vērtēšanu. 16 pārbaudēs visās konstatējām pārkāpumus. Lielākajā daļā pārkāpumi bija pietiekami nopietni. Labā ziņa – labojas," stāstīja Vītoliņa

Situāciju varētu labot likumu izmaiņas. Piemēram, bankām citiem aizdevējiem būtu jāziņo par klientu esošajiem kredītiem. Šobrīd kredītiestāžu likums dalīties ar šo informāciju liedz. Ierobežot vajadzētu arī ātro kredītu reklāmas.

Vītoliņa norādīja, ka būtisks nosacījums nebanku kredītiem, kas atšķiras no citiem, ir tas, ka aizņemtā summa ir jāatrod uzreiz, nevis pa daļām. 36% klientu spēja kredītu atdot laikus ir slikts rādītājs, vērtēja Vītoliņa.

“Redzam, ka tikai 36% no kredītiem nav pagarināti, pārējie vienu reizi vai vairāk pagarināti. Mūsu skatījumā tas raisa bažas tieši par to, ka kredīti ir viegli pieejami, bet sarežģīti atmaksājami. Pagājušajā gadā arī ļoti daudz piedāvāja bezmaksas kredītus – sākumā ievilina ar burkānu, bet ja nevar atdot, piedāvā iespēju pagarināt,” sacīja Vītoliņa.

"4finance" vadītājs Gvido Endlers trešdien, 4.jūlijā, rīkotajā preses konference pauda, ka par nozari esot ļoti daudz mītu, kas esot nepatiesi. Šī uzņēmuma grupā esošo filmu 90% klientu spēj kredītu atdot 30 dienās, norādīja uzņēmuma pārstāvis.

Problēma esot ar PTAC veidoto uzskaiti. Piecas dienas kavējot kredīta atdošanu, klientiem netiekot uzrēķināti kavējuma procenti, līdz ar to atdot nenākas vairāk. Savukārt PTAC skatījumā šis klients nav spējis atdot aizdevumu, skaidroja Endlers.

"4finance" vadītājs Gvido Endlers
00:00 / 01:05
Lejuplādēt

“Likumā jau ir noteikts, ka patērētāju maksātspēja jāvērtē jau no pirmā eiro, un to mēs arī darām. Un mēs pielietojam kredītu summām un veidam atbilstošas papildu pārbaudes metodes. Mēs esam izveidojuši savu procesu, un šis process balstās risku novērtējumu maksātspējas vērtēšanā. Un vēl ļoti būtiski – mēs neizsniedzam kredītus visiem. Ja mēs skatāmies uz jauniem klientiem, kas pie mums piesakās, tad no 100 klientiem mēs akceptēsim tikai 30. (..)

Katru klientu mēs vērtējam no 4500 dažādām pozīcijām.

18 un 19 gadus vecām personām netiek izsniegti kredīti. "4finance" gājuši vēl tālāk – attiecībā uz 20 un 21 gada vecumu sasniegušām personām ir limitējuši summas,” pastāstīja Endlers.

Viņš skaidro, ka aizdevēja rīcībā esot sīkāks siets. Piemēram, raugās vai dators, caur kuru klients rakstījis kredīta pieteikumu, nav ticies izmantots cita, neatdota aizdevuma saņemšanai. Tiesa, uzņēmums neredz, vai cilvēks naudu neņem citā firmā aizņemta kredīta atmaksai.

Ierobežoti tiek arī tie, kuri iepriekš uzņēmumam nav spējuši laikus parādu atdot.

"Tas nozīmē, ka nākošajā reizē, ja klients pieteiksies, mēs viņam prasīsim ienākumus apliecinošus dokumentus. Tas pats būs viennozīmīgi ar sociāli maznodrošinātajām personām, būs šādas vairākas kategorijas," skaidroja Endlers.

Runājot par ieceri nozari ierobežot vēl vairāk, Endleram ir dalītas jūtas. Alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji paši rosinot reklāmas ierobežojumus. Piemēram, nereklamēt kredītus bērnu un jauniešu raidījumu laikā. 

Savukārt iecere samazināt procentu likmi līdz 25% gadā jeb 0,07% dienā viņam šķiet priekšvēlēšanu populisms, jo tad cilvēki nevarēs saņemt viņa nodrošinātos pakalpojumus.

Endlers par ieceri samazināt procentu likmi līdz 25% gadā
00:00 / 01:11
Lejuplādēt
Šīs izmaiņas attiektos gan uz banku, gan nebanku sektora aizdevumiem. Endlers uzskata, ka piedāvātā likme ir būtiski zemāka nekā šobrīd patērētāju kreditēšanas tirgū pastāvošā vidējā procentu likme. Pēc viņa teiktā, ieceres ieviešana dzīvē nopietni ietekmēs nozari, jo uzņēmums nespēs segt piedāvātā pakalpojuma izmaksas.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt