Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Vidusskolēniem grūti izlemt, par ko kļūt

Dienas ziņas

Valmieras teātrī atklāta Annai Lācis veltīta izstāde

Atrasti oriģināla fragmenti no O. Kalpaka piemiņas vietas

Atrasti oriģināla fragmenti no Kalpaka piemiņas vietas

“Esmu lepna, ka varu Kara muzejam uzdāvināt tādu dāvanu”! saka skrundeniece Anda Vītola, kuras mājas pagalmā pavisam nejauši atrasti oriģināla fragmenti no Oskara Kalpaka piemiņas vietas "Airītēs" – kapteiņa Nikolaja Grundmaņa sejas bareljefs un Kalpaka pieminekļa pamatne. Savulaik, atjaunojot 1950. gados izpostīto piemiņas vietu, neatrastas palika tieši šīs lietas. Piektdien, Kalpaka nāves dienā, svinīgajā pasākumā "Airītēs" oriģināla fragmenti nonāca muzeja rīcībā. Vītolu ģimene ar muzeju sadarbosies arī turpmāk.

Pulkveža Oskara Kalpaka atceres diena Saldus novada "Airītēs", vietā, kur viņš un vairāki viņa vīri 1919.gada 6.martā gāja bojā, šogad neierasta. Pamazām sāk noskaidroties, kur pēc šīs piemiņas vietas iznīcināšanas pagājušā gadsimta 1950. gadu sākumā palika Kalpaka piemineklis un kapteiņa Nikolaja Grundmaņa bareljefs.

"Šī teika par Kalpaka pieminekli bija tāda, ka tas ir iegāzts Ventā. Daudzi nostāsti, ka čekas darbinieki veduši pieminekli uz Kuldīgu pie akmeņkaļiem. Bet tā kā viņi nevarēja neko darīt, tad, iespējams, ka tas neizdevās," saka Oskara Kalpaka muzeja "Airītes" vadītājs Roberts Sipenieks.

Tomēr izrādās, šie fragmenti nonākuši Skrundā. Pērn novembrī strādnieki, kas veikuši labiekārtošanas darbus pie Vītolu ģimenes dzimtas mājas, tikai lāpstas dziļumā atrakuši sejas bareljefu. "Sapratām, ka tas ir kaut kas nozīmīgs, bet ne vārdu, ne uzvārdu, kam tas veltīts un kur tas bijis, pat nenojautām. (..) Meklējām internetā un diezgan neveiksmīgi, bet par laimi es esmu tik bagāta, ka man vēl ir vecmāmiņa, kurai ir pāri par 90 gadiem. (..) Pēc kāda laika vecmāmiņa sarunā saka – "Meitiņ, es zinu, kas tas ir, tas ir kapteinis Grundmanis!" Tad jau notikumi diezgan raiti risinājās," stāsta Vītola.

Tikai tad ģimene sākusi domāt, ka pagalmā ilgus gadus visu acu priekšā, pa daļai jau ieaudzis zemē, ir kāds neparasts akmens. Kara muzeja darbinieki apstiprinājuši, ka tā ir pamatne no Kalpaka oriģinālā pieminekļa. Šobrīd ir tikai minējumi, kā fragmenti nonākuši pie šīs ēkas, tā celta kā grezns dzīvojamais nams, bet pēckara gados te darbojās čeka, pēc tam bijis gan pionieru nams, bibliotēka, arī zobārsts. Priecīgs par atradumu ir arī piemiņas vietas atjaunošanas vadītājs pagājuša gadsimta 1980. gados Oskars Grīgs.

"Varbūt tajā teritorijā varētu būt pārējās daļas. Bet es neesmu atmetis cerību atrast Kalpaka pieminekli. Tas ir mans mūža diplomdarbs," saka Grīgs. Viņu papildina muzeja "Airītes" vadītājs Roberts Sipenieks, kurš saka, ka meklējumi turpināsies pavasarī.

Piemiņas pasākumā atrastie fragmenti tika nodoti Kara muzejam. Tie glabāsies muzejā "Airītēs" un būs arī apskatāmi ikvienam interesentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt