Ātrās palīdzības ārstu – speciālistu brigādes koncentrēsies ap Rīgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No maija neatliekamās palīdzības ārstu – speciālistu brigādes koncentrēsies Latvijas centrālajā daļā. Šīs brigādes Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) ir intelektuālais atbalsts pārējiem darbiniekiem. Tās izsauc citas dienesta brigādes ļoti smagos gadījumos. Tādas visā Latvijā ir trīs. Iedzīvotāji paši tās izsaukt nevar.

ĪSUMĀ: 

  • Īpašo speciālistu brigādes ir tikai trīs. Vienu no Lielvārdes tagad pārceļ uz Jūrmalu.
  • NMPD skaidro: brigādi pārceļ, lai efektīvāk sasniegtu Pārdaugavu, Pierīgu un Kurzemi.
  • NMPD arī ņēma vēra iedzīvotāju skaitu un paradumus, kā arī Dziesmu svētkus.
  • Veselības ministrija paļaujas uz NMPD izvērtējumu.

Ārstu speciālistu brigādes izvietotas Rīgā, Jelgavā un līdz šim brīdim viena bija arī Lielvārdē. Tomēr tagad Lielvārdes brigāde pārcēlusies tuvāk pārējām – uz Jūrmalu.  

Latvijas Radio par iecerēto izvietojuma maiņu ārstu speciālistu brigādēm uzzināja no kāda avota, kas vēlējās palikt anonīms. Vēstulē, ko saņēma Radio, paustas bažas par to, ka visas trīs neatliekamās palīdzības dienesta ārstu speciālistu brigādes no maija atradīsies samērā tuvu viena otrai. Proti, no Lielvārdes brigādi pārcels uz Jūrmalu. Taču turpat blakus Rīgā arī atrodas brigāde. Vēl viena Jelgavā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā apstiprina, ka no maija ir izmaiņas ārstu – speciālistu brigāžu izvietojumā un no Lielvārdes vienu šādu brigādi tiešām pārceļ uz Jūrmalu.

„Novietošana Jūrmalā ir tikai ar mērķi, lai mēs varētu vieglāk piesegt arī Kurzemi, kas ir ļoti būtiski,” skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.

“Jo, ja mēs vienkārši ieliekam Rīgā, izbraukšana uz Kurzemi ir daudz ilgāka nekā no Jūrmalas. Otra lieta, Jūrmalā ir daudz atpūtnieku, ir slīkšanas gadījumi, uz kuriem mums vienmēr vajadzētu būt gataviem nosūtīt šos īpaši apmācītos ārstus. Tāpēc izvēle krita par labu Jūrmalai, jo no turienes mēs gan ātri varam sasniegt mikrorajonus Daugavas kreisajā krastā Rīgā, gan arī doties Kurzemes virzienā, jo arī Kurzemē nav šādas atbalsta brigādes,” stāsta Cipule.

Viņa saka - tas izlemts, plānojot resursus. Šajās brigādēs strādājot augstu apmaksāti speciālisti. Pasākums esot ļoti dārgs un jāizmanto efektīvi. Speciālistu brigādēm ir daudz mazāks izsaukumu skaits nekā brigādēm, kuras izsauc tieši iedzīvotāji. Tie varētu būt 4-5 izbraukumi dienā, norāda Cipule.

„Rīgā, Pierīgā šo izsaukumu ir būtiski vairāk. Un reģionos parasti to ir mazāks skaits. Konkrēti Lielvārdes brigādei, kuru mēs pārceļam, diennaktī citreiz pat nebija neviena izsaukuma. Vidējais izsaukumu skaits diennaktī ir zem viena. Tas ir, ja mēs vērtējam par gadu,” atklāj Cipule.

Rīgas brigādei atbalstīt kolēģus nākas doties arī pāri tiltiem Jūrmalas virzienā. Ne vienmēr to iespējams izdarīt ātri.

Sevišķi vasaras periodā, kad Rīgā ieplānoti remontdarbi, speciālistu brigādes ierašanās laiks varētu pieaugt.

„Rīgā dzīvo puse no visas Latvijas iedzīvotājiem. Šogad ir paredzēti Dziesmusvētki. Būs daudz viesu Rīgā. Un mūsu uzdevums ir koncentrēties ap Rīgu un Rīgas nepieciešamību sniegt šos atbalsta pasākumus. Mēs esam ņēmuši vērā gan melno punktu karti avārijām, gan to, kādi ir atpūtas paradumi, piemēram, atpūta pie jūras, kur varētu būt slīkšana un dažādas situācijas, kur šīs brigādes varētu būt nepieciešamas,” stāsta Cipule.

Turklāt, izvērtējot tieši Lielvārdes brigādes darbu, secināts, ka ne vienmēr tur varot nodrošināt vajadzīgos resursus, saka Cipule.

„Jo ārsti ne labprāt dodas uz reģionu un strādā šajās brigādēs. Tas ir saistīts tīri ar darba grafikiem, darbu slimnīcās,” viņa piebilst.

Arī izsaukumu skaits šajā reģionā esot diezgan zems.

Veselības ministrijā norāda, ka neatliekamās palīdzības dienests patstāvīgi izvērtē savu brigāžu izvietojumu. Uz jautājumu, vai nesaskata riskus, ka ārstu speciālistu brigādes koncentrēsies gandrīz vienuviet, ministrijā atbild - dienests pats analizē līdzšinējo pieredzi.   

„Brigāžu pārvietošana no viena punkta uz citu ir notikusi arī iepriekš, un tā nav unikāla situācija. Šajā gadījumā mēs pilnībā paļaujamies uz dienesta speciālistu izvērtējumu, ņemot vērā to, ka dienests raugās, vai viņu pieejamie resursi būtu izvietoti tā, lai iedzīvotājiem visā valsts teritorijā būtu iespējams nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību maksimāli operatīvi,” saka ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Vienlaikus Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā norāda, ka nosprauduši mērķi trīs gadu laikā katrā Latvijas reģionā izveidot vienu šādu brigādi, tā ārstu speciālistu brigāžu skaitu palielinot no trim līdz četrām vai piecām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti