Panorāma

Kurmenē plaši atzīmē katoļu baznīcas 150. jubileju

Panorāma

Lietuva lūdz EK palīdzību cīņā pret Astravjecas AES

Bažas, ka var apstāties vēža biopsija

Ātrāka un saudzīgāka – bažījas, ka apstāsies krūts vēža ārstēšana ar stereotakses biopsijas metodi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Onkoloģijas centrā draud apstāties agrīna krūts vēža ārstēšana ar īpašo stereotakses biopsijas metodi, jo joprojām nav apstiprināti manipulācijas tarifi. Dažu milimetru lielo audzēju iespējams izņemt ar īpašu iekārtu, un līdz šim tas notika ar eksperimentāliem komplektiem. Taču jaunu pirkšanai joprojām nav Nacionālā veselības dienesta akcepta, un tik svarīgā procedūra, kuras laikā iespējams izņemt nultās un pirmās stadijas vēzi, var apstāties.

Stereotaktiskās biopsijas iekārta radiologiem ļauj izdarīt to pašu, ko dara krūts ķirurgi, tikai daudz ātrāk un saudzīgāk. Nepatīkamo audu paraugu paņemšanas procedūru jeb biopsiju veic tā, lai paciente to neredz. Sieviete guļ uz tāda kā masāžas galda, un ārsti darbojas ap krūti. Pat vismazākais veidojums krūtī, dažu milimetru liels, ar adatas un spēcīga vakuuma palīdzību tiek izvilkts no krūts. Tālāk to analizē, lai apstiprinātu vai noliegtu onkoloģisku saslimšanu. Bet – pats galvenais – krūts ir brīva.

“Ar biopsijas palīdzību mēs pilnībā izņemam ārā šīs mazās izmaiņas, un tur vairs nekas nepaliek. Šī manipulācija tiešām sevi attaisno,” skaidro Latvijas Onkoloģijas centra radioloģe Ilze Eņģele, “Mēs sadarbībā ar Austrumu slimnīcas ekonomikas daļu esam veikuši dažāda veida aprēķinus, bet tas galvenais aprēķins manā skatījumā ir tas, ka tās sievietes turpina dzīvot, viņas nes valstij nodokļus.

Cik tūkstošus mēs esam ietaupījuši neveicot ķīmijterapiju, neveicot staru terapiju.”

Katrai sievietei nepieciešams savs komplekts šīs manipulācijas veikšanai, un tas nav lēts.

Ilze Eņģele stāsta: “Šobrīd mēs vēl veicam šo manipulāciju, kā teikt, mācību nolūkos, jo mums ir iedotie eksperimentālie komplekti, bet tie tūlīt beigsies. Mūsu lielā sāpe ir tā, ka tarifi šim izmeklējumam vēl nav apstiprināti, šis izmeklējums nav iekļauts no valsts budžeta finansēto līdzekļu grozā.”

Jaunās iekārtas atklāja šī gada 21. februārī. No tā laika arī turpinās sarakste starp Nacionālā veselības dienesta ierēdņiem un Onkoloģijas centra radiologiem, cenšoties pierādīt, kāpēc metodes izmaksas ir dārgākas nekā vēža operācija.

Ilze Eņģele skaidro: “Ja tā šauri skatās, cik maksā viens komplekts – bez PVN 440 eiro –, un tad jāpamato, kāpēc operācija ir trīsreiz lētāka, – šie ķirurģiskie tarifi ir izstrādāti daudzus gadus atpakaļ un ir stipri zem pašizmaksas.

Reizēm ir grūti pamatot, kāpēc mūsu iekārta, mūsu adata ir dārgāka nekā operācija.

Tikmēr Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka uzsver: “Mēs atbalstām šo pasākumu un darīsim visu, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk.”

Veselības ministrijā neapšauba šo metodi un neapšauba to, ka to pārtraukt nedrīkst. Tarifu saskaņošana esot gandrīz pabeigta.

Sanita Janka skaidro: “Ir izstrādāts šis tarifs, vēl rit sagatavošanās darbi, jo ir svarīgi noteikt tās pacientu grupas, kurām tas ir vajadzīgs. Otrs jautājums – vai šo naudu mēs varam atrast jau esošā budžeta ietvaros, vai tas ir vajadzīgs papildus.”

Izrēķināts, ka gadā šī metode būtu nepieciešama 600 sievietēm.

Taču pat pie labākās gribas ātrākais, kad valsts varētu sākt apmaksāt šo metodi, būs 1. septembris.

“Es teiktu, ka tie varētu būt mēneši. Tas varētu būt, ātrākais, 1. septembris, bet, ja tas neizdosies, tas būs nākamā gada 1. janvāris. Katrā gadījumā mēs esam ieinteresēti, lai šis pakalpojums netiktu pārtraukts,” norāda Sanita Janka.

Ārsti gan brīdina, ka atlikuši 20 komplekti un pacienšu saraksts ir divreiz garāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti