Panorāma

Neskaidrība ap «Brexit» aug

Panorāma

PREZIDENTS TIEKAS AR SKELETONISTIEM UN BOBSLEJISTIEM

I. Sudrabas partiju apvienību nosauc par «Atmodu»

Atmodas līderi pauž sašutumu par Sudrabas «Atmodu»

Vārds “atmoda”, ar kuru līdz šim asociēti būtiskākie periodi Latvijas valsts veidošanā un neatkarības atjaunošanā, nu ieguvis arī politisku nozīmi. Par “Atmodu” nodēvēta trīs partiju apvienība, kuras līdere ir “No sirds Latvijai” dibinātāja Inguna Sudraba. Kamēr vēsturiskās atmodas līderi pauž sašutumu par šāda simboliska jēdziena politizēšanu, Uzņēmumu reģistrā norāda – likumiska pamata atteikt nosaukuma reģistrāciju nav bijis.

Lai arī pagājušajās Saeimas vēlēšanās partiju "No sirds Latvijai" atbalstīja tikai nepilns procents vēlētāju, partijas līdere Sudraba solīja darbu politikā turpināt. Februāra sākumā tika paziņots par apvienošanos ar Latvijas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju, Kristīgi demokrātisko savienību un partiju "Gods kalpot mūsu Latvijai", kas, startējot trijatā, bija ieguvušas vēl mazāku – 0,2% - vēlētāju atbalstu. Tagad šī partiju apvienība reģistrēta ar nosaukumu "Atmoda", un plānots pēc iespējas drīzāk ar šādu nosaukumu reģistrēt arī partiju.

"Mēs uzskatām, ka atmoda Latvijā tā arī neiestājās, to daži cilvēki privatizēja vai prihvatizēja. Prihvatizēja to situāciju, kāda bija Latvijā, savās interesēs, neizdarot to darbu, uz kuru daudzi cilvēki cerēja. Un tieši tāpēc ir vajadzīga atmoda," pauda Sudraba. Pretēji sākotnēji domātajam, apvienībā tomēr nedarbosies LSDSP, kas vēlas saglabāt savu līdzšinējo nosaukumu. Pret  vārda “atmoda” izmantošanu kā tādu strādnieku partijas līderis neiebilst, bet sašutumu par to, ka Latvijas vēsturē tik zīmīgā perioda apzīmējums lietots kādas partijas nosaukumā, Latvijas Televīzijai pauda viens no atmodas laika līderiem Dainis Īvāns.

"Man liekas, tā ir tāda diezgan ciniska spekulācija partijas savtīgo interešu dēļ, jo atmoda tomēr nozīmē mums kaut ko daudz vairāk un tas ir tāds valsti veidojoša procesa apzīmējums, ko nedrīkstētu tā vienkārši valkāt. Man tomēr šķiet, ka varēja atbildīgāk pret to izturēties Uzņēmumu reģistrs.

Ja šo apvienību var nodēvēt par "Sudrabas atmodu", varbūt tas būtu precīzs apzīmējums," teica Īvāns.

Kas drīkst un kas nedrīkst būt partiju nosaukumos, atrunāts Politisko partiju likumā. Tas liedz politiskos spēkus dēvēt militāru formējumu vārdā, partijas nosaukumi nedrīkst radīt pozitīvu attieksmi pret vardarbību, tajos nedrīkst ietvert vārdus “Latvijas republika”, “valsts” un  “pašvaldība”, un ir vēl pāris citi ierobežojumi. Uzņēmumu reģistrā atzīst – tā kā vārds “atmoda” visām likuma prasībām atbilst, par partiju apvienības nosaukuma reģistrāciju īpašu diskusiju nav bijis.

"Šajā gadījumā šis vārds “atmoda” zem neviena kritērija īsti nepakrīt, kāpēc lai tādu nosaukumu nevarētu izmantot. Šeit emocijām īsti nav vietas. Te ir likuma regulējums, kura ietvaros tiek pieņemts lēmums," sacīja Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāra vietnieks Sandis Karelis. Arī apvienības līdere nekā nepareiza izvēlētajā nosaukumā neredz.

"Neviens šo vārdu nav privatizējis vai licenci izņēmis šī vārda lietošanai. Atmoda tieši tāpēc, ka beidzot ir šis laiks iestājies, kad tiešām ir vajadzīga atmoda," pauda Sudraba.

Emocionāli piesātināti vārdi politisko spēku nosaukumos ietverti jau iepriekš. 90. gadu vidū dibināta partija “Tēvzemei un brīvībai”, izmantojot Brīvības piemineklī iegravēto frāzi. Tomēr atsevišķos gadījumos Uzņēmumu reģistrs arī atteicis kāda nosaukuma reģistrēšanu – piemēram, sākotnēji iecerēto partijas “Gods kalpot Latvijai” nosaukumu nācās papildināt ar vārdu “mūsu”, lai nedublētu karavīru zvērestu. Savukārt partijas "KPV LV" plānoto nosaukumu “Kam pieder valsts” noraidīja tajā iekļautā vārda “valsts” dēļ, bet saīsinājumu ''KPV'' – jo ar tādu vārdu jau bija reģistrēts kāds uzņēmums.

7 komentāri
Egons Vaimans
Vai tad tā Vecā Smaka nav gana smirdējusi?
Anonīms lietotājs 34288
Vienkārši nožēlojami...vai šai personai vēl nav skaidrs, ka tauta viņu negrib redzēt ne sirdsLatvijā ne atmodā, vienkārši vajag sākt meklēt darbu..., ja jau ir tik gudra, tad lai parāda, kā ir jāstrādā Latvijas labā, nevis dzīvo no bezdarbnieku vai kāda cita pabalsta
Zane Līvmane
Sudraba jau nu nebūs tā ar kuru man asociējās vārds - atmoda..
Edvīns Puķe Puķe
Par ko sašutums? Sudraba nebija kompartijā, vai kā savādāk neiederas komunistu - atmodistu prihvatizācijas Atmodā :)
Anonīms lietotājs 33966
Vai tiešām banda ir tik stulba un nesaprot - tas iznīcinās šo svarīgo vārdu. Vai varbūt ir tik ļoti pie vienas vietas, galvenais pumpēt savu, darīt jebko, ka tik savus % dabūt uz augšu, iznīcināt īpaša vārda nozīmi, apgānīt. Vai varbūt tiešām šie domā, ka viņi tādi balti un nu tik rādīs ceļu uz zemi laimīgo - drusciņ sakāpis galvā? Kā tur ir?
Anonīms lietotājs 2145
Ai, ai, ai... Un vai tiešām viņi/viņa domā, ka ar tādu nosaukumu izmainīs savus reitingus un politisko seju?
Anonīms lietotājs 22614
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti