Atlikts lēmums par Rīgas TEC-1 ēkas likteni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija atliek lēmumu par Rīgas pirmās termoelektrocentrāles statusu. Lai arī inspekcijas pārstāvji atzīst, ka ēka ir industriāls mantojums, tomēr tā ir sliktā tehniskā stāvoklī un bez ievērojamiem ieguldījumiem tā nevar pastāvēt teritorijā, kur atrodas jaunie energobloki.

Lai lemtu par TEC-1 vēsturiskās ēkas iekļaušanu vai neiekļaušanu valsts aizsardzībā šonedēļ tam veltītā sēdē pulcējās Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Sēdē piedalījās iesaistītās puses – Čiekurkalna iedzīvotāju biedrība un ēkas saimnieks "Latvenergo", kā arī būveksperti. Tiesa gan, gala lēmumu, kā bija plānots, inspekcija vēl nepieņēma, jo vēlas sagaidīt arī slēdzienu no Rīgas domes, Ekonomikas Ministrijas un Būvinženieru savienības, skaidro inspekcijas vadītājs Juris Dambis.

"Ēka ir sliktā tehniskā stāvoklī un bez ievērojamiem ieguldījumiem tā nevar pastāvēt šajā vietā. Ir jānoskaidro, kas un kādā mērogā ir gatavs ieguldīt šajā objektā. Vienkārši iekļaut pieminekļu sarakstā un gaidīt ēkas sabrukšanu būtu bezatbildīgi," uzskata Dambis.

Savus vērtējumus ir izteikuši vairāki eksperti – Zaiga Gaile un Pēteris Blūms izteica viedokli, ka ēku būtu jāsaglabā, savukārt Ojārs Spārītis ir izteicis negatīvu viedokli.

"Tā kā ir viedokļu dažādība. Arī inspekcija ir TEC-1 ēku klātienē apskatījusi un bez šaubām redzējām, ka objektam ir arī industriāla mantojuma vērtība. Taču vēl nav skaidrs vai vērtība ir tik liela, lai to iekļautu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā," - tā Dambis.

Tāpat Dambis atzina, ka šķērslis ir arī objekta iespējas turpmāk funkcionēt par sabiedrībai atvērtu vietu, jo normatīvi nepieļauj 100 metru rādiusā ap termoelektrostaciju nevienas sabiedriska rakstura celtnes atrašanos. Akciju sabiedrības "Latvenergo" administratīvais direktors Arnis Kurgs iezīmē, ka laika gaitā, uzņēmums esošo TEC-1 staciju aizvietojis ar jauniem energoblokiem un veco ēku saimnieciski neizmanto jau 12 gadus. Sekojoši ēka nav apkurināta, kļuvusi bīstama un akciju sabiedrībai nav ekonomiska pamata to uzturēt

 "Mums nav nekas pret biedrību aktivitāti, tostarp pret Čiekurkalna attīstības biedrības darbību, tomēr gan ekonomiskā, gan juridiskā atbildība ir un paliek "Latvenrego". Mūsu speciālisti un neatkarīgi eksperti ir izvērtējuši, ka ēka nav ilgtspējīga un nevar pastāvēt šādā formātā kā patlaban. Biedrībai arī nebija konkrētu priekšlikumu par to, kas tur varētu būt un kur iegūt finansējumu tās saglabāšanai," norāda Kurgs.

Teritorija arī potenciāli esot nepieciešama nākamās elektrostacijas izbūvei, kad esošās iekārtas savu laiku būs nokalpojušas. Šobrīd kultūras pieminekļu aizsardzībā ir tādi padomju laika objekti kā restorāns sēnīte un degvielas uzpildes stacija Ogrē, bet inspekciju šie lēmumi ievilkuši tiesvedībā. Čiekurkalna biedrības pārstāvji pēc sēdes atzina, ka ir vīlušies inspekcijas kūtrumā. Turpina iedzīvotāju biedrības pārstāve Grieta Gundare

"Mēs piekrītam, ka nodokļu maksātājiem un elektrības patērētājiem nav jāmaksā par šādiem projektiem. Taču mūsuprāt ir jāmeklē vēl citas iespējas, bez vēsturiskās TEC-1 ēkas nojaukšanas. Varētu izsludināt starptautisku investoru konkursu par idejām un izmantošanas iespējām," saka Gundare.

"Latvenergo" vēl lēsa, ka pie saglabāšanas scenārija, ēkas neatliekamie nostiprināšanas darbi izmaksātu ap četriem miljoniem eiro. Savukārt pieminekļu inspekcija gala lēmumu sola pieņemt tuvāko divu nedēļu laikā.

Jau vēstīts, ka Čiekurkalna iedzīvotāji iebilst pret Rīgas pirmās termoelektrocentrāles jeb TEC-1 ēkas nojaukšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti