Sadaļas Sadaļas

Pēcpusdiena

"Apeirona" biedri dosies ekspedīcijā, protestējot pret izglītības politiku Latvijā

Pēcpusdiena

Salacgrīvas novada dome lemj par dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" novietojumu

Valdība atceļ ierobežojumu saņemt pa pastu zāles no trešajām valstīm

Atļaus saņemt zāles personīgai lietošanai pasta sūtījumos no trešajām valstīm

Otrdien, 5.jūlijā, Ministru kabinets apstiprināja Veselības ministrijas priekšlikumu atcelt ierobežojumu zāļu saņemšanai pa pasta no trešajām valstīm, informēja Veselības ministrija.

Šobrīd noteikumos pastāv ierobežojums fiziskām personām saņemt zāles pasta sūtījumā no trešajām valstīm.  Ņemot vērā, ka ir identificēti gadījumi, kad pacientam nav iespējams Latvijā saņemt ārsta nozīmētajai terapijai nepieciešamās zāles un iepriekšminētais ierobežojums varētu radīt šādas situācijas arī nākotnē, tika veikti grozījumi, kas paredz iespēju pacientiem atbilstoši ārsta nozīmētajai terapijai saņemt zāles personīgai lietošanai pasta sūtījumā no trešajām valstīm.

No trešajām valstīm pa pastu saņemtās zāles muitā tiks izsniegtas pret recepti vai ārstniecības iestādes izdotu dokumentu.

Veselības ministre Anda Čakša skaidroja, ka „ir specifiskas slimības, kuru ārstēšanai Latvijā  medikamenti nav pieejami, vai ir analogi medikamenti, kas ir lētāki, līdz ar to ierobežojumu atcelšana ļaus nodrošināt pieejamāku veselības aprūpi pacientiem Latvijā”.

“Ir ļoti svarīgi uz priekšu virzīties ne tikai ar lielajiem darbiem, bet arī ar mazākiem, bet zināmai Latvijas iedzīvotāju grupai gana nozīmīgām izmaiņām, kuras, operatīvi rīkojoties, izdodas ieviest ātri. Tāpēc paldies tiem, kas iesaistījās!” pauda ministre.

Izmaiņas zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtībā veiktas, ņemot vērā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vēstulē Ministru prezidentam Mārim Kučinskim pausto aicinājumu pārskatīt spēkā esošo regulējumu un atteikties no absolūtā aizlieguma fiziskām personām saņemt pasta sūtījumā zāles no trešajām valstīm. Valsts prezidenta ieskatā, ņemot vērā valsts budžeta ierobežotās iespējas un nepietiekamo finansējumu valsts kompensējamiem medikamentiem, šai jomā nepieciešams elastīgāks regulējums, kas paredz samērīgākus un privātpersonas tiesības mazāk ierobežojošus risinājumus, vienlaikus nepalielinot nekontrolētas un neatbilstošas zāļu lietošanas riskus, kā arī rodot samērīgu līdzsvaru starp privātpersonas tiesībām un sabiedrības veselības aizsardzību.

Ar aicinājumu atcelt šādu aizliegumu iepriekš pie prezidenta bija vērsusies Valija Miezīte, kura bija pasūtījusi dārgas zāles no Indijas, bet nevarēja saņemt. Intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" viņa pastāstīja, ka izgājusi divus ārstēšanas kursus ar vecās paaudzes zālēm, bet tās bijušas nesekmīgas. Taču tad internetā atradusi jaunākas paaudzes zāles un, izsūtot ārsta recepti un personas apliecinošu dokumentu, tās pasūtījusi.

“Protams, katram cilvēkam ir vēlēšanās tikt izārstētam," saka Miezīte, piebilstot, ka viņai nebija psiholoģiski viegli pārvarēt sevi un publiskot informāciju savu nelaimi. Bet aizliegums neatstāja citu iespēju.

Valija Miezīte gan pagaidām vēl nav saņēmusi šīs zāles, taču veselības ministre apliecināja, ka tās muitā nav iznīcinātas un paciente tās varēs saņemt. 

Čakša arī skaidro, ka aizlieguma atcelšanas mērķis nav veicināt zāļu pasūtīšanu no citām vietām, taču uzsver – ir medikamenti, kuri nav pieejami Latvijā vai kuriem būtiska cenu starpība. Tāpat pa pastu varēs saņemt zāles, kas reģistrētas citās valstīs, bet ne Latvijā un kurus izrakstījis ārsts.

Vienlaikus, ņemot vērā, ka pastāv noteikts risks attiecībā uz zāļu pasta sūtījumiem (saistībā ar zāļu kvalitāti, kā arī ar iespējamu zāļu viltojuma risku), ko saņem no trešajām valstīm, pacientam, kurš zāles saņems, būs rakstiski jāapliecina, ka viņš uzņemas pilnu atbildību par šo zāļu lietošanu, apzinās iespējamos riskus un apņemas izmantot tās tikai personīgajai lietošanai.

Aizliegums saņemt zāles pa pastu saglabāsies attiecībā uz narkotiskajām un psihotropajām zālēm, narkotiskajiem analgētiķiem, jaunajām psihoaktīvajām vielām, aktīvajām vielām, kā arī uz anaboliskajiem steroīdiem, testosteroniem, augšanas hormoniem un to analogiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt