Dienas ziņas

Atceļ bērnudārza būvniecību karteļa skandāla dēļ

Dienas ziņas

"Rīgas satiksme" ievieš kodu biļetes

Atlaižu atcelšana jūrmalniekus pārsteidz nesagatavotus

Atlaižu atcelšana sabiedriskajā transportā jūrmalniekus un rīdziniekus pārsteidz nesagatavotus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai samazinātu personu kontaktus un pārvietošanos, no ceturtdienas līdz novembra vidum valstspilsētu sabiedriskajā transportā spēkā ir tikai valsts noteiktie braukšanas atvieglojumi, bet pašvaldību piešķirtās atlaides atceltas. Daudzus jūrmalniekus, kā arī rīdziniekus ziņa par to sasniedza vien, iekāpjot autobusā. Cilvēki bija dzirdējuši par iepriekšējo ideju, ka atlaides nebūs nevakcinētajiem. Jūrmalā arī bijušas grūtības izņemt skaidru naudu.

Jūrmalnieki pārsteigti un bez skaidras naudas

Jau vairākus gadus Jūrmalā, līdztekus valsts noteiktajiem braukšanas maksas atvieglojumiem, darbojas pašvaldības piešķirtās atlaides. Tas nozīmē, ka visiem jūrmalniekiem braukšana pilsētas autobusos ir bez maksas. Ceturtdienas rītā gan braucējus gaidīja nepatīkams pārsteigums. Līdz ar stingrāku Covid-19 ierobežojumu ieviešanu, Jūrmalnieka kartes vietā autobusos prasīja 50 centus, turklāt tikai skaidrā naudā.

"Jā, bet kāpēc nav brīdināts. Man bankomātā neizdeva pensiju, un labi, ka man makā vēl bija viens eiro. Man šodien bija jābrauc uz potēšanu. Kāpēc nepaziņo?"

sašutumā bija jūrmalniece Dzintra.

Kāda autobusa vadītājs pastāstīja, ka to, kuri nav zinājuši par izmaiņām, tomēr nav pārāk daudz. Tomēr daudziem līdzi neesot skaidras naudas, jo viņi pieraduši norēķināties ar karti. Jūrmalas pilsētā ir septiņi autobusu maršruti, kuros šogad vidēji mēnesī pārvadā 225 000 pasažieru. Tas nozīmē, ka šorīt vairākiem tūkstošiem cilvēku vajadzēja tikt pie skaidras naudas. 

"Bankomātu pilsētā ir ļoti maz. Noņemt skaidru naudu arī problēma. Iegāju "Rimi". Noņemt nevar, nav naudas bankomātā," stāstīja jūrmalnieks Viktors. 

Kā skaidroja pārvadātājs un pašvaldība, līdz šim esot gatavojušies no 25. oktobra pārbaudīt sertifikātus, un par šādām pārmaiņām neesot bijuši informēti.

"Arī šorīt, sazinoties ar darbiniekiem, protams, ka bija cilvēki neapmierināti par to, ka uzzina no rīta. Kopumā tīri tehniski tika veiktas visas izmaiņas kases aparātā, lai varētu izsniegt iedzīvotājiem biļetes par pilnu cenu," stāstīja "Jūrmalas autobusu satiksmes" pārstāve Maija Lazdiņa.

"Pusotru nedēļu mēs gatavojāmies iepriekšējo regulējumu izpildīt, bet faktiski mums dažu stundu laikā bija jāizpilda jauns regulējums. Protams, tehniski izpildīt to mums ir vienkāršāk, bet problēmas radās ar iedzīvotāju informēšanu. 

Iedzīvotājus mēs uzsākām informēt pēc Ministru kabineta sēdes, kas bija vēlu vakarā, bet ir jāņem vērā, ka vairums iedzīvotāju neklausās Ministru kabineta sēdes,"

pastāstīja Jūrmalas pilsētas domes Attīstības pārvaldes vadītāja Gundega Ose.

Rīgā cilvēki neziņā; pirmajās dienās vēl nesodīs

"Rīgas satiksme" sabiedriskajā transportā pakāpeniski atcels pašvaldības piešķirtās atlaides visām pasažieru kategorijām. Tas nozīmē, ka arī skolniekiem, studentiem un pensionāriem par braucienu būs jāmaksā. Izmaiņu ieviešana prasīs vairākas dienas, jo jāievieš tehnoloģiskās izmaiņas.

Par jauno kārtību rīdzinieki ir sašutuši, savu neapmierinātību izsakot arī sociālajās platformās. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) tviterī izteicies, ka mēģināšot situāciju mainīt, bet līdz šim kolēģu vidū neesot sadzirdēts.

"Kā lai aizbrauc uz poti, kas man pierakstīta? Ā, tad man būs jāpērk biļete," noskaidroja pensionāre Dzintra. 

Arī pensionāre Aina Cebura nezināja par izmaiņām. Viņa bija dzirdējusi tikai to, ka atlaides varētu atcelt tiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19.

Pensionārs Genādijs Modinovs sacīja: "Būs jāpērk par maksu, bet pagaidām kartiņa vēl darbojas. Es izmantošu mazāk, jo tomēr nauda ir nauda."

Savukārt studente Nikola Lapa uzsvēra, ka viņai darbs ir centrā, tādēļ sabiedriskais transports jāizmanto. "Man nav variantu," viņa teica.

Vairums pasažieru par ierobežojumiem sabiedriskajā transportā gan bija dzirdējuši. 

"Mazāk braukšu, vairāk iesim ar kājām, veselīgāk visiem," izteicās pasažiere Luāna Loinerte.

 "Rīgas satiksmes" vadītāja Džineta Innusa
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

 "Rīgas satiksmes" vadītāja Džineta Innusa komentēja, ka sabiedriskā transporta kontrolieri pret pasažieriem sākumā izturēsies iecietīgi.

"Nevienu pasažieri šajās dienās nesodīsim.

Tieši tāpat nevienam pasažierim nelūgsim kaut ko mainīt, ja šīs atlaides būs vēl novalidētas. Taču pasažieriem ir jārēķinās, ka ierobežojumi ir stājušies spēkā. Kontakti un braucieni ir jāsamazina. No sestdienas vai svētdienas rīta visas atlaižu grupas transportlīdzekļos būs atslēgtas, un pasažieriem būs jāiegādājas biļetes par pilnu cenu," stāstīja Innusa.

Uzņēmumā norādīja – pasažieri, kuri saņem valsts piešķirto atlaidi, piemēram, personas ar 1. vai 2. invaliditātes grupu, sabiedrisko transportu arī turpmāk varēs izmantot kā līdz šim.

Sazināties ar Veselības ministriju, lai noskaidrotu, kāpēc par pašvaldību atlaižu pilnīgu atcelšanu pašvaldības uzzināja tikai apmēram 12 stundas pirms noteikumi stājas spēkā, sižeta veidošanas laikā neizdevās. Neatbildēts paliek arī jautājums, vai pēc stingro ierobežojumu atcelšanas pašvaldību atlaides atkal pienāksies visiem vai tikai pasažieriem ar vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem.

Ar pašlaik spēkā esošajiem noteikumiem pašvaldību atlaides autobusos atceltas līdz 15. novembrim, bet valsts piešķirtie braukšanas atvieglojumi joprojām ir spēkā.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Vēlāk valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. 

Tomēr nedēļu vēlāk, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Covid-19 izplatības dēļ sabiedriskajā transportā, kuru dotē pašvaldības, nepiemēro vietvaru noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus. Iecerēts, ka pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tikmēr slimnīcās turpina strauji augt stacionēto skaits, tādēļ pārtraukta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, izņemot atsevišķus pakalpojumus. Tiek arī meklēta iespēja atvērt papildu gultas Covid-19 slimniekiem un plānota rīcība krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000. Tādā gadījumā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti