Atlaistie LTV valdes locekļi vēlas neatkarīgas komisijas izvērtējumu par viņu darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Atlaistie Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļi – priekšsēdētājs Ivars Belte un Sergejs Ņesterovs, kurš bija atbildīgs par programmu attīstību, – pauž pārsteigumu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu izteikt viņiem neuzticību. Viņi vēlas lūgt neatkarīgu komisiju izvērtēt viņu darbu.

Nesaskaņas jau iepriekš

Belte atzina, ka darbs ar padomi bijis ļoti saspringts un neuzticību padomei izteicis jau gada vidū. Viņš pauda, ka par visiem NEPLP norādītajiem pārmetumiem vēlētos dzirdēt neatkarīgas komisijas viedokli, kas izvērtētu gan strīdīgo līgumu, gan arī citus jautājumus, kas padomes ieskatos kalpojuši par iemeslu atbrīvošanai no amata.

"Es gribētu, lai kāds no malas pavērtē gan dokumentus, gan iepirkumus, gan cenas, gan visu pārējo, ko esam darījuši. Vislabākais, ko mēs varētu darīt šajā ziņā, ir vienas neatkarīgas komisijas atzinums, un pēc tās mēs varētu secināt, vai tur ir kādas man inkriminētās lietas bijušas. Vai tas ir uzticības balsojums tāpēc, ka acīmredzot valdē divu cilvēku vietā ir jābūt citiem," sacīja Belte.

Arī otrs atlaistais valdes loceklis atbalsta ideju par neatkarīgas komisijas izveidi, kas izvērtētu publiski paustos pārmetumus. “Esot iepirkumu komisijā, neesmu bijis klāt nevienā likuma pārkāpumā. Valde īstenojusi investīciju projektu. Reklāmas tirgošana ir kā viens no veidiem, kā papildināt budžetu, kurš mums ir mazākais Baltijā,” sacīja Ņesterovs.

Tam, ka būtu izvērtējami NEPLP argumenti un tas, vai bija objektīvs iemesls izteikt neuzticību, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" piekrīt Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijas pārstāvniecības vadītājs Andris Grafs. “Tā būtu godīga atbilde sabiedrībai par to. Iespējams, NEPLP argumenti bija pamatoti. Bet, ja secinājumi nebūtu korekti un rīcība izrādītos pārmērīga, tad patiesībā būtu jāatkāpjas arī pašai NEPLP,” komentēja Grafs.

Pārmetumi arī par saturu

Pirms nepilniem diviem gadiem Belte un Ņesterovs tika apstiprināti amatos uz nākamo piecgades termiņu, jo NEPLP patika Latvijas Televīzijas sabiedriskā pasūtījuma izpilde, attīstība kopumā, sasniegtā auditorija, eksperta un televīzijas darbinieku atbalstošā pozīcija. Nu izrādījies, ka valdes locekļi strādājuši neprasmīgi.

NEPLP izteikto pārmetumu loks LTV valdei ir plašs. Padomi neapmierina gan televīzijas attīstības plānošana aizvadīto divu gadu garumā, gan projektu izpilde, gan neapmierinoša saimnieciskā darbība.

NEPLP priekšsēdētāja Dace Ķezbere kā piemēru min studiju aparatūras sadārdzināšanos par pusmiljonu eiro. Tāpat televīzija pārāk gausi tērējot 400 tūkstošus eiro, ko valdība gan piešķīra tikai augustā, kad izgaismojās risks, ka kritiskā stāvokļa dēļ jebkurā mirklī var apstāties ziņu pārraides. Turpinoties arī revīzija, kurā atklājies, ka sabiedriskā televīzija piestrādājot kā reklāmas nodaļa kādai komerctelevīzijai, riskējot ar nodokļu naudas šķērdēšanu. To gan padome detaļās neskaidro.

Tomēr NEPLP nepatīk ne tikai naudas lietas. “Piemērs: ja padome ir vadlīnijās paredzējusi, ka LTV būtu jāpalielina satura daudzums bērniem un jaunatnei, tad bērnu un jaunatnes apjoms būs neliels. Jāpārdala iekšēji, kādiem raidījumiem kas tiek dalīts.

Ir pārlieku daudz informatīvo un dokumentālo raidījumu, sākot ar diskusiju raidījumiem, cikla slejām,” sacīja Ķezbere.

"Dažādi termiņi norādīja uz 28. datumu kā uz svarīgāko datumu, kad bija jānodod dažādas lietas. Un lielākā daļa šodien nav izpildīti. Mēs vēl šajā rītā gaidījām atsevišķus punktus, kas netika izpildīti,” pauda NEPLP loceklis Patriks Grīva.

Belte neslēpj, ka nesaskaņas ar padomi pēdējā gadā bijušas daudzos jautājumos, tajā skaitā par pārāk pieticīgo pagājušā gada darba novērtējumu. Tomēr viņš nesteidzas ar versiju, ka televīzijas vadība tiek mainīta politisku uzstādījumu dēļ.

Uzteic LTV valdes darbu

Vidzemes Augstskolas pētnieks mediju eksperts Jānis Buholcs LTV slavēja pirms Beltes pārapstiprināšanas iepriekš un uzteic arī tagad: “Tā LTV vadība, kāda tā bijusi, tagad bijusi labākā, kāda mums ir ilgāku laiku bijusi. Tas, ko varētu pieminēt, kad NEPLP paziņojumā ir runa par labu pārvaldību, kas LTV valdes darbā nav saskatāma vai vismaz ar to ir problēmas. Protams, mums jānorāda ar zināmu ironiju, ka šāda veida paziņojumi pašā gada nogalē pirms brīvdienām bez kādas iepriekšējās atklātākas disksuijas par potenciālajam problēmām arī īsti pēc labas pārvaldības neizskatās.”

Līdzīgi paudusi Latvijas Žurnālistu asociācija, uzteicot LTV saturu, bet norādot uz paša mediju uzrauga atbildību un Valsts kontroles secināto par neefektīvu pārvaldību. Sociālajos tīklos saausījušies arī jaunievēlētie Saeimas deputāti, solot pēkšņo NEPLP rīcību vērtēt tūlīt pēc gadumijas.

NEPLP lēmums stājas spēkā piektdien, 28. decembrī, līdz ar tā pieņemšanas brīdi. LTV valdē darbu turpina valdes loceklis finanšu jautājumos Ivars Priede. Nākamā gada sākumā no LTV darbinieku vidus tikšot iecelts pagaidu valdes loceklis, kura vārds atklāts netiek. Bet 10. janvārī NEPLP izsludinās konkursu uz vakantajām LTV valdes locekļu vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti