Atkritumu apsaimniekotāja «Piejūra» krimināllietā iesaistītie pārsūdzēs tiesas spriedumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Līdz šīs darba nedēļas beigām apsūdzētie, tostarp Talsu, Tukuma un Jūrmalas pašvaldību kapitāla daļu piederošais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums "Piejūra" var pārsūdzēt krimināllietas spriedumu. Pirmās instances tiesa lēmusi, ka apsūdzētajiem par pārkāpumiem valstij solidāri jāmaksā vairāk nekā četri miljoni eiro. Tikmēr pašvaldību uzņēmums nesteidz no amata atbrīvot lietā apsūdzēto valdes locekli. Tā vietā par aptuveni 7000 eiro iepērk risku izvērtēšanas analīzi. Un plāno izveidot vēl viena valdes locekļa amatu.

ĪSUMĀ:

  • Vienam apsūdzētajam – 150 stundu sabiedriskais darbs, pārējiem diviem nosacīts cietumsods.
  • Visiem trim krimināllietā apsūdzētajiem solidāri valstij jāatmaksā vairāk nekā četri miljoni eiro. 
  • Prokurors uzskata, ka tiesas piespriestais sods esot par mīkstu; grasās to vienā daļā pārsūdzēt.
  • Arī uzņēmums plāno pārsūdzēt spriedumu; Tukuma pašvaldībā uzskata, ka tiesa lēmusi nepareizi.
  • Šādu nostāju pauda arī cita uzņēmuma kapitāldaļu turētāja – Talsu novada dome.
  • Lielākie akcionāri lēmuši paturēt lietā apsūdzēto Zaporožecu "Piejūras" vadītāja amatā.

Atkritumu apsaimniekotāja «Piejūra» krimināllietā iesaistītie pārsūdzēs tiesas spriedumu
00:00 / 04:16
Lejuplādēt

Pērn 3. novembrī Kurzemes rajona tiesa Talsos pieņēma lēmumu "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības "Piejūra"" krimināllietā. Tajā par pārkāpumiem atkritumu apsaimniekošanas noteikumos, radot būtisku kaitējumu videi, kā arī par izvairīšanos no dabas resursu nodokļu nomaksas par vainīgiem atzīti visi apsūdzētie: esošais un vienīgais uzņēmuma "Piejūra" valdes loceklis Ēriks Zaporožecs, poligona "Janvāri" vadītājs Inārs Zaļums, kā arī bijušais šī poligona vadītājs Ingvars Lerhs. Tieši pateicoties Lerham nebūšanas atkritumu apsaimniekošanā tika izgaismotas.

"Man likās, ka kaut kas, iespējams, nav kārtībā. Bet es tāds jauns, tikko tajā nozarē strādājis, domāju, ka kaut ko nesaprotu. Tur neviens neņēma mani par nopietnu. [..] Beigās sanāca tā, ka es pats sev kājā šauju," pirms sprieduma sagaidīšanas tolaik notikušo skaidroja Ingvars Lerhs.

Viņam tiesa noteica sodu – 150 stundu sabiedrisko darbu, atņemot tiesības ieņemt vadošu amatu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumos uz diviem gadiem.

Taču pārējiem apsūdzētajiem piespriests nosacīts brīvības atņemšanas sods. Zaporožecam uz gadu un pieciem mēnešiem, atņemot tiesības ieņemt vadošu amatu nozarē uz trīs gadiem. Savukārt Zaļumam – uz pusgadu, liedzot strādāt vadošā amatā nozarē uz diviem gadiem.

Tad seko lielākais sods – kopumā visiem apsūdzētajiem, tajā skaitā Talsu, Tukuma un Jūrmalas valstspilsētas pašvaldību kapitālsabiedrībai "Piejūra" solidāri valstij jāatmaksā vairāk nekā četri miljoni eiro. Uzņēmumam vēl piespriests 200 000 eiro naudas sods.

Prokuratūras ieskatā atkritumi, par kuriem būtu jāmaksā nodoklis, tika reģistrēti kā bioloģiskie atkritumi. Tiesas piespriestais sods esot par mīkstu, norādīja prokurors Roberts Stviriņš, kas gatavojas spriedumu šajā daļā pārsūdzēt.

Arī uzņēmums plāno pārsūdzēt spriedumu, skaidroja Tukuma novada domes izpilddirektors Ivars Liepiņš. "Pašvaldība kā kapitāldaļu turētājs uzturēs savu pozīciju, ka tiesa ir lēmusi nepareizi, un mēs pārsūdzam."

Šādu nostāju pauda arī Talsu novada domes izpilddirektors Ivars Haselbaums. "Mums ir argumenti, lai mēs ticētu pagaidām šim valdes loceklim par šīm darbībām un procesiem, kas pret viņu ir uzsākti. Tāpēc mēs arī esam pieņēmuši zināšanai, ka šis spriedums tiks pārsūdzēts."

Tikmēr Jūrmala rakstiski norādīja, ka tai uzņēmumā pieder 0,19475% kapitāla daļu, kas nozīmē, ka ietekme ir ļoti minimāla. Līdz ar to Jūrmala šobrīd atturēsies no tālākām darbībām, līdz lielākie akcionāri nav pauduši viedokli.

Savukārt lielākie akcionāri šobrīd lēmuši uzņēmumā joprojām paturēt Zaporožecu vadītāja amatā. Kamēr šajā lietā nav gala spriedums, tikmēr esošais valdes loceklis turpinās pildīt savus amata pienākumus.

"Tas, ko mēs redzam pēdējos gados, ka, šim valdes loceklim uzsākot darbību, "Piejūras" rādītāji un saimnieciskā darbība ir uzlabojusies. Tāpēc mums nav nekāda iemesla domāt, ka valdes loceklis savu darbu veiktu neatbildīgi. Bet, protams, šī tiesvedība uzliek zināmu slogu izvērtēt riskus," sacīja Tukuma pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš.

Uzņēmums ir noslēdzis ārpakalpojuma līgumu aptuveni 7000 eiro vērtībā risku novērtēšanas analīzes veikšanai. Paredzams, ka rezultāti būs vasarā. Pēc tam tiks pieņemti lēmumi, vai esošo valdes locekli paturēt amatā. Atkarībā no rezultātiem Talsu un Tukuma novada pašvaldības vērtēs tālākās rīcības atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu nodrošināšanā iedzīvotājiem.

Taču paralēli notiek sarunas par vēl viena valdes locekļa amata izveidi, sacīja Talsu novada izpilddirektors.

"Ar Tukumu jau ir iestrādes, ka mums ir nepieciešams otrs valdes loceklis, kas nodrošinātu pēctecību un nodarbotos kā speciālists gan ar atkritumu apsaimniekošanu, gan arī būtu pārliecinoša finanšu un ekonomiskā bāze, ko nodrošinātu otrs valdes loceklis," skaidroja Haselbaums.

Kapitāla daļu turētāji norādīja, ka krimināllieta neietekmē uzņēmuma turpmāku darbību.

Krimināllietas dalībnieki tiesas spriedumu var pārsūdzēt līdz šīs darba nedēļas beigām.

KONTEKSTS:

Uzņēmums "Piejūra" dibināts 2005. gadā, apvienojoties toreizējiem Tukuma un Talsu rajoniem, kā arī Jūrmalas pilsētai.

Uzņēmums iesaistīts divos kriminālprocesos. Vienā par amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām iepriekšējās uzņēmuma valdes darbības laikā. Otrā par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumiem un izvairīšanos no dabas resursu nodokļu nomaksas pie tagadējās valdes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti