Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Mūžībā devies diriģents Mariss Jansons

Dienas ziņas

Lego robotikas sacensības pirmo reizi Ludzā

Atklāta atjaunotā Stāmerienas pils fasāde

Atklāta atjaunotā Stāmerienas pils fasāde

Ar izgaismošanu tumsā un krāšņu multimediālu ekspozīciju par baronu fon Volfu dzimtu, kuriem reiz piederēja viena no Latvijas skaistākajām pilīm – Stāmerienas pils, novembra beigās svinīgi atklāta pils atjaunotā fasāde. Šis notikums pulcēja daudzus, jo ilgi bija gaidīts līdz pelēkā un noplukusī pils āriene atgūs savu spožumu.

Grezna, bet ļoti sliktā stāvoklī – pirms trīs gadiem tāda ikviena apmeklētāja acīm pavērās Stāmerienas pils. Tajā laikā Gulbenes novada pašvaldība pēc vairāku gadu ilgas tiesāšanās beidzot bija atkal kļuvusi par pils apsaimniekotāju un tas ļāva sākt īstenot sen loloto sapni par tās atjaunošanu. Pēc pusotra gada intensīva būvniecības procesa Stāmerienas pils nu atkal ir pieejama apmeklētājiem un šajā tumšajā gadalaikā, vakara stundās, apskatāma arī citā gaismā.

“Ir liels prieks. Atbraucām, un uzreiz bija tāda sajūsma un prieka saucieni, jo tiešām ir ļoti skaisti,” atjaunoto pils fasādi vērtē gulbeniete Līva Lilija Graņica

Arī Stāmerienas iedzīvotāja Kristīne Berķe pauž prieku par pārmaiņām: “Kopš bērnības esmu skatījusies, kā pils pamazām sadrūp, un tagad tomēr skaisti redzēt, ka ir tādā skaistā veidolā.”

Kā Stāmerienas pils āriene atkal atgūst savu krāšņumu, būvniecības procesam līdzi sekojuši daudzi vietējie iedzīvotāji. Atjaunotā fasāde gan ir tikai paveikto darbu redzamākā puse. Tā kā visai ilgu laiku pils bija pakļauta mitrumam, jo jumts bija tik sliktā stāvoklī, ka bēniņos lietus laikā nācās izlikt bļodu pie bļodas, arī daļa logu bija jau pamatīgi sašķiebušies, tika restaurēts un nomainīts viss, kas bija jau satrupējis. Pilnībā nomainīts arī jumta segums. Tas tagad klāts ar dabīgo šīferi, kā tās bijis arī sākotnēji pirms pirmās pārbūves, ko veica 1908. gadā pēc pils ugunsgrēka.

Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis skaidro: “Veicot cokola atrakšanu un lietus kanalizācijas būvniecību, tika atrastas nelielas lauskas šī  dabīgā šīfera jumta seguma, kāds ir bijis agrāk, un, saprotot to, ka esošie betona dakstiņi diezgan daudz ir bojāti un jūk ārā, tika nolemts uzstādīt dabīgā šīfera jumta segumu.”

“Pils pamatu pamatos tagad ir ārēji gatava un stipra atkal izturēt nākamos 100 un 200 gadus. Tagad mums visiem atkal jāsakoncentrē visi savi spēki un enerģētika, finanšu resursi jāmeklē, lai mēs varētu kopā strādāt un šo pili iekšēji restaurēt,”

norāda Gulbenes novada Attīstības un projektu nodaļas projektu vadītāja Edīte Siļķēna.

Šobrīd gan nav zināms, kad varētu sākt īstenoties sapnis par iekštelpu atjaunošanu. Turpinot atzīmēt līdz šim paveikto, plānots, ka īpaši šim notikumam veidotā multimediālā ekspozīcija par baronu fon Volfu dzimtu, ar ko saistās dažādi pils stāsti, uz tās atjaunotās fasādes, iestājoties tumsai, būs skatāma ik nedēļas nogali.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt