Atklās taktilo Brīvības pieminekļa miniatūru neredzīgiem cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Piektdien, 18. novembrī, tiks atklāta taktila Brīvības pieminekļa miniatūra neredzīgiem cilvēkiem. Objekts tapis, lai arī cilvēki ar redzes traucējumiem spētu sataustīt un aptvert Brīvības pieminekļa simbolisko nozīmi un skaistumu. Gluži kā Kārļa Zāles radītais Brīvības piemineklis, arī taktilais piemineklis tapis par tautas ziedojumiem un šodien tiks atklāts svinīgā pasākumā, piedaloties tā veidotājiem.

Atklās taktilo Brīvības pieminekļa miniatūru neredzīgiem cilvēkiem
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

Brīvības laukumā uzstādīta taktila Brīvības pieminekļa miniatūra neredzīgiem cilvēkiem. Idejas iniciatore un līdzattīstāja, fonda "Nāc līdzās!" vadītāja Sarma Freiberga norādīja, ka ideja par šādu objektu radusies jau pirms pandēmijas, jo daudzās valstīs ir šādi objekti, kas ļauj arī neredzīgajiem iepazīt pieminekļus vai nozīmīgas celtnes.

"Latviski sakot, būtu taustes piemineklis. Vājredzīgiem cilvēkiem arī būs iespēja pieliekties tuvumā un izpētīt pieminekli, bet neredzīgam cilvēkam tā būs iespēja iztaustīt katru detaļu un kopumu. Ņemot vērā šodienas ģeopolitisko situāciju, kad brīvības simbols iegūst jau citu svarīguma pakāpi, man šķiet, ka tas ir īstajā laikā," sacīja Freiberga.

Brīvības pieminekļa bronzas miniatūru veidojuši tēlnieki Ivars Miķelsons un Kārlis Alainis, arhitekti Ilze Rukmane-Poča un Jānis Vēveris. Savukārt aktieru Viļa Daudziņa un Marijas Linartes balsīs ieskaņota lielā Brīvības pieminekļa tapšanas vēsture, kuru ikviens varēs noklausīties, uz jaunā objekta noskenējot QR kodu.

"Es domāju, ka šis būs vērtīgs ieguvums ne tikai neredzīgiem cilvēkiem, bet vispār kultūras objekts, kuru varēs apskatīt arī bērni un ļaudis gados.

Noskenējot šo kodu, jebkurš cilvēks varēs iegūt visu informāciju arī par lielo Brīvības pieminekli un ne tikai audiāli, bet arī telefonā būs tas teksts rakstītā veidā, lai to var izlasīt arī nedzirdīgi cilvēki," skaidroja fonda "Nāc līdzās!" vadītāja.

Tēlnieks Ivars Miķelsons sacīja, ka teju jebkurš piemineklis ir taktils, taču šis ir tieši cilvēkiem ar redzes traucējumiem un neredzīgajiem ērtā nelielā izmērā, lai katru Kārļa Zāles radīto tēlu varētu iztaustīt.

"Šis ir tajā izmērā, ko neredzīgie var sajust, jo arī lielais Brīvības piemineklis ir taustāms darbs, bet tur var pielikt plaukstu tikai pie sienas, bet šis ir izmērs, ar ko var operēt. Te vēl mēs pielikām klāt sargkareivjus pieminekļa priekšpusē, jo tikai tā neredzīgs cilvēks, aptaustot šo mazo figūriņu un pēc tam pašu pieminekli, var saprast to mērogu," skaidroja Miķelsons.

Tēlnieks Ilvars Miķelsons
Tēlnieks Ilvars Miķelsons

Gluži kā Kārļa Zāles radītais Brīvības piemineklis, arī taktilais piemineklis tapis par tautas ziedojumiem.

Kopumā pieminekļa miniatūras izveidei bija nepieciešami vairāk nekā 37 000 eiro, ko fondam arī izdevās savākt ar iedzīvotāju palīdzību.

"Varbūt tas ir simboliski, ka arī mazo pieminekli atklājam 18. novembrī, tāpat kā Brīvības pieminekli. Un es gribu pateikt tiešām paldies visiem ziedotājiem, jo ziedojumu vākšanu sākām februārī, kad, protams, vispirms visi ziedojumi aizgāja Ukrainai, bet arī šim atsaucās ziedotāji, tā ka visiem liels paldies," pateicās Freiberga.

Brīvības pieminekļa bronzas miniatūru atklās šodien plkst. 15, kam sekos neliels koncerts pie lielā pieminekļa, ko sniegs pianiste Agnese Egliņa un neredzīgie jaunieši – solisti un fonda "Nāc līdzās!" jauktais koris Imanta Toča vadībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti