Dienas ziņas

Latgales dievnamu aplaupītājiem nolasīts spriedums

Dienas ziņas

Vienīgā mājvieta – nakts patversme

Atklāj piemiņas plāksnes nacistu upuru piemiņai

Atklāj nacistu nošauto slimnīcas «Ģintermuiža» upuru piemiņas vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ik gadu 8. janvārī, pieminot slimnīcas ''Ģintermuiža'' vēstures traģiskāko lappusi, meža biezoknī netālu no Jelgavas gulst ziedi un iedegas svecīšu liesmiņas.  Pirms 73 gadiem Garajos kalnos tika nošauti 442 slimnīcas ''Gintermuiža klienti un viens ārsts. Šogad īstenota arī sena Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes mazmeitas iecere izveidot piemiņas plāksnes, kurās iegravēti visu nošauto vārdi.

 

Baltais, piesnigušais meža ceļš Jelgavas pievārtē  443 slimnīcas ''Ģintermuiža'' iemītniekiem bija pēdējais. Šeit  Garajos kalnos, meža biezoknī, 1942 . gada 8. janvārī viņi visi tika nošauti. Un viņu vienīgais noziegums bija slimība.

„Kad vācieši ienāca, bijušas izsūtītas pavēstes, kam bija radinieki, un 2-3 dienu laikā bija jāizņem [no slimnīcas]. Mūsu radiniecei arī bija, bet - kamēr tā ziņa atnāca… Pasta nebija, ziņneši ar zirgiem atveda. Un, kamēr aizbrauca ar zirgu uz Jelgavu, jau bija viss pagalam…” zina stāstīt  elejnieks Andrejs Purmalis.

Jelgavniece Antra Skuja stāsta bērnības atmiņas: „Mazas bijām, vecāki mūs šeit veda, bet tajā laikā jau nevarēja tā runāt daudz. Mamma stāstīja un rādīja tās vietas, kur bija cilvēki šauti. Tolaik vēl visas tās ložu vietas bija redzamas. Tie bija 60-tie gadi.”

Ilgus gadus  pat ne visi tuvinieki zināja, kur ir viņu mīļo pēdējā atdusas vieta. Tagad šeit izveidots piemiņas ansamblis, un šodien atklātas arī četras piemiņas plāksnes, kurās iegravēti visu  šeit nošauto vārdi. Tādējādi  piepildīta  pirmā Latvijas Valsts prezidenta mazmeitas - ārstes Intas Čakstes sena iecere.

„Tā kā viņa savā laikā arhīvā atrada visus vārdus un uzvārdus, bet viņa pati ir aizgājusi aizsaulē nu jau trīs gadus, tad likās, ka tas būtu ļoti labi, arī viņas piemiņu saglabājot,” skaidro mākslinieks Viesturs Amats.

Piemiņas plāksnes izveidotas no Zviedrijā ražota materiāla. Tās izgatavotas un uzstādītas  par cilvēku ziedojumiem, no kuriem lielāko daļu devusi Intas Čakstes ģimene.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti