Dienas ziņas

Pazīs pēc pirkstu nospiedumiem

Dienas ziņas

Stiprinās Latvijas-Lietuvas robežsargu un policistu sadarbību

Lāčplēša pieminekļa trešā atdzimšana

Atklāj atjaunoto Lāčplēša pieminekli Jelgavā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms 29 gadiem atrastais tēlnieka Kārļa Jansona Lāčplēša pieminekļa fragments otrdien, 23.maijā, piedzīvojis trešo atdzimšanu. Attīrīts un novietots uz granīta pamatnes, tas par Atmodas laika sākumu Jelgavā atgādinās jaunizveidotajā piemiņas vietā – skvērā pie Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja.

Tēlnieka Kārļa Jansona 1932. gadā atklātais piemineklis ''Lāčplēsis un melnais bruņinieks'', kas tika veltīts Jelgavas atbrīvotājiem, okupācijas  laikā piedzīvojis gan pazemojumus, gan iznīcināšanu, bet līdz ar atmodas  vēsmām atkal no jauna augšāmcēlies.

“Atmodas laikā biju viena no izstādes “Padomju laikā pazudušie pieminekļi” organizētājām Rīgā, un arī šī pieminekļa fragmenta foto bija šai izstādē, un es redzēju,  kā daudzi sirmi vīri pienāca, paklanījās un noņēma cepuri, un viens pat nokrita uz ceļiem,” atcerējās Jelgavas Latviešu biedrības pārstāve Maija Kravinska.

Vēsturnieki stāsta, ka oriģinālā Lāčplēša pieminekļa fragments no iznīcības paglābies, jo nav padevies smalcināmās mašīnas asajiem zobiem. To izdevies atrast, un 1988.gada 8. maijā pieminekļa fragments novietots pie Jelgavas muzeja un ierakstīts muzeja krājumos.

Ģ.Eliasa vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase stāstīja, ka dažas dienas vēlāk 17. maijā, tajā pašā datumā, kad pirms daudziem gadiem tika pieņemts lēmums par pieminekļa demontāžu, “Jelgavas muzejā notika tāda ļoti plaša sabiedrības viļņošanās par to, kas ir noticis ar pilsētu pēckara gados, un varētu teikt, ka šī pieminekļa atklāšana ir  trešās atmodas sākums Jelgavā”.

Otrdien, 23.maijā, pēc 29 gadiem, kurus Lāčplēsis pavadīja muzeja pagalmā, tas ieguvis sev īsto mājvietu jaunizveidotajā piemiņas vietā, kurai dots nosaukums ''Brīvības ceļš''.

“Mēs esam ļoti priecīgi, jo tieši šai vietā, jau vienmēr Atmodas laikā notika visādi svinīgi pasākumi, karogs tika uzvilkts pie muzeja un līdz ar to tā ir tāda atkārtošanās no dižā Atmodas laika,” sacīja Maija Kravinska.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti