De Facto

Ko slēpj dīzeļvilcienu modernizēšanas līgums?

De Facto

Algas vietā 35 tūkstošu latu sods

Cīņa par vidi vai aizstāvība tiesā?

Atkārtoti mēģināts uzpirkt skandalozo vides aktīvistu Priedi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pagājušās nedēļas ceturtdienā vienā no Vecrīgas kafejnīcām divi uzņēmēji centušies uzpirkt vides aktīvistu Artūru Priedi. Apmaiņā pret 25 000 eiro Priedem prasīts, lai viņš atsauc savu iesniegumu tiesā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Dzintara prospektā 19A esošais zemesgabals ir viens no retajiem, uz kura Jūrmalas kāpu aizsargjoslā atļauta būvniecība. Taču no tā zemākās vietas skaisto skatu baudīt liedz pakalns. Līdz ar to pašsaprotami šķiet, ka novērtēt ekskluzīvo vietu varētu vien tad, ja plānotajai būvei būtu vairāki stāvi. Tomēr jau no 2012.gada rudens spēkā esošie pašvaldības saistošie noteikumi atļauj šeit celt vien 2,5 stāvus augstu namu.

Pretēji tam pērn rudenī Jūrmalas domē apstiprinātajā detālplānojumā, atsaucoties uz vecākiem noteikumiem, atļauts būvēt piecstāvu ēku. Domē šai nesakritībai ir vienkāršs skaidrojums. Dzintara prospektā esošā zemesgabala detālplānojums esot iekļāvies noteiktajā pārejas periodā. Līdz ar to arī ēka drīkstot būt divreiz augstāka.

Atbildē raidījumam “De facto” Jūrmalas dome raksta: „Iekļaujot šādus pārejas noteikumus, attiecībā uz privātpersonām ir ievērots tiesiskās paļāvības princips. Proti, nodrošinot pārejas periodu, privātpersonām tika dota iespēja pabeigt uzsākto detālplānojumu izstrādi.”

Taču vides aktīvists Artūrs Priede bija pretējās domās. Pēc oficiāla detālplānojuma apstiprināšanas viņš to apstrīdēja tiesā. Pēc viņa sacītā noprotams, ka tajā brīdī uzradās viens no Jūrmalā zināmiem mākleriem, kurš Priedi esot uzaicinājis it kā uz biznesa tikšanos. „Tur nolika fakta priekšā, ka par biznesu nerunāsim, bet runāsim par detālplānojumu. Gribēja no manis atpirkties. Viņi sākumā piedāvāja 10 tūkstošus eiro. Kad es sapratu, ka tā ir provokācija vai kaut kas tamlīdzīgs, es teicu, ka negribu par to runāt, bet tad viņi piedāvāja 25 tūkstošus eiro un teica, ja es nepiekritīšu, viņi ietekmēs mani caur domi. No sarunas varēja saprast, ka viņi manu māti var atlaist no darba,” stāsta Priede.

Pēc šīs tikšanās Priede par notikušo ziņoja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei.

Vides aktīvista nākamā saruna ar abiem kungiem pagājušās nedēļas ceturtdienā vienā no Vecrīgas kafejnīcām notikusi jau ar likumsargu ziņu.

Kafejnīcas darbiniece atceras, ka tas bija ap pusčetriem. „Tas bija diezgan ilgs process, jo kamēr viņi atnāca, tad atnāca policisti,” stāsta darbiniece. Uz galda esot bijis daudz dokumentu. Vīrieši esot tos fotografējuši. Taču tad pēkšņi ieradās policija.

Policijā informēja, ka  „kriminālprocesa ietvaros 2014.gada 30.janvārī, uz aizdomu pamata par noziedzīga nodarījuma, kas paredzēts Krimināllikuma 199.panta 2.daļā, par iespējamu komerciālo uzpirkšanu, tika aizturētas divas personas 25 000 eiro nodošanas laikā. Viņiem šobrīd nav piemēroti drošības līdzekļi, kas būtu saistīti ar brīvības atņemšanu.”

“De facto” rīcībā esošā informācija liecina, ka, iespējams, viens no viņiem ir SIA „Cam Development” valdes loceklis Ararats Mkrtumjans (Ararat Mkrtumyan). Viņš ir Krievijas pilsonis, kura uzņēmums zemesgabalu (645 m2) iegādājās vien pērn martā par vairāk nekā 1,6 miljoniem eiro (1 159 626 latiem). Iespējams, otra uzpirkšanā iesaistītā persona ir Jūrmalā zināmais mākleris, SIA "Vigvam” viens no īpašniekiem Aleksejs Jeļins, kura birojs atrodas netālu no Dubultu stacijas. Taču tā vien šķiet, ka tā durvis labu laiku jau stāvējušas aizslēgtas. Arī iespējamā dzīvesvietā viņš nebija sastopams. Savukārt telefonsarunā Jeļins netieši apstiprināja, ka šajā lietā ir iesaistīts: „Kamēr tur kaut kas notiek, es nekomentēšu. Saskaņā ar vienošanos, man nav tiesību izpaust informāciju. Tāpēc pagaidām – pauze.”

Artūra Priedes vārds publiskajā telpā skaļi izskanēja apmēram pirms diviem gadiem, kad viņa vadītā biedrība iebildusi  pret kādu būvniecības uzņēmumu, vēlāk gan piedāvājot atsaukt sūdzību tiesā apmaiņā pret 50 tūkstošiem eiro. Medijiem toreiz Priede apgalvoja, ka arī saņēmis draudus un ar naudu būtu devies pie likumsargiem.

Pēc trīs nedēļām, 4.martā, tiesa sāks skatīt šo lietu, kurā Priede apsūdzēts par neatļautu labuma pieņemšanu. Taču, uz “De facto” jautājumu, vai pagājušās nedēļas notikumi nav centieni tiesā pierādīt, ka patiešām arī iepriekš būtu devies uz policiju, Priede neatbild: „Man šādi un līdzīgi gadījumi visu laiku notiek. Tā kā es pats saku, bail kādam zvanīt un rīkoties kaut kā.”  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti