Atkal uzjundī diskusijas par «čekas maisu» atvēršanu

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) un arī citi atbildīgie dienesti ir vienprātīgi – tā dēvētos „čekas maisus" jeb padomju Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēku nevajadzētu publiskot. SAB vadītājs Jānis Maizītis uzsver, ka kartotēka nav pilnīga un Latvijai trūkst pierādāmu faktu par cilvēku sadarbību ar VDK.

Diskusiju raisīja Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) iecere par 30 gadiem pagarināt noilguma termiņu, kurā var konstatēt sadarbības faktu ar VDK. Pašlaik likums paredz, ka no 2014. gada nedrīkstēs tiesiski konstatēt personas sadarbību ar VDK un iespējamo sadarbību ar VDK nedrīkst izmantot tiesiskajās attiecībās pret šo personu. Komisija rosina šo ierobežojumu termiņu pagarināt līdz 2044.gadam, taču līdz ar likuma atvēršanu atkal aktualizējas jautājums par „čekas maisiem".

NDK vadītājs, eksprezidents Valdis Zatlers (Reformu partija) Latvijas Radio raidījumā „Krustpunkts" pastāstīja, ka visi atbildīgie dienesti vienbalsīgi pauž, ka šie iespējamo VDK aģentu saraksti nav publiskojami.

Maizītis Latvijas Radio pauda pārliecību, ka čekas maisu saturu nevar publicēt, jo saraksti ir nepilnīgi - SAB rīcībā nav visa kartotēka, daļa informācijas, kas ir biroja rīcībā, attiecās uz VDK aģentiem, kas saistīti ar ekonomisko noziegumu apkarošanu vai organizēto noziedzību apkarošanu.

Maizītis pauda, ka šobrīd tiesās ļoti reti tiek konstatēta sadarbība ar VDK, lielākoties pierādījumi nav pietiekami, jo visas aģentu lietas nav Latvijā, daudzas atrodas Krievijā, „mums nav pieejama pierādama informācija".

Maizītis atgādināja, ka bijušie VDK darbinieki liecinājuši, ka viņi arī viltojuši kartotēkas, pildot aģentu vervēšanas plānus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti