Atkal grozīs metodiku, kā pašvaldībām aprēķināt viena bērna izmaksas bērnudārzā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kopš janvāra mainījusies kārtība, kādā pašvaldības aprēķina izmaksas par vienu bērnu pašvaldības bērnudārzā, un šis finansējums seko līdzi bērnam uz privāto dārziņu. Palielinājusies summa par gados mazākajiem bērniem, bet uz tā rēķina, ka tagad izmaksas par piecus un sešus gadus veciem bērniem sarukušas, privātie bērnudārzi ceļ pakalpojuma cenas.

Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa norāda, ka valsts izstrādātā metodika, lai gan atkal mainīta, aizvien sagādājot neērtības. "Par bērnu naudu aprēķina pēc iepriekšējā gada situācijas uz 1. septembri. Ja, piemēram, kāds bērns atnāk uz privāto izglītības iestādi oktobrī, tad viņam šī mērķdotācija vispār nav piešķirta un tāda kārtība ir visu nākamo gadu. Nu, ja ģimene maina dzīvesvietu un maina izglītības iestādi, tad viņi, iespējams, kļūst par cietējiem, un šis pakalpojums nav vienlīdzīgs ar citiem," norāda Kājiņa.

Likumā rakstīts, ka pirmsskolas izglītība pašvaldībai jānodrošina bezmaksas, taču bieži vien ar pašvaldības aprēķināto summu privātajā bērnudārzā nepietiek.

Tas, cik vecākam ir jāpiemaksā, atkarīgs no pašvaldības aprēķiniem, kas aizvien variē pat vairāk, nekā 100 eiro robežās.

"Ir skaidri teikts, ka bērnam ir tiesības uz valsts un pašvaldības finansētu pirmsskolas izglītību. Tieši tāpat kā pamatizglītība un vidējā ir bez maksas. Nu pašvaldībām ir jādomā, kā šo pieejamības jautājumu atrisināt (..) vai ir jāpielāgo ēkas, vai ir jāņem kredīts Valsts kasē un jābūvē jaunas ēkas," saka Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Birojs mudina vecākus cīnīties par tiesībām uz bezmaksas izglītību, vispirms vēršoties pašvaldībā, bet pēc tam, ja nepieciešams, arī administratīvajā tiesā.

Par bērnudārziem atbildīga ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Tās parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis uzsver, šāda situācija nedrīkst būt, tāpēc jau trešo reizi mainīs valsts noteikto aprēķina metodiku.

"Mācību gada beigās mēs nāksim atkal kopā, sasauksim darba grupu un mēģināsim uzlabot šo metodiku, lai viņa būtu pārskatāma un mums turpmāk nebūtu jāatgriežas pie šī paša," atzīmē Eglītis. "Otra lieta - mēs strādājam pie likuma izmaiņām, lai skaidrāk definētu to, kuros gadījumos pašvaldībai ir jāsniedz šis atbalsts, un kuros gadījumos vecākam ir tiesības palikt privātajā bērnudārzā vai izvēlēties privāto dārziņu," norāda Eglītis.

Privātajiem bērnudārziem tāpat kopš janvāra internetā jāpublisko savu izdevumu tāmi, bet ne visi jaunās prasības ievēro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti