Līdz Latvijas nacionālo partizānu mītņu piemiņas vietai Stompakos aptuveni pusotra kilometra garumā ved marķēta tūrisma taka, galamērķī izveidota ugunskura vieta, virs zemes paceļas pērn atjaunotās baznīcas jumts. Būvniecība turpinās, un šoziem uz salas purva vidū ceļ arī nometnes štāba un tā apsardzes bunkurus.
Susāju pagasta pārvaldes vadītājs Ilmārs Locāns norādīja: "Šis būs atjaunots dzīvojamais bunkurs, kur dzīvoja karavīri, kareivji, tie, kas cīnījās par brīvu Latviju, un tiks atjaunots arī komandieru bunkurs. Tie cilvēki cīnījās, lai mums būtu sava valsts, savs karogs, sava himna, sava tēvzeme. Šis arī ir kā piemērs ukraiņiem. Ukraiņi arī cīnās par savu tēvzemi, par savu valsti."
Savukārt vēsturnieks Zigmārs Turčinskis stāstīja: "Tā ir lielākā Latvijas nacionālo partizānu nometne, kurā ir bijis sapulcēts lielākais partizānu skaits vienā vietā, tas ir, apmēram 350 cilvēki, un tajā vietā ir izveidojusies viena no lielākajām un principā pirmā no nacionālo partizānu organizācijām – Latvijas Nacionālo partizānu apvienība. Tur, protams, arī ir notikusi viena no lielākajām nacionālo partizānu kaujām pret okupācijas karaspēku 1945. gada 2. martā."
Apmetne Stompakos bija viena no lielākajām Baltijā, purvainā un akačainā apvidus dēļ grūti sasniedzama. To veidoja 24 bunkuri, kā arī vairākas virszemes būves. Jauno bunkuru bedres izraktas tieši tur, kur 40. gadu vidū tie atradās reāli, veikti arī arheoloģiskie izrakumi un pētījumi.
Locāns stāstīja: "Kad sāka veidot šo purva saliņu, te arī bija mežsargi, te bija mācītājs, te bija arī tādi vienkārši karavīri, kuri zināja šī purva reljefu. Arī bija skolotāji, arī bija jaunieši. Viņi bija vairāk drošā vietā, jo zināja, kur ir sauss, kur var iziet, kur var atnākt."
Stompaku purvs iekļauts "Natura 2000" teritorijā, un tieši tāpēc bunkuru būvniecība notiek ziemā, kad dabas aizsardzības noteikumi nav tik stingri. Turklāt būvmateriālu pārvietošana tik mitrā apvidū šādos laika apstākļos vismaz ir iespējama. Vizuāli bunkuri būs veidoti pēc vēsturisko liecību parauga.
Vēsturnieks Turčinskis pauda: "Var redzēt, ka arī tolaik, visticamāk, ir visu laiku plūdis bunkuros iekšā ūdens. Viņiem viena bija izeja no bunkura un otra bija faktiski logs vai tā kā rezerves izeja, caur kuru viņi smēla ārā ūdeni."
Tikmēr Locāns piebilda: "Kad būvnieki raka vaļā, tur pat tika atrasts vēl pirmais [pamatu] vainags un tas bija no tādiem kociņiem, kādi bija salasāmi un arī tie būvdarbi tajā laikā tika veikti ziemā. Viņi ar gadiem, protams, ir sabrukuši un aizauguši, bet tagad viss tiek atjaunots. Arī par katru bunkuru, par katru vietu ir savs stāsts."
Stompaku bunkuru atjaunošanas mērķis ir nodot nākamajām paaudzēm atmiņu stāstus par mazāk zināmām Latvijas vēstures lappusēm .
Nometnes štāba un apsardzes bunkuru būvniecība Balvu pusē noslēgsies februāra beigās, un svinīgā to atklāšana gaidāma ikgadējā Stompaku kaujas atceres pasākumā 3. martā.