Stāsti

Gaidot "Dod Pieci": Iveta Brikmane ar vīru adoptēja Tomiņu pēc bērna zaudēšanas

Stāsti

Makašānos skrituļhokeja laukums aktivizēs sportošanu

Atjaunotajā Anatomikumā taps arī muzejs

Atjaunotajā Anatomikumā taps arī muzejs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Rīgas Stradiņa universitātes Anatomikums piedzīvojis vērienīgu rekonstrukciju. Triju gadu laikā izremontētas Kronvalda ielas vēsturiskās ēkas iekštelpas, atjaunots iekšpagalms, fasāde un jumts, kā arī iekštelpās atsegti vēsturiskie sienu gleznojumi. Tuvāko gadu laikā plānots veidot arī sabiedrībai atvērtu Anatomijas muzeju. Anatomikumam šogad aprit 20 gadu, un tā darbinieki vērtē, ka, neskatoties uz augsto kapu kultūru valstī, daudzi cilvēki arvien savu ķermeni pēc nāves ziedo zinātnei.

Rīgas Stradiņa universitātes Anatomikuma ilggadējā direktore profesore Māra Pilmane, izrādot plašās Anatomijas un antropoloģijas institūta atjaunotās telpas stāsta, ka beidzot ir iespēja ieraudzīt arī telpu vēsturisko krāsojumu nelielos atsegtos fragmentos teju katrā auditorijā, gaiteņos un kapelas zālē. Anatomikums Kronvalda bulvārī ir izvietots bijušā grieķu ortodoksālā semināra ēkā, kas celta 19.gadsimta 70. gadu nogalē pēc baltvācu arhitekta akadēmiķa Heinriha Šēla projekta.

''Lai arī šī ir mūsu ēka daudzus gadus, mēs nedrīkstam aizmirst arī to, ka tā ir vēsturiska ēka, un mēs pret to arī tā izturamies,'' saka Pilmane un papildina, ka līdz ar remontu pieaugusi arī studentu uzņemšanas kapacitāte. Piemēram, viena no telpām, kur bija izveidoti daudzi nelieli kabineti, tagad atjaunota vēsturiskā izskatā – plaša zāle ar kolonnām, kas nu kalpo par auditoriju.

''Mēs vienmēr cietām no telpu trūkuma, un mums nācās iet uz līdzās esošo ēku. Arī mikroskopus staipīt no vienas mājas uz otru nebija vienkārši. Tagad mēs varam šajā zālē mācīt vienlaikus vairākas grupas un ļoti ietaupām laiku,'' priecājas Pilmane.

Anatomikums jeb Anatomijas un antropoloģijas institūts šogad atzīmē 20 gadu pastāvēšanu. Tā ir vieta, kur topošie mediķi var apgūt anatomiju realitātē, proti, preparējot cilvēka ķermeni, ko ļaudis pēc nāves izvēlējušies ziedot zinātnei. Institūta direktore atzīst, ka tādu iedzīvotāju kļuvis arvien vairāk:

''Mūsu valstī, kur ir tik augsta kapu kultūra, cilvēki sevi ziedo zinātnei tā, ka nekas nepaliek piederīgajiem. Manuprāt, tas ir apbrīnas vērts. Anatomikumā ir aizpildītas zinātnē izmantojamo līķu vietas – 28. Gadā mācībām izmantojam 5 – 6. Un tas ir tā vērts, jo plastikas modeļi nekad neatspoguļos to, kas ir īstajā cilvēkā. Bez līķa preparēšanas anatomiju un medicīnu mācīties nav iespējams. Tāpēc esam īpaši pateicīgi tiem, kas savu ķermeni ziedo.''

Jauno mediķu skolas nodarbības

Anatomikuma kompleksā 2019. gada nogalē plānots atklāt RSU Anatomijas muzeju, kurā varēšot ne tikai iepazīt vēsturiskos anatomijas kolekcijas preparātus, bet arī tiks izveidota telpa izglītojošām un kultūras aktivitātēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti