Dienas ziņas

Satversmes tiesa mediķiem atsaka

Dienas ziņas

Laulības vērtību stiprināšana

Atjauno Sarkaņu baznīcas iekštelpas

Atjauno Sarkaņu baznīcas iekštelpas

Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīca Rēzeknes novada Lendžu pagastā ir otrs iecienītākais svētceļnieku galamērķis aiz Aglonas bazilikas. Pēdējos gados baznīcas ārējo un iekšējo veidolu ir ietekmējis laika zobs un mitrums. Lai atjaunotu un saglabātu ēkas autentiskumu, šomēnes baznīcā sākti restaurācijas darbi.       

Tas ir rūpīgs un vēsturiski nozīmīgs mūsu senču darbs – tā stāstu par teju 200 gadus veco mūra katoļu baznīcu Rēzeknes novada Lendžu pagasta Sarkaņos uzsāk draudzes priesteris Andris Jonāns.

Sarkaņi ir viena no vecākajām Dievmātes svētvietām Latgalē, un baznīcā atrodas otra Latvijā ievērojamākā brīnumdarītājas Dievmātes svētbilde, kas saglabāta kopš 17. gadsimta. Šodien gan tā ir aizklāta, jo baznīcā uzsākta iekštelpu atjaunošana. Remontdarbu laikā dievkalpojumi notiek svētceļnieku istabā, kur novietota arī mazāka izmēra dziedinošās svētbildes kopija.

Sarkaņu baznīca ir svētceļnieku īpaši iecienīta. Bērzgales pagasta pārvaldes projektu vadītāja Daila Ekimāne stāsta, ka svētceļnieki nāk pat no Liepājas.

“Tā ka tā ir nozīmīga. Un nozīmīga ne tikai kā dievticīgiem cilvēkiem, bet nozīmīga arī kā tūrisma objekts,” saka Ekimāne.

Baznīca būvēta no laukakmeņiem, un pirms 15 gadiem paralēli laika zobam lielas problēmas un draudus baznīcai sāka radīt arī mitrums.

“Mitrums saglabājās tāpēc, ka ar gadiem ap baznīcas ārsienām bija uzaudzis liels kultūrslānis, kas sniedzās virs pamatiem,” skaidro Bērzgales, Stiglavas un Sarkaņu draudžu prāvests Andris Jonāns.

Pirms diviem gadiem ierīkota hidroizolācija, bet šomēnes lielāka vērība pievērsta iekštelpu stāvoklim. Šeit pēdējo reizi remonts veikts pirms vairāk nekā 30 gadiem. Šobrīd rit darbs pie griestu dēļu atsegšanas.

“Ir svarīgi saglabāt nākošajām paaudzēm senos arhitektūras pieminekļus, jo tādus vairs necels,” saka Jonāns.

“Uz sienām ir 11 krāsojami slāņi laika gaitā uzlikti. Un ārdurvīm četri slāņi. Arī tur paredzēts noņemt un maksimāli pietuvināt tam pirmatnējam, sākotnējam gan krāsojumam, gan arī izskatam vēsturiskam,” piebilst Daila Ekimāne.

Tā kā Sarkaņu baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, finansējums 30 000 eiro apmērā atjaunošanas darbiem rasts Eiropas Lauksaimniecības fonda Lauku atbalstam projektu konkursā. 10 procentus no šīs summas sedz Rēzeknes novada pašvaldība, kā arī draudzes ziedojumi. Paredzēts, ka iekštelpu atjaunošanas darbi noslēgsies vasaras beigās. Un tad draudze meklēs papildu līdzekļus iekštelpu apdares un baznīcas pamatu sakārtošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti