Atjauno kriminālprocesu pret rupekli-jūtuberi Sondaru par žurnālistu vajāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Prokuratūra atcēlusi Valsts policijas lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu pret jūtuberi un dažādu protestu dalībnieku Jāni Sondaru par vairāku žurnālistu vajāšanas faktu, informēja prokuratūrā.

Ģenerālprokuratūrā tika pārbaudīti kriminālprocesa materiāli, kā arī procesa virzītāja – Valsts policijas – lēmuma par šī kriminālprocesa izbeigšanas likumība un pamatotība attiecībā uz personas darbībām, kas saistītas ar vajāšanas faktu pret vairākiem žurnālistiem.

Pārbaudīts tika arī Valsts policijas atteikuma materiāls, kurā pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu par tāda paša veida iespējamām noziedzīgām darbībām.

Pārbaudē konstatēts, ka lēmums par konkrētā kriminālprocesa izbeigšanu pieņemts bez likumīga pamata, kā arī lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu pieņemts nepamatoti.

Ņemot vērā minēto, 2021. gada 25. novembrī prokuratūrā atcelts gan lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu, gan lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, nosakot, ka materiālā par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu esošo ziņu pārbaude veicama konkrētā kriminālprocesa ietvaros. Atjaunotais kriminālprocess nosūtīts Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirknim pirmstiesas kriminālprocesa veikšanai.

LTV raidījums "De facto" novembra sākumā vēstīja, ka Sondars pirms diviem gadiem uzmācīgi centās sazināties ar pētnieciskās žurnālistikas centru "Re:Baltica" saistībā ar publikācijām. Zvanījis, rakstījis un sūtījis ziņas, ka žurnālistēm būs jāatbild par vārdiem, ka satiks uz ielas, ka tiks klāt, apsaukājis necenzētiem vārdiem. Sondars arī ieradās "Re:Baltica" birojā ar sēru vainagu.  

"Pēc tam policija to visu izmeklēja un secināja, ka kriminālprocesam nav pamata, jo nav bijis reāls, fizisks apdraudējums," atcerējās "Re:Baltica" žurnāliste Inga Spriņģe.

Valsts policija uzskatīja un prokuratūra piekrita, ka vajāšana no Sondara puses nav notikusi un ka šādi viņš pauž savu pārliecību.

Saķeršanās ar Sondaru bijusi arī ''Rīga TV24'' žurnālistam Aivim Ceriņam. "Mūsu konflikts bija tāds, ka es nācu no pastaigas, viņš nāca pretī, es viņam lūdzu netuvoties, viņš nāca klāt, es viņu pastūmu malā un gāju tālāk. Par to bija viņa iesniegums par mani, ka es viņam esmu uzbrucis," pastāstīja žurnālists. Pēc tam Sondars viņam izteicis draudus gan "Facebook" tiešraidēs, piemēram, par rīkles pārgriešanu, kas gan vēlāk izdzēstas, gan gribējis satikt uz ielas pirms raidījuma, gan sūtījis ziņas.

Žurnālista iesniegumu par Sondaru policija atmeta atpakaļ kā nepamatotu.

Šogad maijā Ceriņš, "Re:Baltica", portāls TVNET un Latvijas Žurnālistu asociācija policijai uzrakstīja kolektīvu iesniegumu par iespējamu vajāšanu un draudiem. Taču policijas secinājumi bija līdzīgi kā iepriekš – kriminālprocesam nav pamata. 

KONTEKSTS:

Pret Sondaru šoruden uzsākts kriminālprocess par viņa verbālajiem uzbrukumiem Saeimas deputātam Jurim Pūcem ("Attīstībai/Par!"). Par Sondaru jau bijuši vairāki iesniegumi par vajāšanu, bet policijai un prokuratūrai nešķita, ka viņš kādu būtu mēģinājis iebiedēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti