Pusdiena

Pusdiena 09.09.2018

Pusdiena

Pusdiena 10.09.2018

Šogad strauji palielinājies atgūto uzturlīdzekļu apjoms

Atgūto uzturlīdzekļu apjoms šogad strauji palielinājies

Šogad strauji palielinājies valsts budžetā atgūto uzturlīdzekļu apjoms. No janvāra līdz augustam tiesu izpildītāji no alimentu nemaksātājiem atguvuši nepilnus piecus miljonus eiro. Tas ir par 34% vairāk nekā šajā laika posmā pērn.

Arī augustā salīdzinājumā ar jūliju ir vērojams 12% pieaugums. Šāda tendence skaidrojama ar parādnieku bailēm zaudēt autotransporta vadītāja tiesības vai arī tikt krimināli sodītiem. Un tādi lēmumi aizvadīto mēnešu laikā ir pieņemti attiecībā pret vairākiem desmitiem uzturlīdzekļu nemaksātāju.

Jelgavnieces stāsts

Atklāt savu stāstu jelgavniece un divu bērnu mamma piekrīt uz anonimitātes nosacījumiem - mainīts gan viņas vārds, gan arī balss. Bērnus pusaudžu vecumā Santa audzina viena. Un jau gandrīz gadu ģimene iztiek, pateicoties tikai šīs sievietes algai. Tēvs ir labās attiecībās ar bērniem, taču pērn rudenī zaudēja darbu un uzturlīdzekļus nemaksā. Lai saudzētu attiecības starp bērniem un tēvu, Santa ilgus mēnešus gaidīja, kad vīrietis tomēr atvēlēs naudu bērnu uzturam. Tie ir 250 eiro mēnesī. Tomēr arī pašas spēks drīz apsīka, tāpēc augustā viņa vērsās pēc valsts palīdzības.

"Es nevaru teikt, ka viņš neinteresējas par bērniem, bet atrisināt jautājumu par uzturlīdzekļiem mums neizdodas.

Acīmredzot cilvēks uzskata, ka sieviete pati var uzturēt bērnus, ja viņa strādā, un viņa pienākuma nav laikam. Viņš no šīs informācijas norobežojas. Tas es konsultējos ar juristu, kurš man teica, ka mani var ignorēt kā fizisku personu, bet, ja valsts ar viņu runā, tad būs citi varas instrumenti, tas varbūt būs efektīvāk," sprieda sieviete.

47 aizliegumi vadīt auto

Likuma grozījumi, kuri paplašina parāda atgūšanas līdzekļus, pieņemti pērn aprīlī. Gadu parādniekus par tiem informēja. Kopš šī gada aprīļa likumu sāk piemērot praksē. Pēdējo divu mēnešu laikā policijā ir nosūtīti vairāk nekā 60 iesniegumi. Uzsākti vairāki desmiti kriminālprocesu. Kopš aprīļa ir izdoti lēmumi par 47 transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu.

Jauni lēmumi tiek izdoti gandrīz katru dienu, saka Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis.

"Atnāca pie mums kāds parādnieks, kuru apturēja ceļa policija, pārbaudīja CSDD transportlīdzekļu vadītāju reģistrā un noskaidroja, ka viņam ir izmantošanas aizliegums, ko bija uzlikusi fonda administrācija. Viņš nāca pie mums, interesējās, kā var kārtot parāda saistības. Tā kā tie parādnieki, kuri nereaģē uz mūsu aicinājumiem pirms seku iestāšanās, viņi saskaras ar reālām sekām," teica Līcītis.

Lielākais parāds  82 000 eiro

Alimentu atgūšana ir viena no izplatītākajām lietām tiesu izpildītājiem, stāsta Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāve Baiba Litvina.

"Ja lieta nonāk līdz tiesu izpildītājam, tad parādniekam jārēķinās, ka izpildes procesā var tikt vērsta piedziņa uz viņa naudas līdzekļiem kredītiestādēs, darba samaksu, pensiju, kustamo mantu un arī uz nekustamo īpašumu," sacīja Litvina.

Tipiskais parādnieks ir vīrietis, saņem algu "aploksnē", sakrājis vairākus parādus. Statistiski lielākais parāds šobrīd ir 82 116 eiro.

Augustā valstī reģistrēti aptuveni 38 000 parādnieku. Aptuveni tikpat ir bērnu, kuriem uzturlīdzekļus izmaksā no valsts maka. Valsts rēķinās ar uzturlīdzekļu izmaksu pieaugumu. Pēc Tieslietu ministrijas aprēķiniem, nākamgad šim mērķim nepieciešami papildu 11 miljoni eiro, bet aiznākamajos gados 14 miljoni eiro.

Valdībā otrdien, 11.septembrī, skatīs ziņojumu, kurā izskatīti priekšlikumi, kā apturēt strauju uzturlīdzekļu izmaksas pieaugumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt