Panorāma

Valdības veidošanas sarunas nonākušas nelielā strupceļā

Panorāma

Augstskolas ziemā pāries uz daļēji attālinātām mācībām

Katru dienu ieved 15–20 pacientus ar kovidu

Atgādina par Covid-19 inficēto pašizolāciju – vismaz 9 dienas mājās; ģimene drīkst iet uz darbu un skolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizvien biežāk šajā rudenī klepus, iesnas un sliktā pašsajūta izrādās – Covid-19. Ģimenes ārsti novērojuši, ka pašlaik visvairāk ar to slimo darbspējīgi cilvēki vai visa ģimene. Bet slimnīcās aizvien biežāk smagie gadījumi beidzas ar pacientu nāvi. Covid-19 pacientam joprojām ir jāatrodas izolācijā deviņas dienas, bet saslimušā ģimenes locekļi uz skolu, dārziņu vai darbu drīkst doties, ja ceturtajā un septītajā dienā veic paštestu mājās.

Ineses Kamergrauzes ģimenes ārstes praksē Siguldā ir 1200 pacienti. Dienas laikā atvērtas deviņas slimības lapas ar Covid-19 inficētajiem cilvēkiem; pirms nedēļas skaits bija lielāks.

"Es pat teiktu, ka seniori tik daudz ne [neslimo]. Slimo ģimenes, kur ir mamma, tētis, arī bērni, pusaudži. Pārsvarā darba spējīgā vecumā: 30, 40, 50 gadi. Pozitīvais – visi pārslimo viegli. Iesnas, klepus, kaulus lauž, muskuļi sāp. Salīdzinoši viegli, un to pārslimo labi," par novēroto pastāstīja ārste.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neatliekamās medicīnas klīnikas izolators kopš pandēmijas nav mainījies. Katru dienu ieved 15–20 pacientus ar Covid-19.

"Es neteiktu, ka ir daudz pacientu ar plaušu bojājumiem, bet katru dienu kāds pacients ir," pastāstīja RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Pēc salīdzinoši vieglākās vasaras atkal palielinās nāves gadījumu skaits. "Pacientiem ar hroniskām slimībām un gados veciem pacientiem, līdzīgi kā iepriekš, šis vīruss pieliek punktu. Diemžēl. Nāves gadījumi ir parādījušies pēdējā laikā arī mūsu slimnīcā. Šorīt lielajā piecminūtē ziņoja par vairākiem nāves gadījumiem, kur pamatsaslimšana ir tieši Covid-19 infekcija," pastāstīja Višņakovs.

Slimnīcās un pansionātos, kur jau atrodas novājināti cilvēki, viņus īpaši svarīgi sargāt no jebkādas saslimšanas. Tādēļ aizvien vairāk vietās atkal ieviesta karantīna un liegti apmeklējumi.

Par karantīnu jeb izolāciju jāatceras arī inficētajiem, kas slimo viegli, atgādināja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

"Ja mājas tests ir pozitīvs, nav obligāti jāiet uz laboratoriju pārliecināties.

Slimnieks taisa testu vienu reizi un ievēro izolāciju deviņas dienas. Deviņas dienas skaita no simptomu parādīšanās dienas," pastāstīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Ja simptomu nav, bet tests ir pozitīvs, tad deviņas pašizolācijas dienas skaita no pozitīvā testa pirmās dienas. Laboratoriski apstiprināt saslimšanu nevajag. Ģimenes ārsts atver slimības lapu, un saslimušais veseļojas.

Savukārt inficētā cilvēka ģimenei izolācijā nav jāatrodas. Bērni iet uz skolu un dārziņu, dzīvesbiedrs – uz darbu. SPKC aicina kontaktpersonas lietot respiratoru, ja darbavietā ir citi strādājošie. Bet, ja darba devējs ļauj, iesaka septiņas dienas strādāt attālināti.

"Piemēram, viens no vecākiem ir slims. Skolēns var doties uz skolu, piedalīties izglītības procesā klātienē, bet ir jāveic tests 4. un 7. dienā, jo kontakts turpinās," norādīja Arāja.

Īsāks izolācijas laiks ir skolēniem. Skolēni ar pozitīvu Covid-19 testu ievēro septiņu dienu izolāciju. Ja pēdējo 24 stundu laikā simptomu nav, 8. dienā drīkst doties uz skolu. Ja Covid-19 uzliesmo klasē, arī tur iesaka 4. un 7. dienā pārējiem veikt paštestu.

Līdzīgi arī darba vietās. Ja kāds saslimst, pārējie turpina strādāt un vēro savu veselību.

KONTEKSTS: 

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā. Savukārt septembra vidū atkal vērojams saslimstības pieaugums.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti