Panorāma

Vējonis: sabiedrībā valda padomju domāšanas fobijas

Panorāma

“Trikāta” lēti neatdos daļas “Latvijas pienā”

Piemin Baltijas valstu okupācijas neatzīšanu ASV

Atceras ASV deklarāciju par Baltijas valstu okupācijas neatzīšanu

Ceturtdien aprit 75 gadi, kopš ASV oficiāli paziņoja, ka neatzīst Baltijas valstu vardarbīgo iekļaušanu Padomju Savienībā. Atbilstošu deklarāciju sagatavoja toreizējais ASV ārlietu ministra vietnieks Samners Velss.

Viņa iedibinātie diplomātijas principi lielā mērā palīdzēja vēlāk Baltijas valstīm atgūt neatkarību un nav zaudējuši aktualitāti arī šodien, kad PSRS mantiniece – Krievija - atbalsta un īsteno jaunas teritoriju sagrābšanas, piemēram, Gruzijā un Ukrainā.

Ārlietu ministrijas rīkotā Samnera Velsa piemiņas pasākumā ceturtdien tika atzīts, ka pagājušā gadsimta 40.gadi Eiropā bija smagi un PSRS varenība lika daudzām Rietumvalstīm akceptēt tās teritoriālās pretenzijas.

Lielbritānija, piemēram, uzreiz ieteica upurēt Baltijas valstis par labu sadarbībai ar sarkanajiem pret fašistisko Vāciju. Šādos apstākļos Velsa uz papīra formulētais ASV valdības nosodījums okupācijai un pastāvīga tā uzturēšana beigās īstenojās arī praksē.

„Pateicoties Velsa deklarācijai, Baltijas valstis bija vājākais ķieģelītis padomju impērijā un veicināja tās sabrukumu, kas mums nozīmēja brīvību,” sacīja ASV Viskonsīnas universitātes profesors Paulis Lazda.

Samnera Velsa deklarācijai bija praktiska nozīme arī sākumposmā, tas, piemēram, sekmēja Baltija valstu pēckara bēgļu uzņemšanu Eiropā un ASV, jo viņus neuzskatīja par PSRS pilsoņiem.

Diemžēl šodien Velsa deklarācija ir aktuāla Eiropā, ņemot vērā Krievijas atbalstu separātistiem Gruzijā un jau tiešo Krimas aneksiju Ukrainā. „Mūsu gadījumā nācās gaidīt 50 gadus. Tas varbūt ir vājš mierinājums gruzīniem un ukraiņiem, taču ikvienā gadījumā tas ir signāls tam, ka agri vai vēlu patiesība uzvarēs,” pauž Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs.

ASV pašreizējā valdība arī apstiprina, ka Velsa deklarācijas principi nav tikai vēsture.  „Mēs uzskatām, ka Velsa deklarācijas principi ir svarīgi arī šodien. Savienotās valstis atkārtoti  uzsvēra šo vēstījumu, kategoriski nosodot  Krimas vardarbīgo aneksiju,” saka ASV lietvedības pagaidu pilnvarotā lietvede Šārona Hadsone–Dīna. „Mēs atbalstām Ukrainas teritorijas nedalāmību un vienlaikus mēs sākām vēl ciešāku sadarbību ar saviem NATO partneriem, tajā skaitā Latviju, balstot savu ārpolitiku uz valstu neatkarības, suverenitātes un teritorijas veseluma principu ievērošanu,” uzsver Hadsone–Dīna.

Samnera Velsa piemiņa Latvijā ir iemūžināta arī ielas nosaukumā, uz kuras atrodas ASV vēstniecība Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt