Rīta Panorāma

Iznāks debijas albums "Here I Am"

Rīta Panorāma

Multimediāla deju izrāde "Abas malas" novembrī valsts svētkos

Darba tiesības: atlaišana

Atbrīvot no darba ar īsziņu nedrīkst!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jebkuram darba devējam ir visas tiesības savus darbiniekus atbrīvot no amata. Tomēr tā vienkārši pateikt – “Rītdien nenāc uz darbu!” – nedrīkst. Ir jāievēro zināma procedūra. Darbinieka atlaišanas procedūru nosaka Darba likuma 101. pants. Tajā uzskaitīti 11 punkti, kādā darba devējs var uzteikt darba līgumu.

“Viņus var strukturāli sadalīt divās daļās.

Pirmā daļa saistīta ar situāciju, kad darbinieka vainas dēļ šīs darba attiecības ir jāpārtrauc,

piemēram, darbinieks būtiski pārkāpj darba līgumu, rīkojas negodprātīgi, nepilda līguma noteikumus, neievēro darba aizsardzības prasības, darbā ierodas alkohola reibumā,” uzskaita Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības darba aizsardzības konsultants Kaspars Rācenājs.

Otrs bloks saistīts ar darbinieka spējām –

var atbrīvot no darba, ja trūkst nepieciešamo iemaņu vai arī ir pārāk slikts veselības stāvoklis.

Piemēram, ja persona sešus mēnešus nav apmeklējusi darbu kādas slimības dēļ, darba devējam ir tiesības viņu atlaist, ja vien slimība vai  trauma nav tikusi iegūta darba laikā. Tomēr visbiežāk cilvēki tiek atlaisti, jo konstatē kādu pārkāpumu.

“Tad, kad darba devējs ir atklājis darba līguma pārkāpumu, darba devējam jāvēršas pie darbinieka un jāpieprasa no viņa paskaidrojums,” klāsta Rācenājs. “Ja darbinieks atsakās sniegt paskaidrojumu, tas viennozīmīgi nāks par sliktu pašam darbiniekam. Tas, kas būtu vēlams, - lai paskaidrojumi tikti nokopēti un darbiniekam pašam būtu uz rokas, lai viņš pēc tam var pierādīt, kāda veida paskaidrojumus viņš ir sniedzis,” stāsta daba aizsardzības konsultants.

Par katru pārkāpumu un paskaidrojumu jābūt dokumentācijai. Atlaist cilvēku var, arī pamatojoties uz pārkāpumu, kas veikts pirms 12 mēnešiem, ja tas ir laicīgi konstatēts. Arī informācijai par atbrīvošanu no amata ir jābūt rakstiskai. “Vienkārši mutiski pateikt vai atsūtīt īsziņu – šādā veidā darba tiesiskās attiecības pārtraukt nedrīkst,” saka Rācenājs.

Ja darbinieks ir kādas arodbiedrības biedrs, tad darba devējam ir jāsaņem arodbiedrības atļauja cilvēka atlaišanai. Bet kā tad ir ar atbrīvošanas termiņiem? “Ir noteikti gadījumi, kad tu drīksti uzteikt nekavējoties, bet ievērojot rakstveida formu. Piemēram, darbinieks ir alkohola reibumā. Šādā situācijā var uzteikt nekavējoties. Var uzteikt 10 dienās, un visbiežākais, kad ir organizatoriskas izmaiņas - darbinieku skaita samazināšana – tur uzteikuma termiņš ir viens mēnesis,” bilst Rācenājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti