Atbildīgā komisija: Rīgas cīņa ar graustiem tik drīz nebeigsies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgā pašlaik uzskaitē ir vairāki simti namu, kas atzīti par graustiem. Vidi degradējošās būves bieži nedrīkst nojaukt – tās ir vēsturiskais mantojums, bet atjaunošana ir pārāk dārga. Par atjaunošanas darbiem īpaši grūti vienoties, ja, piemēram, daudzdzīvokļu ēkai ir vairāki īpašnieki. Rīgas domes (RD) atbildīgā komisija norādījusi, ka grausti Rīgā tuvāko gadu laikā vēl neizzudīs. 

Rīgas graustiem izveidota mājaslapa, kurā var par tiem balsot. Izveidots arī Rīgas graustu TOP 10. Starp tiem arī ēka Marijas ielā 6, kas bēdīgā stāvoklī ir jau divus gadu desmitus, bet par vidi degradējošu atzīta 2015. gadā. Taču virzība nama atjaunošanā sākusies vien pēc nama pārdošanas kādai Igaunijas pilsonei. 

Rīgas domes (RD) Vidi degradējošu būvju komisijas priekšsēdētājs Rihards Rusins norādīja: “Ir, manuprāt, saskaņots būvprojekts. Un tuvākajā laikā viņa sāks attīstīties. (..) Protams ir vēsturiskie objekti, kuriem ir kultūrvēsturiskā vērtība, un tie nav nojaucami. Vai, ja atjaunojami, tad tieši tādā pašā apjomā un veidolā.”

Namam Marijas ielā 6 ir šāds vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss, kas īpašniekam rada papildu izmaksas vērtību saglabāšanai un pareizai atjaunošanai. Taču šāds statuss piešķirts arī mazākiem īpašumiem, kurus vieglāk būtu nojaukt, nekā atjaunot. 

Rusins atzīmēja, ka šo namu atjaunošana rit lēni un grausta statuss tiek saglabāts ilgi. Taču vislēnāk ar atjaunošanas darbiem sokas citos īpašumos. 

“Grūtāk ir vienoties tur, kur ir daudzdzīvokļu dzīvojamie īpašumi. Jo viņiem visiem ir jānāk kopā, jāvienojas par to,” atzina Rusins.

Viens nams, kura tālākā attīstība nav zināma, ir Cepļa ielā 22. Namā reiz izcēlies ugunsgrēks, nodedzis jumts un nogruvusi siena. Mājai pašlaik īpašnieka nav. Tās nonākšana valsts īpašumā, visticamāk, aizņems vairākus gadus. Taču īpašumiem, kas tiek atzīti par graustiem un kuriem īpašnieks ir, dome sākumā piedāvā atbalstu teritorijas sakopšanā. 

Taču, ja nekādi darbi nesākas, sodi ir bargi. Piemēram, īpašumam Lāčplēša ielā 58 soda naudās piemēroti jau vairāk nekā 15 000 eiro. 

RD pārstāvis Rusins sacīja: “Šīm vidi degradējošām būvēm tiek piemērota paaugstināta procentu likme. Ja īpašnieki nereaģē, tad tālāk mēs jau ar piespiedu metodēm vēršamies.”

Rīgā kopumā ir 653 grausti, kas kvalificēti kā vidi degradējoši objekti. Rīgas domes vērtējumā situācija tomēr uzlabojas – kopējais uzraugāmo namu skaits pieaug, bet “A kategorijas” namu jeb cilvēka drošību apdraudošu māju skaits mazinoties. Tostarp ir arī valsts īpašumi, no kuriem daļai saskaņots attīstības plāns. RD atbildīgajā komisijā atzīmēja, ka grausti Rīgā tuvāko gadu laikā vēl neizzudīs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti