Atbalsta biedrībās ar HIV inficētajiem krīzes laikā vērojams klientu pieplūdums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Atbalsta biedrībās ar HIV inficētajiem krīzes laikā vērojams klientu pieplūdums – ir aizdomas, ka cilvēki vairāk lieto narkotikas, informē biedrībā Dialogs. Šajā laikā atbalsts pacientiem bija ļoti nozīmīgs. Biedrībā var gan samainīt šļirces, gan veikt HIV testu, gan saņemt psihologa konsultācijas. Savukārt, atbalsta organizācijs Agihas klienti krīzes laikā visvairāk satraukušies par to, vai pietiks zāles un būs pieejamas konsultācijas.

Atbalsta biedrībās ar HIV inficētajiem krīzes laikā vērojams klientu pieplūdums
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Svarīgu darbu gan Covid krīzes laikā, gan ārpus tās veic organizācijas, kas palīdz ar HIV pozitīviem cilvēkiem. Biedrība Dia+logs piedāvā gan konsultācijas ar psihologiem un sociālajiem darbiniekiem, gan tiešo palīdzību injicējamo narkotiku lietotājiem, cilvēkiem, kas nodarbojas ar prostitūciju un citiem ar riska uzvedību. Biedrības sociālo un HIV profilakses programmu vadītāja Agita Sēja strādā mobilajā vienībā, kur var mainīt šļirces un veikt HIV testu.

"Šādos stresa apstākļos cilvēki vienmēr meklē, kā viņi varētu atvieglot sev šo stresu. Un nav jau nekāds noslēpums, ka ļoti cilvēki šo stresu mazina ar atkarību izraisošām vielām. Un to mēs arī jūtam pēc tā, ka pie mums nāk jauni klienti, kas nekad nav nākuši pie mums uz šļirču maiņu. Tas nozīmē, ka cilvēki ir sākuši vairāk lietot psihoaktīvās viela," saka Sēja.

Liels pieprasījums šajā laikā ir arī psiholoģiskajām un cita veida konsultācijām. Normālā situācijā uz centru nāca aptuveni 15 cilvēki dienā. Šajā krīzes laikā reizēm nāk divreiz vairāk. Organizācijas vadītāja Ruta Kaupe stāsta, ka krīzes laikā Dialoga darbs kļuva vēl nozīmīgāks. Nekādu īpašu apgrūtinājumu darbā neesot bijis. Arī brīvprātīgie palīgi, kas paši ir no psihoaktīvo vielu lietotāju vides, ir ļoti palīdzējuši.

"Covid infekcija, kas bija Zilajā krustā – man jāpiebilst, ka cepuri nost mūsu brīvprātīgajam. Viņš arī bija Zilajā krustā karantīnā. Un tajā pašā laikā viņš pa telefonu mums ziņoja, ka, piemēram, vienam bija metodona problēmas, tad mēs ārpusē visi to risinājām un sazvanījāmies," norāda Sēja.

Brīvprātīgajiem organizācijas darbā esot liela nozīme. Arī atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem AGIHAS aktīvi strādāja visu krīzes laiku. Katru mēnesi atbalsta grupā sniedz 40 līdz 50 konsultācijas pa telefonu. Turklāt, organizācijas darbinieki šajā laikā arī piegādāja vairākiem pacientiem zāles uz mājām. HIV un AIDS pozitīviem cilvēkiem konsultācijas ir ļoti svarīgas, stāsta vadītājs Andris Veiķenieks.

"Pašā Covid krīzes sākumā cilvēkus uztrauca, vai viņiem būs pieejamas konsultācijas. Jāsaka, ka Infektoloģijas centrs ļoti operatīvi noreaģēja un piedāvāja saviem pacientiem attālinātās konsultācijas. Otra problēma, ko HIV pacienti saskatīja – vai nebūs pārtraukumi zāļu piegādē Latvijā," pauž Veiķenieks.

Veiķenieks stāsta, ka ar zāļu piegādi viss esot bijis kārtībā. Kopumā Latvijā ar HIV vai AIDS inficējušies teju 8 tūkstoši cilvēku. Katru gadu atklāj vairāk nekā 300 jaunu gadījumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti