Panorāma

Rīgas 1. slimnīca uzņems 50 Covid pacientus

Panorāma

Jaunā apziņošanas sistēma joprojām ieceres līmenī

Lidlaukā “Spilve” raķešu artilērijas sistēma

ASV vingrinājumā Spilves lidlaukā nogādā augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmu

Spilves lidlaukā pirmdien, 25. oktobrī, norisinājās ASV Speciālo operāciju spēku Eiropā gaisa kuģa MC-130J Commando II nolaišanās vingrinājums, demonstrējot ātru augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas (High Mobility Rocket Artillery System - HIMARS) atgādāšanu un izvēršanu, informēja Aizsardzības ministrijā (AM).

Vingrinājuma laikā tika pārbaudīta ASV Speciālo operāciju spēku mobilās uguns atbalsta platformas spēja, praktiski veicot  raķešu sistēmas HIMARS atgādāšanu ar gaisa kuģi MC-130J mazā lidlaukā, nekavējošu izvēršanos pie skrejceļa,  simulētu šaušanu un ātru raķešu sistēmas novākšanos ar uzkraušanos atpakaļ gaisa kuģī ar maksimālu gatavību ātri doties uz citu vietu.

Raķešu artilērijas sistēmas izvēršana un uzkraušanās atpakaļ lidmašīnā aizņēma vien aptuveni 15 minūtes.

Raķešu artilērijas sistēmas HIMARS atgādāšanu un izvēršanu vēroja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") un ASV vēstnieks Latvijā Džons Kārvails.

HIMARS ir augstas precizitātes raķešu artilērijas  sistēmas ar aptuveni 500 kilometru darbības rādiusu. HIMARS ir īpaša, jo uzreiz pēc izbraukšanas no lidmašīnas ir gatava raidīt raķeti.

"Sistēma pirms izbraukšanas ārā no lidaparāta jau ir gatava veikt triecienu pa mērķi, nav nepieciešama pozicionēšanas datu atjaunošana," skaidroja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Speciālo uzdevumu vienības komandieris, komandkapteinis Staņislavs Leimanis.

Ilgākais process esot to atbrīvot no stiprinājumiem lidmašīnā. Kad sistēma izšauj, to pārlādēt var piecu minūšu laikā. Sistēma pēc kārtas var izšaut sešas raķetes. Tās iespējams raidīt pret mērķi no 70 līdz 500 kilometru atttālumā.

AM skaidroja, ka vingrinājuma mērķis bijis demonstrēt kolektīvās aizsardzības spējas un sabiedroto spēju Latvijā ātri nogādāt uguns atbalsta spēju, sniedzot atbalstu NBS valsts aizsardzībā.

Vingrinājuma laikā pārbaudīta bruņoto spēku sadarbība un Latvijas spēja nodrošināt uzņemošās valsts atbalstu. 

"Šodien mēs pārliecinājāmies par ASV spēju un gatavību zibenīgi, jebkurā vietā un laikā Latvijā nogādāt raķešu artilērijas sistēmu HIMARS," uzsvēra aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"). "Vingrinājuma laikā Latvijas un ASV karavīri demonstrēja izcilu sadarbību un spēku savietojamību, kas apliecina gatavību reaģēt jebkurā krīzes situācijā, lai aizsargātu mūsu valsti un katru tās iedzīvotāju."

Pabriks skaidroja, ka netālu no Rīgas centra esošā Spilves lidlauka izmantošana šāda vingrinājuma izpildei apliecina NATO iespējas praktiskam sabiedroto atbalstam Latvijai. Vienlaikus vingrinājuma norise demonstrē veiksmīgu visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu, parādot valsts un privātā sektora sadarbību izmantot esošo infrastruktūru valsts aizsardzībai. 

Aizsardzības ministrs norādīja, ka reizē ar sabiedroto ātrā atbalsta demonstrēšanu šodien tiek parādīta sistēma, kādu vēlas iegādāties priekš pašu bruņotajiem spēkiem.

"Šīs raķešu sistēmas ir tās, kas ir plānotas bruņoto spēku attīstības plānos. Tas ir tas, kas mums ir vajadzīgs.

Mēs esam tam nobrieduši, mēs esam tam gatavi un pašlaik mums norisinās sarunas, kā mēs šo projektu kopā ar ASV varam īstenot," atzina Pabriks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt