ASV: Ventspils ostai noteikto sankciju atcelšana kļuva iespējama pēc Latvijas valdības aktīvas rīcības

Ventspils brīvostai noteiktās ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankcijas tika atceltas pēc tam, kad Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") atkāpās no brīvostas valdes un Latvijas valdība veica darbības, lai pārtrauktu Lemberga ietekmi ostā, izriet no ASV Finanšu ministrijas paziņojuma presei.

Pēc Lemberga un Ventspils Brīvostas pārvaldes iekļaušanas sankcijai pakļauto personu un organizāciju sarakstā Latvijas valdība apstiprinājusi tiesību normas, kas faktiski izbeidz Lemberga kontroli pār Ventspils Brīvostas pārvaldi, un saskaņā ar šīm normām ostu pārraudzīs četri Latvijas valdības iecelti pārstāvji, teikts ASV ministrijas paziņojumā.

Lembergs no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes atkāpās 10.decembrī, tas ir, jau nākamajā dienā pēc iekļaušanas "melnajā sarakstā", norādījusi ministrija.

"ASV apsveic Latvijas valdības straujo reakciju uz [Lemberga] iekļaušanu [sankcijām pakļauto personu sarakstā]. Ventspils Brīvostas pārvaldes izslēgšana [no saraksta] demonstrē mūsu apņēmību cieši sadarboties ar mūsu partneriem cīņā ar korupciju," uzsvēris ASV finanšu ministra vietnieks Džastins Muziničs. 

Kā ziņots, trešdien OFAC pavēstīja par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi.

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), šo lēmumu ASV pieņēma pēc intensīvām pārrunām ar Latvijas vēstniecību ASV, ĀM un citām institūcijām, kā arī iepazīstoties ar visām Latvijas veiktajām un plānotajām darbībām, lai neatgriezeniski novērstu sankcionētās fiziskās personas ietekmi Ventspils brīvostā un Ventspils brīvostas pārvaldē.

"Līdz ar to Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils brīvosta un uzņēmumi, kas darbojas ostā, var netraucēti turpināt darbu," norādīja ĀM.

Vienlaikus OFAC nav mainījis lēmumu noteikt sankcijas pret Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

KONTEKSTS:

Ventspils brīvosta un Ventspils brīvostas pārvalde ir izņemta no ASV sankciju saraksta, informēja Latvijas Ārlietu ministrija, atsaucoties uz ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojumu. Citas trīs organizācijas, kas līdz ar Aivaru Lembergu tika iekļautas sankciju sarakstā, pašlaik tajā paliek.

Par šādu ASV soli kļuva zināms trešdien, 18. decembrī, vien dažas stundas pēc Saeimas steidzami pieņemtā lēmuma, kas ļaus valstij pārņemt Ventspils brīvostas pārvaldi savā pārziņā un dibināt jaunu valsts uzņēmumu “Ventas osta”.

9. decembrī ASV iekļāvušas globālajā Magņitska sankciju sarakstā no pienākumu pildīšanas atstādināto Ventspils mēru Lembergu, kā arī četras organizācijas – Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.  ASV sankcijas ir jāievēro arī bankām Latvijā. ASV brīdināja, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus sankcionētajām personām, arī var tikt pakļauts ASV sankcijām.

Reaģējot uz ASV lēmumu, Lembergs paziņoja, ka apturēs darbību Ventspils brīvostas pārvaldes valdē.

Bet valdība nolēma labot situāciju, valsts pārvaldībā pārņemot Ventspils un Rīgas brīvostu pārvaldes, un Saeima 12. decembrī vienas dienas laikā nolēma atbalstīt šo valdības priekšlikumu. Tāpat valsts nolēma veidot jaunu valsts akciju sabiedrību (VAS) "Ventas osta"  Ventspils ostas pārvaldīšanai un apsaimniekošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt