Panorāma

Haoss Rīgas ielās turpinās, RD sasauc ārkārtas sēdi

Panorāma

LLU jaunā atalgojuma sistēma neatbilst normatīvajiem aktiem

"Tukuma straume" PVD analīzēm neuzticas

ASV pētnieki jau iepriekš norādījuši uz urīnvielas klātbūtni Latvijā ražotā suņu barībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Karbamīda jeb urīnvielas klātbūtne “Tukuma straumes” ražotajā suņu un kaķu barībā, Latvijas veterinārārstu biedrībai nav jaunums. Pirms gada, meklējot suņu barības vada paplašināšanās slimības cēloni, ASV laboratorija norādījusi uz karbamīda klātbūtni Latvijā ražotajā suņu barībā. Šī viela netiek saistīta ar konkrēto saslimšanu. Taču Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzsver – karbamīds nav pieļaujams mājas mīluļu barībā, tāpēc uzņēmumam barība no vairākām saražotajām partijām ir jāpieņem atpakaļ.

Ķīmiski sintezētais karbamīds jeb urīnviela produktiem tiek pievienots, lai analīzēs mākslīgi palielinātu kopproteīna līmeni. Tā tiek uzskatīta par produktu viltošanu, jo nevērtīgāku preci var pārdot kā olbaltumvielām bagātīgāku. Pārtikas un veterinārajā dienestā norāda – nav zināms, kurā no ražošanas posmiem notikusi mānīšanās.

Zināms, ka urīnviela atrasta arī divās suņu un kaķu barības izejvielās – alus raugā un vistas gaļas miltos. Abas piesārņotās izejvielas nāk no Polijas.

Taču Pārtikas un veterinārais dienests norāda – gatavajā sausajā suņu barībā "Dogo" un kaķu barībā "Ņau, Ņau", karbamīda piesārņojums ir lielāks, nekā tas varētu būt tikai no divām minētajām izejvielām.

"Vienīgais, ko mēs pēc koncentrācijām spriežam šobrīd - ir vēl kāds trešais vai ceturtais piesārņotājs vai ir mākslīgi pievienots karbamīds," skaidro dienesta Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga. "Izejvielās šī koncentrācija nav tik augsta, lai arī barībā dabūtu attiecīgo koncentrāciju. To mēs salīdzinot laboratoriskos rezultātus dažādos produktos esam izsecinājuši. Ir vēl jāmeklē," saka Lamberga.

To, vai karbamīds pievienots vēl kādai ievestajai izejvielai, vai uz vietas uzņēmumā – ir tālākas izmeklēšanas jautājums. Par Polijas izejvielu piegādātāju tiek gatavots ziņojums Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmai. Savukārt barības ražotājs - akciju sabiedrība “Tukuma straume” apšauba normu, ka suņu un kaķu barība nedrīkst saturēt karbamīdu. Tomēr paši mākslīgi to nepievienojot un uzticoties saviem piegādātājiem. PVD pasūtītajiem analīžu rezultātiem uzņēmums neuzticas un pasūtījis savas analīzes Vācijas “Agrolab” laboratorijā., kas būs gatavas tuvāko nedēļu laikā. Ziņas par karbamīdu esot kārtējā nomelnošanas kampaņa.

"Mums lielākais vērtētājs ir pircējs un pircējs parādīja to, ka viņiem mūsu produkts patīk," Latvijas Televīzijai saka "Tukuma straume" valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks. Viņš norāda, ka tāpēc uzņēmums guvis šos rezultātus apjomos.

"Es domāju, ka tagad mēs esam kā traucēklis un cenšas ar visām metodēm mums nodarīt šo kaitējumu [..] Tie, kas zaudēja šos apjomus, iespējams, nevar samierināties un metodes tiek piemērotas dažādas," pārliecināts uzņēmuma vadītājs.

PVD norāda - karbamīda klātbūtne pārtikā, lielā daudzumā var izraisīt nāvi, nelielā koncentrācijā caur aknām izvadās no organisma.

Iepriekš, pēc tam kad suņu un kaķu barībā neatļautā viela karbamīds laboratoriski tika konstatēts vienā uzņēmuma ražotajā “Dogo ar mājputnu gaļu” partijā, Pārtikas un veterinārais dienests apturēja visas uzņēmuma noliktavā esošās suņu barības izplatīšanu līdz laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanai.

"Tādos daudzumos, kādos mēs atradām urīnvielu, par suņa vai kaķa veselību nav gluži jāuztraucas, bet es gribu atgādināt, ka Eiropas standarti nosaka, ka urīnviela nedrīkst būt suņu barībā, tāpat kā pesticīdi nedrīkst būt (..) un daudzas citas lietas," brīdina Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore un patoloģe - veterinārste Ilze Matīsa van Houtena.

Par karbamīda lietošanu nelielā daudzumā ilgtermiņā pētījumu nav. Taču nav izslēgts, ka vismaz gadu suņu īpašnieki pirkuši mājdzīvniekiem barību, kas saturējusi karbamīdu. Neatļautās vielas klātbūtni suņu barībā jau pirms gada uzrādījušas ASV veiktās analīzes, ko pasūtījuši veterinārārsti.

"Tas liecina par ražotāja samērā nenopietnu attieksmi pret izejvielu pārbaudi (..) to, ko viņi lieto ražošanā (..) par urīnvielas klātbūtni jau bija zināms pirms gada," saka van Houtena.

PVD norāda – tieši veterinārārstu ziņojums par karbamīda klātbūtni, licis viņiem pārbaudīt izejvielas, ko uzņēmēji iepērk ražošanai. Jūnijā uz laboratorijām nosūtīti arī gatavie suņu barības "Dogo" un kaķu barības "Ņau, ņau" produkcijas paraugi, kur apstiprinājusies karbamīda klātbūtne. LTV jautā, kāpēc uz šo analīžu veikšanu bija jāgaida gandrīz gads. "Par noklusēšanu to galīgi nevar saukt. Tieši tas bija sākums, kad viss sākās (..) Dzirdējām par šo karbamīda klātbūtni, tad sākām skaidrot par izejvielām, no kurienes tas varētu rasties," atzīmē Lamberga.

Barībai, ko PVD atzinis par piesārņotu, sērijas numurus iespējams atrast PVD mājaslapā. Uzņēmums "Tukuma straume" aicina pircējus zvanīt uz uzņēmuma tālruņa numuriem, lai vienotos par preces apmainīšanu.

Suņu barības partija, kurā atrasts karbamīds, uzņēmumam būs jāiznīcina. Konkrētā partija nav eksportēta, bet izplatīta tikai Latvijā.

Tikmēr eksperti norāda, ka neatļautu vielu atrašana suņu barībā rada jautājumus par kvalitātes kontroli uzņēmumā.

Pēc tam uzņēmums „Tukuma straume” informēja, ka arī pats nodevis barību analīzēm. Ražotājs uzskata, ka neatļautā viela izejvielās nevarētu būt nonākusi un kāds mēģinot apzināti kaitēt „Dogo” kompānijai.

Iepriekš daļa veterinārstu tieši ar “Dogo” barību saistīja daudz suņu saslimšanas un nāves gadījumus barības vada paplašināšanās dēļ. Līdz šim veiktajās analīzēs gan nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt barības vada dilatācijas izraisītājas, līdz ar to gan Zemkopības ministrija, gan ražotājs noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība. Ar laiku saslimšanas gadījumu skaits mazinājās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti